Listopad 2007

had, Faun a nevěsta

29. listopadu 2007 v 23:21 | lenicka |  knihovnička
Mircea Eliade je známý jako historik náboženství; byl ale také výborný spisovatel. Přečetla jsem jednu z jeho delších povídek s názvem Had, kterou vydal v roce 1937. Začátek připomíná ruské společenské romány: výše postavená rumunská měšťanská rodina chystá půdu pro "svatbu z rozumu" Doriny a důstojníka Manuilâ. Odjíždějí proto do romantických míst kolem starého kláštera. Cestou ale potkají Andronika (ve slově je cítit "muž" - řecky anór, gen. andros), nespoutaného, živelného, tajemného a krásného. Okamžitě uchvátí srdce nastávající nevěsty Doriny i její vdané sestry Lízy. Andronik je provádí tajemstvím nočního lesa pomocí jakési hry, jejíž význam nikdo nechápe.

před zimou

8. listopadu 2007 v 13:41 | lenicka |  zahrádka
O víkendu jsem se byla podívat, jak se zahrádka ukládá k zimnímu spánku. Protože jsem konečně koupila šňůru ke staré ruční elektrické sekačce, kterou jsem dostala nedávno, posekala jsem trávník. Nevypadá to s ním moc dobře. Vysela jsem ho minulé jaro, ale potom jsem si neudělala čas a nechala jsem ho zdrnovatět. Ještě minulý rok v něm rostl svlačec, to bylo tento rok už lepší. Drny ale zesílily a navíc do něho začaly zarůstat i drny tuhé ošklivé trávy, která ještě před čtyřmi lety byla na celém pozemku a které se postupně snažím zbavit. Teď už je jenom kolem jabloně, kde se bojím rýt, abych jí nepoškodila kořeny. Tak ještě znovu beru do ruky rýč a tyto obrovské těžké drny jeden po druhém likviduju. Na jaře trávník podsadím, abych vyplnila lysiny, a když se o něho budu pěkně starat, tak snad...
Ne, že bych chtěla mít na zahrádce miniaturní anglický trávník, o to mi nejde. Chtěla bych takový ten venkovský, se sedmikráskama. Ty si zatím pěstuju vedle, a až bude všechno ostatní v pořádku, přesadím je do trávníku. Snad to půjde.
Až teď jsem sklidila červenou řepu a zbytek vodnice a mrkve. Kde je volné místo, tam rozhazuju uzrálý kompost. Dívám se, jak se naťová cibule zatahuje do země, jak se listí jabloně snáší k zemi, vnímám klid, který neruší všechen ten hmyz, který sem létal a lozil v létě. V něděli byl snad jeden z posledních krásných podzimních dnů. V úterý už bylo zataženo a vzduchem poletoval první sníh.

česnek

8. listopadu 2007 v 13:28 zahrádka
V neděli 28. 10. jsem místo oslav národního svátku šla na zahrádku. Den před tím jsem vybrala pěkné stroužky česneku z letošní úrody a namořila jsem je v hypermanganu. Odrůda, kterou pěstuju, se jmenuje Dukát. V neděli jsem přichystala půl záhonku, hned vedle nových jahod. Vytrhala jsem plevel a měsíček, půdu jsem pořádne provzdušnila rýčem (ale neobracela jsem ji vzhůru nohama, jak se to obvykle dělá a jak to já zásadně nedělám), vyhloubila jsem dírky, dala do nich stroužky, pak jsem jim zamávala na rozloučenou a pečlivě jsem je zahrnula. Navrch jsem nasypala trochu odleželého kompostu.
To stejné jsem udělala ještě na jiném záhonku a tam jsem zasadila cibulky okrasných česneků. Koupila jsem je jako směs nízkých okrasných česneků, bohužel neznám jejich názvy, pouze jeden z nich - vím, že by tam měl být Allium moly, tedy velice odolný česnek zlatožlutý. Tyto cibulky ale nebyly podlouhlé jako u klasického česneku, spíš kulaté a u některých jsem ani nemohla poznat, kde mají "nahoře" a kde "dole". Proto se trochu bojím, jak vzejdou, pokud jsem je tam chudáčky strčila hlavou dolů. Celkem jsem letos zasadila asi 24 konzumních a 14 okrasných česneků.
Také jsem sklidila všechny pomrzlé rostliny, jako fazole, lichořeřišnici, cuketu a loňský celer. Ještě stále otrhávám kvetoucí měsíček. Sklidila jsem i rostliny rajčat. Na jejich záhonku stejně jako minulý rok už vyrůstá polníček.
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.