čtu si pro poučení

1. září 2008 v 21:21 | lenicka |  knihovnička
Tyto prázdniny jsem chtěla využít také k tomu, abych se něco nového dozvěděla. Tak mimo cestování, internetu, televize a nových zážitků jsem se něco nového dozvěděla i díky několika knížkám, a to těmto:


1) Martin Rees: Náš neobyčejný vesmír
Martin Rees je profesor v Cambridge a "Královský astronom Velké Británie". U této knihy mě zaujal název hned první kapitoly: mohl Bůh stvořit svět jinak? V knížce nehledejte odpověď, protože se Bohem nijak nezabývá. Zabývá se stavbou a historií vesmíru. Zabývá se dějinami vesmíru od času 10-3 s od Velkého třesku (to mě trochu zklamalo, chtěla jsem se dočíst, co bylo před Velkým třeskem) a prognózou do budoucnosti. Zabývá se černými dírami a tzv. temnou hmotou a předpovídá, že v roce 2010 budou vědci mít tuto temnou hmotu prozkoumanou.
Zabývá se také tím, jak je vesmír, ve kterém žijeme, zvláštní, a jak málo stačí změnit, aby nebyl vůbec vhodný k životu. Např. rychlost rozpínání a další fyzikální zákony a konstanty - pokud existují i jiné vesmíry, a tyto veličiny jsou tam jiné, je náš vesmír jedinečný v tom, jak všechno odpovídá tomu, aby se v něm mohl vyvinout život. Je "úrodnou oázou v multiverzu", je precizně vyladěný, aby poskytl podmínky ke vzniku života a člověka. Někoho by to mohlo vést k názoru, že je to dílo Stvořitele s jasným plánem, ale Reese říká, že náš vesmír musí mít tyto podmínky. Jinak bychom o tom nemohli bádat (protože bychom neexistovali). A že jestliže je vesmírů nekonečně mnoho, potom podle statistiky musí nutně existovat aspoň jeden, ve kterém jsou všechny podmínky pro život. Ten náš.

2) Karel Valter: Vše o čaji pro čajomily
Protože jsem začala pracovat jako prodavačka čaje, rozhodla jsem se konečně udělat si v čajích jasno. Tato kniha se k tomu výborně hodí. Najdete v ní snad všechno o historii, pěstování a zpracování čaje, o kritériích hodnocení kvality čaje, o chemických látkách v čaji, o přípravě čaje a o tom, jak hledat a najít nejlepší mezi čaji.
Podrobně popisuje všechny možné druhy čajů, nejdřív čínské černé, oolongy, zelené, bílé, ovoněné, zakouřené i tmavé, potom indické, hlavně černé z Darjeelingu, Assámu a Nilgiri, nepálské, cejlonské, oolongy z Taiwanu, japonské, keňské, Earl Greye, bezkofeinové čaje a čajové směsi. Obsahuje i anotovaný adresář prodejců čaje z celého světa a popis situace na trhu u každé odrůdy.
Řekla jsem si, že bych mohla zkusit nějaký ten víc kvalitní čaj, a taky různé čaje s menším obsahem kofeinu (protože mám vysoký tlak). Tak se na to chystám a potom napíšu zážitky.

3) Diana Rosen: Rádce milovníka zeleného čaje
Tato knížka je na rozdíl od předchozí méně technická a víc přibližuje atmosféru pití čaje a všechno okolo. Hned první kapitola se jmenuje "Poezie pití čaje". Také se tu píše o historii, ale tady jsou součástí historie i legendy o císaři Šen-nungovi, Bódhidharmových očních víčkách a japonských zenových mistrech.
Na seznamu čajů je patrné, že autorka je Američanka, protože některé čaje jsou popsané pouze anglicky (např. Green Perls, Emerald Tips) a člověk si nemůže být jistý, pod jakým názvem se čaj prodává v Čechách. Popisy jsou opět rozdělené podle států, kde se čaj pěstuje (Čína, Indie, Japonsko, Indonésie, Korea, Nepál, Srí Lanka, Tchaj-wan, Vietnam). Další kapitolka je o skladování a přípravě čaje, o podávání čaje a nádobí na čaj, o vlivu čaje na zdraví a krásu. Obsahuje recepty na několik pokrmů a nápojů z čaje a na použití čaje v kosmetice a v domácnosti. Na okrajích listů knihy jsou zajímavé citáty a básně, které se k čaji váží.
Celkově může říct, že tato kniha o čaji je spíš určená ženám a romantickým povahám a kniha Karla Valtera zase mužům a lidem, kterým vyhovuje technický popis. Obojí má něco do sebe, a tak nejlepší asi bylo, že jsem si mohla přečíst obě.

4) Vladimír Klíma: Dobří duchové a démoni
Myslela jsem, že knížka s podtitulem Západoafrické mýty a bajky bude nenáročné čtení plné podivných magických příběhů, ale autor ji pojal jinak. Nejdřív píše o mýtu, náboženství a magii, a podobně jako v jiných podobných knihách se snaží, aby si čtenáři nedělali z mýtu srandu :-))) Potom popisuje střídavě mýty jednotlivých etnik (dogonské, bambarské, dahomské, binijské, jorubské, songhajské, mandingské a ašantské mýty) a rozebírá různá témata mýtů (stvoření, hromovládci, původ a ovládání ohně, stvořitelé, smrtelnost a tabu). Když říkám "popisuje", tak chci říct, že mýty nevypráví, pouze stručně píše, o čem mýty jsou. Což mi přišlo, že je to škoda.
Ve druhé části jsou většinou igboské bajky, a tady už se může člověk začíst do krátkých příběhů. Hlavními hrdiny jsou často zvířata, třeba želvák, krysák nebo pavouk. Bajky samozřejmě vyzdvihují chytrost nad tupou silou a vysvětlují nebo ospravedlňují to, jak věci jsou. Někdy se v bajce řeší, co je správné udělat v určité situaci. Tyto bajky nenabízejí řešení, končí otazníkem a každý posluchač si musí sám rozhodnout, jak by řešil situaci on.
Takže je to knížka napůl populárně-religionistická (nebo etnologická) a napůl obsahuje bajky. To mi přijde jako dost zvláštní a nevyvážené. Ale jinak dobré.Rees, Martin: Náš neobyčejný vesmír. Praha: Dokořán 2002 (Our cosmic habitat, Princeton University Press 2001)
Valter, Karel: Vše o čaji pro čajomily. Praha: Granit 2000
Rosen, Diana: Rádce milovníka zeleného čaje. Praha: Pragma 2000
Klíma, Vladimír: Dobří duchové a démoni. Západoafrické mýty a bajky. Praha: Argo 2004
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.