slovenský underground a duševní luxus

26. června 2008 v 21:52 | lenicka |  okolo plotu
V literární příloze Babylonu č. 9/XVII jsem si všimla článků o slovenských undergroundových spisovatelích, básnících a filozofech, spolu s ukázkami jejich díla. Nejvíc mě zaujal Marcel Strýko (1955-1994), vůdčí postava uměleckého disentu v Košicích. Pro své styky s chartisty byl vyhozen z televize a musel pracovat jako dělník na železnici. Další postavy, o kterých se v Babylonu píše, ale před rokem 1989 se o nich psát nemohlo: Jaromír Šavrda (Ostrava), Jaroslav Dočekal (1926-1974, grafik, Praha), Oleg Pastier (Bratislava), Zuzana Zuza Kuzmová (1965, Košice), Ivan Kadlečník (1938, Bratislava a Pukavec), Erich Jakub Groch (1957, Košice) a Tomáš Petřivý (+1986, Praha a Bratislava).

Krátký citát od Marcela Strýka:
"Ve sporu mezi ateizmem a a teizmem jsou někdy ateisti ochotní blahosklonně uznávat, že náboženství je snad přirozenou potřebou člověka, (což prý dokazují různá psychologická zkoumání) něčím nutným pro duševní zdraví apod. V této věci je však ateistům i nám zřejmé, že i kdyby náboženství bylo potřebné pro zdravý život, tím je uznaná jeho oprávněnost, ne však pravdivost. Jako mohou být oprávněné milosrdné lži pacientovi. Vidět v náboženství potřebu je trojským koněm v našich řadách. Náboženství není potřebné pro normální život! Je to nadpotřeba z hlediska biosu celkem nadbytečná, protože si vyžaduje mnoho namáhavé práce, duchovní riziko a nejednou i samotné popření normálního a zdravě existujícího biosu. Náboženství je dobrodružstí a duševní luxus, za který se draze platí."

Strýko, Marcel: Medzi smrťou a lžou. In: Tichá voda, literárne zošity č. 1, s. 11-18, Košice 1991
+ Babylon: Studenstský list pro seniory, č. 9, roč. XVII, Literární a výtvarná příloha s. III, Studentský spolek Babylon, Praha 26. 5. 2008
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.