pravidla moštárny, pravidla života

8. září 2008 v 23:04 | lenicka |  knihovnička
Chtěla jsem si tuto knížku přečíst, protože se mi moc líbil film, který byl podle ní natočený. Nevzpomínám si ale, že by ve filmu bylo tolik kruté pravdy a tolik skoro nechutných detailů o této pravdě. Film mi připadal krásně romantický, pamatuju se na záběry jabloňového sadu...

Hlavním hrdinou knihy je Homer Wells, který se narodil v sirotčinci v St. Cloud's v Maine v USA ve 20. letech 20. století. Neměl ale štěstí na adoptivní rodiče a tak vyrůstal v sirotčinci obklopený láskou doktora Wilbura Larcha a sester Angely a Edny. Doktor Larch, jak je zde zdůrazňováno, nebyl věřící, a díky několika životním zážitkům dospěl k přesvědčení, že je potřebné, aby provedl potrat každé ženě, která o to požádá, i když to v té době bylo v USA nelegální. Když jsem si přečetla jeho důvody (třeba že by jinak taková žena šla za řezníkem nebo kýmkoliv, kdo by jí od dítěte pomohl jakýmkoliv způsobem, že to jsou často ženy zneužité atd.), musela jsem uznat, že má pravdu, a že nelze odsuzovat ani doktora, ani ty ženy. Ne že bych někoho předtím odsuzovala, ale teď jsem si tím víceméně jistá. Pokud je to velmi mladá dívka, nebo zneužitá žena, nebo žena v těžké situaci, tak to nevidím jako nic zlého. Možná, kdyby byl svět dokonalý a dobrý, tak by potrat byl popřením dobrého. Ale pokud svět není vždycky jen dobrý, jsou i potraty, ať provedené lékařem, nebo v bolestech a s rizikem bez lékaře. Tak, to je k tomuto tématu (je to jedno z hlavních témat knihy), a teď děj a slíbená romantika.
Doktor Larch pro Homera Wellse našel několik adoptivních rodičů, ale vždycky se něco zvrtlo a Homer jako jediný z chlapců zůstal v sirotčinci až do dospělosti. Aby byl užitečný, pomáhal doktorovi i sestrám. Když mu bylo 13 let, našel potracený plod a doktor Larch mu všechno vysvětlil. Naučil ho, jak provádět potrat i jak rodit děti. Doufal totiž, že jednou nastoupí na jeho místo, že si z něho vychová nástupce. Mimo lékařské práce se Homer staral o chlapce i jinak, třeba jim každý večer četl z knihy David Copperfield, a dívčímu oddělení z Jany Eyrové. Tak se seznámil s dívkou Melony, která také neměla štěstí na adopci. Byla velmi odbojná, tvrdohlavá, silná... a zasvětila Homera do sexu. To už mu bylo 16 let.
V necelých dvaceti letech provedl sám komplikovaný porod, když doktor Larch odjel kvůli tomu, aby pro něho získal mrtvolu, na které by si mohl ověřit své znalosti. Doktor ho poté políbil, když si myslel, že spí. Jeho láska k Homerovi se prolíná celým románem a je možná i víc než otcovská. A podle mě je to jeden z nejhezčích úseků knihy. Jenomže zanedlouho se musí s Homerem rozloučit a dlouho ho pak neuvidí. Bude proto chodit každý večer na chlapecké oddělení a líbat každého chlapce na dobrou noc, a bude se oddávat éteru, až to jednou přežene. Ale to předbíhám.
Jednoho dne přijel do sirotčince mladý pár v bílém cadillacu, Wally Worthington a Candy Kendallová, protože Candy potřebovala potrat. V té době už byl Homer rozhodnutý, že provádět potraty nebude, protože to je zabíjení nenarozených dětí. Přesto doktor Larch trval na tom, že musí být u potratů přítomný, protože byl přesvědčený, že ať s tím Homer souhlasí nebo ne, je nutné, aby to uměl - co kdyby se rozmyslel. Homer ten den odjel s Candy a Wallym a s doktorem se rozešel ve zlém.
Protože Wallyho rodičům patřil jabloňový sad Mořská vyhlídka, začal Homer pracovat v sadu. Zamiloval se do Candy, ale protože Candy chodila s Wallym, jeho láska zůstala platonická. Pomalu poznával, že v okolním světě platí jiná pravidla, než poznal v sirotčinci, který je světem sám pro sebe. Třeba pravidlo "pouze líbání" při sledování letního kina. Nebo pravidla pana Rose, vedoucího party černošských česáčů ovoce. Všechno pro něho bylo nové. Cítil se jako beduín, který také nemá domov. Svoje lékařské schopnosti uplatnil jen jednou, když rozpoznal Alzheimerovu chorobu u Wallyho otce.
Zatím se nad doktorem Larchem vznášel nejen stesk po Homerovi, ale také hrozba, že bude nahrazený někým mladším, který by ale nepokračoval v jeho službě ženám v nouzi. Rozjel proto pečlivou kamufláž, ve které "stvořil" dokonalého mladého doktora a toho nenápadně nabídl kontrolní komisi jako svou náhradu. Ale to až později, protože mu to celé trvalo dlouhých 15 let. Homerův odchod nesla těžce také Melony, která za nějaký čas utekla ze sirotčince a vydala se ho hledat. Přes léto pracovala v jabloňových sadech, kde pátrala po Homerovi, a přes zimu si našla práci ve městě Bath.
To už probíhala druhá světová válka. Wally narukoval dobrovolně, ale Homer zůstal doma, protože si myslel, že má nemocné srdce (to byla další kamufláž doktora Larcha). Chodil na místní vysokou školu na biologii. Samozřejmě toho věděl o anatomii víc než jeho učitel. Společně s Candy pracovali jako pomocná síla v nemocnici. Homer jí jednou vyznal lásku, ale Candy se nemohla rozhodnout, a tak čekali, co přinese osud. A osud přinesl zprávu, že Wallyho letadlo bylo sestřeleno nad barmskou džunglí. Jednoho dne se Candy rozhodla a její a Homerova láska došla naplnění. V moštárně. Došlo přitom však k nehodě a Candy otěhotněla.
Candy se nejdřív rozhodovala pro svůj druhý potrat, protože by to jistě ranilo Wallyho matku, ale Homer si chtěl dítě nechat. Odjeli proto do St. Cloud's a tam Candy porodila. Prožili tam velmi šťastné chvíle, ale přišla šokující zpráva: Wally přežil, ochrnul však a vrací se domů. Po návratu na Mořskou vyhlídku Homer všem namluvil, že si adoptoval chlapce v sirotčinci a Candy se vrátila k Wallymu. Čekali na vhodnou příležitost, kdy všem oznámí pravdu. Ale celých 15 let žádná nepřišla.
Těch 15 let prožila Melony po boku dívky Lorny. Lorna jí byla nevěrná jen jednou a hned otěhotněla. Melony ji proto poslala za doktorem Larchem. To jí oživilo vzpomínky na Homera a tak se ho vydala znovu hledat. Když ho ale našla, řekla mu, že je hnusák, který souloží s manželkou mrzáka a zapírá vlastní dítě. Homer začal přehodnocovat svůj život.
Stejný rok řešil Homer problém mladé nastávající matky Rose, kterou znásilnil vlastní otec, a do které se zamiloval jeho syn. Chtěl ji také poslat za doktorem Larchem, ale zrovna se dozvěděl, že doktor zemřel. Musel jí provést potrat sám a v té chvíli přehodnotil svoje odmítavé stanovisko: jestliže provedl potrat potřebné ženě jednou, mohl ho provést znovu. Kamufláž, díky které se z něho stal dokonalý doktor Fuzzy Stone, již byla hotová. Rozhodl se proto, že se vrátí do sirotčince a převezme praxi doktora Larcha.
Ještě předtím prozradil svému synovi, jak to ve skutečnosti je, a Candy prozradila to stejné Wallymu. Oba to vzali dobře. Melony zemřela díky pracovnímu úrazu a svoji mrtvolu nechala poslat do St. Cloud's, aby ji Homer mohl použít na pokusy. Homer ji ale nepoužil a pohřbil ji. Jeho osud se uzavřel a Homer opět dělal to, čím byl nejvíc užitečný.Irving John: Pravidla moštárny. (The Cider House Rules). Plzeň: Mustang 1994
 


Komentáře

1 Karin Karin | Web | 5. října 2009 v 7:57 | Reagovat

Pravidla moštárny jsem nečetla, ale jiné Irvingovy knihy ano. Film se mi líbil, přišel mi citlivý, což ení zrovna spisovatelova vlastnost. Irving je cynik, drsný, dokáže tragédii popsat tak, že se čtenář od srdce zasměje, a přesto mu je v duši strašně smutno...

2 MMichlik MMichlik | Web | 16. srpna 2010 v 22:48 | Reagovat

První knihou, kterou jsem od Irvinga četla byla Dokuď tě nenajdu (Until I find you).Četla jsem od něho ještě Svět podle Garpa, Svobodu medvědům a tebou již v článku zmíňěnou knížku. Pravidla moštárny mi doporučil náš třídní pofesor (čeština, dějepis). Irvingovy knihy donutí čtenáře nad příběhem se zamyslet a ne ho pouze konzumně zhltnout.

3 Johanka Johanka | Web | 31. srpna 2010 v 16:56 | Reagovat

Pravidla moštárny jsem taky viděla jen v té hýbací podobě, ale Irvinga mám moc ráda. Svět podle Garpa jsem četla dvakrát po sobě :)
Zaujal mě taky Pokus o záchranu čuňáka Sneeda a pak ta knížka s kresbou chlapečka na obalu a strašně dlouhým názvem, kterou si chci půjčit v knihovně, ale někdo jí stále nevrací. Zřejmě bude opravdu zajímavá :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.