Červen 2008

stránky o studiu náboženství

30. června 2008 v 23:36 | leni |  teorie
Všimla jsem si webových stránek, které se věnují akademickému studiu náboženství. Jejich autorem je americký profesor religionistiky Russell T. McCutcheon, kritik M. Eliada, esencialismu a všech poetických přístupů k náboženství. Stránky se jmenují "Studying Religion". Obsahují několik podkapitol: Essentials of Religion, Functions of Religion, Resemblances among Religion a Religion and Classification. Také tu najdete případovou studii "Religion" and the Politics of Classification, biografie, slovník religionistických termínů a další zdroje. Stránky byly vytvářené od roku 2005 a jsou průběžně aktualizované, takže obsahují aktuální pohled na problematiku.


nečekané setkání

29. června 2008 v 22:32 | lenicka |  deníček
V pondělí 23. června jsme byli v kavárně Evropa na Pernštýnském náměstí hrát go. Když jsem dorazila, kluci už hráli. Upozornili mě, že od vedlejšího stolku slyší probírat věci, které by zajímaly i mě, a ptali se mě, jestli to nejsou moji kolegové. A byli! Tedy skoro - byl to PhDr. Martin Fárek, který mě na pardubické univerzitě učil sanskrt, a jeden mladší kolega z Religionistické poradny. Hned jsem si sedla k nim. Vzpomínala jsem na pardubickou religionistiku; probírali jsme třeba předmět Současné religionistické teorie z FF MU, moji diplomovou práci, nastávající brněnský religionistický kongres a život vůbec. Potom jsme s M. Fárkem zahráli jednu partii go. Od začátku jsem hrála hodně agresivně, a docela mi to vycházelo. Z jedné nebezpečné situace jsem utekla, ovšem prohrála jsem několik ko, a i když jsem tím získala něco jiného, nakonec to možná rozhodlo. Prohrála jsem o 4,5 bodů. Už se těším, že na podzim mu to oplatím. Nebo taky ne, že. Hlavně, že si můžu zahrát s poměrně vyrovnaným soupeřem (kluci jsou všichni silnější).

slovenský underground a duševní luxus

26. června 2008 v 21:52 | lenicka |  okolo plotu
V literární příloze Babylonu č. 9/XVII jsem si všimla článků o slovenských undergroundových spisovatelích, básnících a filozofech, spolu s ukázkami jejich díla. Nejvíc mě zaujal Marcel Strýko (1955-1994), vůdčí postava uměleckého disentu v Košicích. Pro své styky s chartisty byl vyhozen z televize a musel pracovat jako dělník na železnici. Další postavy, o kterých se v Babylonu píše, ale před rokem 1989 se o nich psát nemohlo: Jaromír Šavrda (Ostrava), Jaroslav Dočekal (1926-1974, grafik, Praha), Oleg Pastier (Bratislava), Zuzana Zuza Kuzmová (1965, Košice), Ivan Kadlečník (1938, Bratislava a Pukavec), Erich Jakub Groch (1957, Košice) a Tomáš Petřivý (+1986, Praha a Bratislava).

zeměplošský rock-and-roll a nevěřící Zuzanka

21. června 2008 v 20:37 | lenicka |  knihovnička
Tak jsem přečetla 16. díl Zeměplochy, a teď Pratchetta na nějaký čas odkládám. O čem je to tentokrát? Smrť jednou zachránil holčičku Ysabell a vychoval ji jako svou vlastní. Jeho učedník Mort se do ní ale zamiloval a vzal si ji za ženu, a splodili spolu dceru - Zuzanku. Odešli od Smrtě a snažili se ji vychovat tak, aby byla racionální a na dědečka zapomněla. To se jim dařilo pouze do doby, než se Smrť rozhodl okusit pozemský život a odešel z úřadu. Realita si Zuzanku našla, a ať tomu věřila nebo ne, sama se stala Smrtěm.
V té době se ale na Zeměploše začal ještě jeden příběh, když se v sídle cechu hudebníků setkali elfský bard Ymp y Cilin, troll Perm Modrá Skalice a trpaslík Zlota Zlotasson. O nějakou dobu později z nich byli Buddy, Cliff a Zlota a úžasně sehraná skupina Howling Rocks. Buddy hrál na tajemnou kytaru, Cliff na kameny a Zlota na trubku. Při prvním vystoupení měl sice Buddy zemřít, ale něco se stalo a on změnil svůj život za hudbu. Lidi, mágové (až na arcikancléře Výsměška) i orangutani z ní šíleli. Pan Kolík Aťsepicnu na ní vydělal spoustu peněz. Výsměšek pátral, jak dostat svět zpátky do reality, vrazi cechu hudebníků pátrali, jak zlikvidovat konkurenci, a Smrťův komorník Albert s Krysím smrtěm pátrali po Smrťovi.
Nakonec se seběhlo něco, co tu už jednou bylo. Hudba se ale rozhodla, že díky Buddymu a jeho kytaře ovládne svět. Jak zabít hudbu, když se nám vymkne z rukou? Musí nastoupit pravý Smrť, přijet na knihovníkově pekelné motorce a rozbít kytaru o kámen. A všechno se může zase vrátit do původního stavu.
Pratchett, Terry: Těžké melodično. Talpress, Praha 1998 (půjčeno z KK Pce)
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.