Horní Cerekev a okolí

22. července 2008 v 22:55 | lenicka |  na cestách

V sobotu brzy ráno jsme vyjeli do Horní Cerekve. Je to asi 20 km od Telče, kde jsem dřív trávila Prázdniny (v Telči), a na druhou stranu jsou Zahrádky, u kterých jsme jednou měli tábořiště. Takže okolí trochu znám, ale přímo v Horní Cerekvi jsem ještě nebyla. Luboš odjel v 10:30 na závod na horských kolech "Přes tři vrchy Vysočiny" a já jsem vyrazila. Nejdřív jsem došla k nádraží a odtud jsem se se po modré dostala do Horní Vsi. Cesta vedla většinou po ne moc frekventované silnici stíněné obrovskými jasany. Z Horní Vsi jsem pokračovala po žluté polními a lesními cestami na Jenštejn. Kousek nad Vsí jsem se najedla sladkých třešní, potom jsem obdivovala líbeznou krajinu, remízky a pestré a voňavé luční květiny, a přemýšlela jsem si jen tak o životě.

Potom mě cesta zavedla do typického smrkového lesa. Potkala jsem srub a poblíž mimo cestu byla pěkně upravená studánka. Doušek vody mi přišel docela draho, protože jsem sešla ze značky a nějakou dobu jsem chodila po neznačených cestách. Naštěstí jsem pořád věděla, že poslední značka byla na srubu, a po návratu k němu jsem pokračovala už po správné cestě. Na rozcestí jsem potkala borůvky, tak veliké, jaké si pamatuju z našeho tábořiště, a pořádně jsem se jimi nacpala. Jeden potůček byl označený jako hranice mezi Čechami a Moravou, takže jsem přešla na Moravu a pokračovala jsem dál.
Jenštejn je zarostlá zřícenina, sice je to tam pěkné, ale mimo polorozbořené věže toho není moc vidět. Byl dobytý a opuštěný už za husitských válek, a dneska je v bývalých místnostech normální les. Kousíček za Jenštejnem je silnice - doprava jsou Horní Dubenky a doleva Nová Ves. Těch "nových" vsí, říší a nevím čeho ještě je v této části Čech/Moravy skutečně hodně. Asi to tam začalo být kolonizované později než jinde.
V Nové Vsi jsem narazila na trasu závodu, a protože jsem měla ještě spoustu času, rozhodla jsem se pokračovat právě po trase, protože jsem předpokládala, že bude vést lesem a bude delší než rovná silnice. Tak to také bylo. Trasa se všelijak klikatila, nejdřív vedla do kopce mezi poli. Cestou jsem si natrhala mateřídoušku na čaj. Musela jsem jít pomalu a pořád se ohlížet, abych včas uhnula závodníkům, protože cesta nebyla nijak široká. Potom zabočila do lesa. Na okraji jsem se natáhla do trávy a užívala jsem si krásného počasí. Pak už byl nejvyšší čas a tak jsem vyrazila do cíle.
Trasa vedla kolem rybníčka tak pěkného, že by mohl konkurovat i Klein-Arber See na Šumavě. Po různých kličkách mě vyvedla na silnici, a odtud to bylo do Cerekve už asi jenom 3 km. Tam se ke mě na chvíli přidal čoklík-jezevčík. Nejdřív jsem myslela, že ho přivedu do cíle, ale na konci lesa se otočil a klusal zase nazpátek. Po třech kilometrech jsem už byla na doslech od cíle, ale bohužel na špatné straně dalšího rybníka. Už jsem byla docela utahaná (celkem jsem ušla minimálně 16 km), a tak jsem poslední oblouky tratě přes jakousi skládku nesla docela špatně. Ale ušla jsem to, samozřejmě. V cíli už vyhlašovali vítěze a losovali tombolu. Luboš se tentokrát vrátil až mezi posledními a opět tvrdil, že na další závod horských kol v takovémto terénu už nikdy nepojede. No, uvidíme.

 


Komentáře

1 AneTt AneTt | E-mail | Web | 22. července 2008 v 23:01 | Reagovat

Ahojik budu ráda když se koukneš na můj blog a napíšeš komentík.mocko prosím.p.s.:máš to tu mocko hezu

2 Caïtlyn Caïtlyn | Web | 23. července 2008 v 17:04 | Reagovat

Přidávám e k AneTtě :o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.