Srpen 2008

na Větrné hůrce

18. srpna 2008 v 21:20 | lenicka |  knihovnička
Ze začátku se kniha tváří jako klasický román z dob pánů a sluhů a dokonalé etikety, takže je čtenář jako já vděčný aspoň za popisy vřesovišť a klidu skotské vysočiny. Brzy se však charakter knihy změní...
V roce 1801 vypravěč rámcového příběhu John Lockwood přichází na Větrnou hůrku jako nájemník sousední usedlosti Drozdov. Setká se tam s nevrlým samotářským panem Heathcliffem, krásnou mladou vdovou Kateřinou, podivným Haretonem Earnshawem a starým sluhou Josefem. A v noci ho vyplaší přeludy v tajemném pokoji. Zajímá ho osud těch lidí a tak poprosí svou služebnou, aby mu o nich vyprávěla. A tady začíná příběh plný silných emocí, vášnivé lásky i temného vzteku.

Šumava 2008 – závěr

14. srpna 2008 v 21:06 | lenicka |  na cestách
V pátek se rodiče sbalili, aby se vrátili domů. My jsme se s nima svezli směrem k Dobré Vodě. Nějak jsme to nevystihli, a tak jsme se museli asi kilometr vracet. Dobrá Voda je totiž trošku schovaná. Mají tam židovské muzeum Šimona Adlera, altánek s léčivým pramenem a kostel se skleněným oltářem a skleněnou křížovou cestou.

Šumava 2008 – třetí dva dny

11. srpna 2008 v 22:41 | lenicka |  na cestách
Ve středu jsme nasedli do auta a jeli jsme opět směrem Železná Ruda. Tentokrát jsme překročili státní hranice a zaparkovali až u Grosser Arbersee (parkovné stojí 2 eura a automat na placení je zde na solární energii). Kolem jezera vede naučná stezka. Tabule jsou sice pouze v němčině, ale něco jsme i tak pochytili - třeba to, že jezero bylo uměle zvětšeno postavením hráze. Jinak se tam psalo asi to stejné, co u našich jezer. Nejvíc mě zaujal německý název vlochyně (nebo klikve? ono je to hrozně podobné) "Rauschbeere". To mi připomnělo, jak mě strážci NP uklidňovali když jsem to jednou náhodou snědla, že to není jedovaté, že to má účinky jako marihuana. Takže "raušové" bobulky...

Šumava 2008 – druhé dva dny

5. srpna 2008 v 22:17 | lenicka |  na cestách

V pondělí dopoledne bylo pěkné počasí. Luboš se jel projet na kole podobnou trasou, jakou jsme šli v neděli, jenom opačně a trochu dál. V poledne přijeli moji rodiče. Hned jsme šli vyzkoušet místní hospodu U Michala. Zjistili jsme, že tu vaří vážně dobře, výběr je nezvykle pestrý (obsahuje dokonce i jídla z bio-surovin), i když jídla na objednávku jsou poměrně drahá.
Po ubytování rodičů jsme sedli do auta a vyjeli na Špičácké sedlo. Odtud jsme šli po pohodlné asfaltce k Černému jezeru, což je největší a taky nejníže položené šumavské jezero. Když jsme ale zabočili na lesní cestu plnou bláta, která vede od Černého k Čertovu jezeru, některé z nás opustil optimismus. A moc nám nepřidalo ani poprchání a pohled na prudký kopec, do kterého jsme museli vystoupat. Vlastně toho měli rodiče pro ten den už dost, a to jsme museli ještě sejít z kopce po cestě plné kamení a mokrých, kluzkých kořenů. Od Čertova jezera to už byla klidnější cesta, která přetínala sjezdovky na úbočí Špičáku, a dovedla nás kousek pod parkoviště na Špičáckém sedle.

Šumava 2008 – první dva dny

3. srpna 2008 v 20:31 | lenicka |  na cestách

Vyjeli jsme v sobotu 2. srpna asi ve 12 hodin. Jeli jsme na hradeckou dálnici, potom přes Prahu, Plzeň a Klatovy. Na Čachrově v naší oblíbené hospodě jsme se stavili na jídlo. Já jsem si dala vepřo-knedlo-zelo a Luboš roštěnou. Pak jsme jeli přes Skelnou do Prášil. Našli jsme Zámeček a ubytovali jsme se. Už byl večer, tak jsme se šli pouze projít po Prášilech.

knihy pro diplomovou práci

3. srpna 2008 v 20:30 | lenicka |  knihovnička náboženství

Od konce semestru jsem se vrhla na čtení knih použitelných pro diplomovou práci. Ta práce bude na téma přístupu náboženství k přírodě, a bude mít teoretickou část o proměnách religiozity ve 21. století a o historii tohoto přístupu a taky o historii bádání o tomto přístupu, a praktickou část, kde budu rozebírat různé náboženské směry. A tady jsou knížky, které jsem v poslední prošla; některé jsem zavrhla, ale jiné použiju.
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.