zeměplošská Pravda

5. května 2008 v 11:16 | lenicka |  knihovnička
Tato 25. knížka ze série Úžasná Zeměplocha má tentokrát trochu filosofické téma. Ale stejně jako v dalších Zeměplochách je tu spousta zábavy. Pokusím se tentokrát zaměřit spíš na tu závažnější linii.


Pilát se souzeného Ježíše zeptal na jednu zásadní otázku: Co je to pravda? Postavy v této knížce - Mikuláš ze Slova, Sacharóza Rezámková, trpaslík Dobrohor, velitel hlídky Elánius... řeší tuto otázku také. Ty další, jako jsou upír Otto Schreklich, lord Vetinari, Smrďa Rum, vrazi Tulipán a Zichrhajc ad. to ale zase tak moc nezajímá. Nakonec, proč řešit "co je to pravda" - stačí vědět, jak se pravda "vyrábí".
Tak tedy, Mikuláš, který, aniž by sám věděl jak, se stal redaktorem a vydavatelem novin Ankh-morporská Kometa, řeší, jestli lord Vetinari se skutečně pokusil zavraždit svého tajemníka a odnesl městkou kasu, a jestli je správné, co píšou konkurenční bulvární plátky. A proč obyčejné lidi víc zajímá, že někde padaly z nebe žáby nebo co se dělo na schůzce Spolku chovatelů klecního ptactva, ale nezajímá je, že lord Vetinari nemohl sám odnést půl tuny ve zlatě. Až později zjistí, že bulvár píše Kolík Aťsepicnu, známý prodavač, jehož párky v rohlíku jsou spíše postrachem než pochoutkou. Teď prostě naplnil odpadky noviny místo párků...
Je snad "pravda" jenom přepychové zboží pro zabezpečené lidi? Podle Mikuláše se někdo o pravdu starat musí, protože jinak se nenápadně chopí vlády někdo, kdo je mnohem horší než lord Vetinari. Ten zajistil ve městě status quo mezi všemi zájmovými skupinami, ať jsou to obchodníci, mágové nebo vrazi.
A jaká tedy byla pravda? Sbor mocných si najal pana Zichrhajce a Tulipána, aby zabili tajemníka lorda Vetinariho a pomocí dvojníka svedli vinu na něho. Ale zapomněli na jednoho svědka - lordova psa Hafala. Což ve městě, kde je v městské hlídce i vlkodlak a po ulici se toulá psík, který umí mluvit, může být problém. Ale i když se vrazi snaží psa vypátrat, nedaří se jim to a novináři jsou stále o krok napřed. Musí sice bojovat o existenci svou i svých novin, ale s pomocí přátel (a náhod) nakonec vítězí.
Vítězí i pravda? Případ lorda Vetinariho je vyřešený. Mikuláš všechno napíše do novin. Tedy všechno ne - zatají, že za spiknutím stál jeho otec. Nakonec se spokojí s tím, že nemusí mít tu jednu, univerzální Pravdu, že stačí "malá" pravda, která je pravdivá aspoň do zítřejšího vydání novin.
Pratchett, Terry: Pravda. Talpress, Praha 2002. (půjčeno z KK Pce)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.