zeměplošský rock-and-roll a nevěřící Zuzanka

21. června 2008 v 20:37 | lenicka |  knihovnička
Tak jsem přečetla 16. díl Zeměplochy, a teď Pratchetta na nějaký čas odkládám. O čem je to tentokrát? Smrť jednou zachránil holčičku Ysabell a vychoval ji jako svou vlastní. Jeho učedník Mort se do ní ale zamiloval a vzal si ji za ženu, a splodili spolu dceru - Zuzanku. Odešli od Smrtě a snažili se ji vychovat tak, aby byla racionální a na dědečka zapomněla. To se jim dařilo pouze do doby, než se Smrť rozhodl okusit pozemský život a odešel z úřadu. Realita si Zuzanku našla, a ať tomu věřila nebo ne, sama se stala Smrtěm.
V té době se ale na Zeměploše začal ještě jeden příběh, když se v sídle cechu hudebníků setkali elfský bard Ymp y Cilin, troll Perm Modrá Skalice a trpaslík Zlota Zlotasson. O nějakou dobu později z nich byli Buddy, Cliff a Zlota a úžasně sehraná skupina Howling Rocks. Buddy hrál na tajemnou kytaru, Cliff na kameny a Zlota na trubku. Při prvním vystoupení měl sice Buddy zemřít, ale něco se stalo a on změnil svůj život za hudbu. Lidi, mágové (až na arcikancléře Výsměška) i orangutani z ní šíleli. Pan Kolík Aťsepicnu na ní vydělal spoustu peněz. Výsměšek pátral, jak dostat svět zpátky do reality, vrazi cechu hudebníků pátrali, jak zlikvidovat konkurenci, a Smrťův komorník Albert s Krysím smrtěm pátrali po Smrťovi.
Nakonec se seběhlo něco, co tu už jednou bylo. Hudba se ale rozhodla, že díky Buddymu a jeho kytaře ovládne svět. Jak zabít hudbu, když se nám vymkne z rukou? Musí nastoupit pravý Smrť, přijet na knihovníkově pekelné motorce a rozbít kytaru o kámen. A všechno se může zase vrátit do původního stavu.
Pratchett, Terry: Těžké melodično. Talpress, Praha 1998 (půjčeno z KK Pce)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.