Květen 2008

pozdní jaro na zahrádce

17. května 2008 v 23:48 | lenicka |  zahrádka
Celé jaro jsem víc v Brně nebo jinde než doma, takže mi na zahrádku nezbývá dost času. Ale snažím se, abych udělala aspoň to, co je skutečně potřeba.
K mému potěšení v druhé půlce dubna vykvetly tulipány a byla to paráda. Na začátku května vykvetly taky jahody a jabloň byla květy úplně obalená. Vyrostly mi ředkvičky, špenát a vodnice. Ale mrkev stejně jako loni ne (asi špatně snáší, že ji nikdo nezalívá, když klíčí). Podařilo se mi vyplet záhon starších jahod, ostříhat suché listy a staré výhony a pohnojit je kompostem s přídavkem granulovaného hnoje. Bylinky, které mám na zahrádce druhým rokem (estragon a dobromysl) vyrostly do stejné síly a krásy jako starší meduňka.
Na Beltine jsem vyplela zbytek druhého záhonku a zasela jsem tam tuřín, kedlubnu, fazoli a mangold. Vyrýpala jsem obrovské množství pampelišek a vyryla jsem pár drnů staré trávy. Podsela jsem hrášek, který skoro žádný nevylezl (protože jsem měla už hodně stará semínka) a taky trávník. Pečlivě jsem zalila a zase jsem na delší dobu odjela.
Když jsem se vrátila, byla samozřejmě všude zelená džungle, hlavně protože vyrašil svlačec. Objevila jsem a vyplela mladé rostlinky pórku a petrželky. Vzešel mangold, tuřín i kedlubny, jenom ten hrášek budu muset podsadit ještě jednou (a líp). Začala jsem postupně likvidovat svlačec, a teď mě čeká žnutí trávníku, které už půjde dost ztuha, ale udělat se to musí.

zahradní povídka

15. května 2008 v 13:04 | lenicka |  knihovnička
Našla jsem naprosto skvělou (ne)zahradní povídku. Varování: nečtěte, pokud máte slabý žaludek nebo pokud jste si chtěli zajít do restaurace na šneky.
Pěkné počtení!
O zahrádce, šnekách a dědečkovi. Napsal Ultrainfernal neboli René Vaněk.

plán četby

12. května 2008 v 12:07 | lenicka |  můj svět
V současnosti jsou moji nejoblíbenější autoři Egon Bondy, Boris Vian a Terry Prattchet. Od nich můžu přečíst cokoliv, a vždycky budu nadšená. A taky už jsem toho hodně přečetla. Začala jsem si říkat, že třeba existují i další, stejně fantastičtí autoři, a že by stálo za to rozšířit si trochu obzor, a přečíst si i něco od někoho jiného. Dostala jsem spoustu tipů. Momentálně se chystám na tyto knížky:

zeměplošská Pravda

5. května 2008 v 11:16 | lenicka |  knihovnička
Tato 25. knížka ze série Úžasná Zeměplocha má tentokrát trochu filosofické téma. Ale stejně jako v dalších Zeměplochách je tu spousta zábavy. Pokusím se tentokrát zaměřit spíš na tu závažnější linii.
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.