tajemství doktora Honigbergera

23. ledna 2008 v 21:53 | lenicka |  knihovnička
Tato kniha od Mircei Eliadeho obsahuje pět kratších fantaskních povídek s jediným tématem: časovost. První povídka Tajemství doktora Honigbergera působí autobiograficky, stejně jako některé další. Hlavní hrdina je religionista, indolog, který byl vyzván, aby vypátral, kam se ztratil doktor, který pátral po tajemství doktora Honigbergera. Vědec pátrá v jeho pracovně a najde jeho deník, zašifrovaný indickým písmem (heh, taky si tak píšu tajné poznámky). Jde po stopách dotorova zdokonalování se v jógických technikách, včetně anulace času a zneviditelnění se. Zjistí, že právě tak doktor zmizel: jako neviditelný odešel hledat bájnou Šambhalu. Když to chce sdělit jeho ženě, zjistí, že se spletl snad o 20 let, které uplynuly v době, kdy pročítal doktorův deník. Doktorova pracovna se vzácnými knihami mezitím záhadně zmizela.

Druhá povídka Noci v Šúrámpuru zpracovává starou indickou legendu. Tři přátelé v noci při odjezdu z džungle se stanou svědky rituální vraždy a ztratí se v čase. Ráno jsou zase zpět, a tak po tom pátrají. Stali se totiž součástí dávného příběhu. Do něho je uvrhnul člověk, který na tom místě praktikoval černou tantru. Po delší době to autorovi vysvětlí a znovu předvede jeho starý guru.
Nejvíc se mi líbila třetí povídka Velký muž. Přítel jednoho religionisty začal v dospělosti velmi rychle růst. Samozřejmě to láká zvědavce, a tak ho raději odvezou do neobydlených hor. Zde přerostlý přítel splývá s přírodou, s výškou nabírá i jakousi moudrost a cítí se blíž k nebi. Odvrhuje od sebe i zbytky civilizace a ztrácí se v lesích.
Čtvrtou povídku U Cikánek jsem možná úplně nepochopila. Je o starším muži, roztržitém učiteli hudby, který ve vedru zabloudí do tajemného domu. Na prahu ho vítá stařena, bere si od něho peníze (jako převozník do podsvětí). Pán má za úkol poznat, která dívka je Cikánka. Ale nepozná to a pátrá potmě v jakémsi labyrintu. Když vyjde, zjistí, že uplynulo mnoho let. Protože už ho nikdo nepamatuje, vrátí se opět do domu U Cikánek.
Poslední povídka Nemladá mladost je poznamenaná zážitky z druhé světové války. Je delší a složitější než ty předešlé. Hlavní hrdina těsně před válkou je zasažen bleskem. Nezabije ho to, ale naopak omladí a on už nestárne. Musí se ale skrývat, protože o tento objev stojí také jiní a hlavně nacisti. Potom se stane jiný příběh: mladá žena je při bouřce zavalena v jeskyni. Když ji najde, mluví pouze indickým jazykem. V Indii všem ukáže jeskyni, ve které meditovala. V jeskyni ale najde pouze kostru, která tam před mnoha sty lety zůstala. Omdlí, a když se probudí, je opět Evropanka. S hlavním hrdinou spolu sdílejí život. Mladá žena ale začne rychle stárnout, jako by přebírala mužovo stáří. On ji proto opustí - a ona opět omládne adekvátně ke svému věku.
Další důsledek zásahu bleskem je také to, že hlavní hrdina je náhle velice inteligentní a má přístupné všechny znalosti. Stane se zkrátka člověkem budoucnosti, nadčlověkem. Jako svůj úkol cítí, že má shromáždit a uchovat nějaké znalosti pro budoucnost. Domnívá se totiž, že civilizace bude poničena jadernými válkami (někdy po roce 2000), lidé zmalomyslní a potom budou potřebovat naději. Dostanou ji, až přečtou jeho poznámky, a pochopí, jak inteligentními se jejich potomci jednou stanou (někdy za 20 000 let). Všechno to shrnuje pod pojmem "eschatologie elektřiny".
Když dovrší sto let, vypadá stále na 40. Odjede do města, kde se mu to přihodilo. Zdá se mu, že potkal své druhy z dřívějšího života, ale to jen začal náhle stárnout. Než dojde do hotelu, zemře. Vypadá tak, jak má: jako stoletý muž.

Jaké je tedy tajemství doktora Honigbergera? S pomocí jógických technik anebo pouhou shodou náhod se vymanit z působení času. Vrátit se do doby mládí, nebo "zlatého věku", odejít mimo čas a normální společnost. Aktivovat v sobě ukryté síly a stát se něčím víc než člověkem.

Eliade, Mircea: Tajemství doktora Honigbergera. Vyšehrad, Praha 1990. Překlad a doslov: Jiří Našinec
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.