zahrádka v babím létě

15. září 2008 v 22:33 | lenicka |  zahrádka

Jsem moc ráda, že až do víkendu bylo letošní září tak teplé, protože na jaře jsem toho moc vypěstovat nestihla a teď to doháním. Z jarní výsadby se nejlíp daří mangoldu a pórku. Jahody daly docela dobrou úrodu, vytrvalé bylinky vyrostly do krásy. Naopak mrkev, petržel, tuřín, kedlubna, bazalka, brokolice nebo jakýkoliv druh salátu buď vůbec nevzešly, nebo byly hned po vzejití zlikvidovány slimáky. Sežrali dokonce i sazenice řapíkatého celeru. Napoprvé se mi nezadařilo ani s fazolí, ale skusila jsem to podruhé, a už to vyšlo. Když jsem n jaře příliš pozdě vyplela od svlačce česnek, byly rostliny skoro zadušené, některé úplně. Letošní úroda teda za nic nestála (i když: aspoň něco).

Líp se vedlo okrasnému česneku, který moc pěkně kvetl. Letos jsem měla také pěknou úrodu hrášku, který jsem sela 3x a stejně dobré je to s rajčaty. Druhé setí jsem provedla na počátku července, z něhož se nejlíp daří černé ředkvi a bílé ředkvičce. Poslední výsev jsem udělala až v polovině srpna, vyrostlo skoro všechno až na endivii.

Teď rostou na mé zahrádce tyto rostliny:
 1. jahody: protože na jednom záhonku už jsou rostliny starší, nechala jsem je po odplození zahoustnout mladými odnožemi. Na jaře je proberu a pohnojím granulovaným hnojem.
 2. ředkvičky: na jaře jsem zasela odrůdu Lidka, ale vůbec neudělala bulvičky a šla rovnou do květu. V červenci jsem vysela osvědčenou odrůdu Rampouch (bílá podlouhlá) a v srpnu růžovou Violu. Uvidím, jaká bude.
 3. fazole: první výsadba kvůli suchu nevzešla, tak jsem zasela další, tentokrát melírovanou Cariocu. O co je krásnější na záhonku, o to je horší na chuť. Pokud se lusky nesklidí hodně zamlada, je skoro nepoživatelná.
 4. saturejka: má se zasít poblíž fazolí, aby odháněla škůdce. Z celého řádku vzešla pouze jedna rostlinka, ale lepší než nic. Už jsem si na příští rok koupila saturejku vytrvalou.
 5. mangold: rostlina je příbuzná řepě, ale sklízejí se listy a řapíky. Výborné je, že se listy můžou otrhávat průběžně a že to nežerou slimáci. Navíc je tato odrůda krásná, má lesklé červené řapíky.
 6. pórek: pórek jsem zkusila pěstovat letos poprvé a myslím, že už u toho zůstanu. Roste sice pomalu, ale jistě a slimáci ho nežerou.
 7. hrášek: nejdřív jsem vysela zbytky starého hrášku, ale moc rostlinek nevzešlo, tak jsem ho ještě podsazovala. Na jarní výsev jsem zvolila dřeňový Premium a na letní Gloriosa, který teď nasadil už na druhou úrodu (i když chudší než byla ta první). Hrášek navíc zlepšuje půdu a vůbec je to výborná nenáročná rostlina.
 8. vodnice: z jarního vysetí vyrostly asi jen 2 rostliny, tak jsem ji znovu zasela v srpnu. Tentokrát jsem zvolila bio-osivo, odrůda Purple top Milan.
 9. rajčata: letos mám svoje vlastní červené oválné i žluté hruštičky a ještě jsem podarovala sazenicemi skoro všechny příbuzné. Navíc letos poprvé nechytily žádnou plíseň. Úroda je dostatečná, žlutých mám dokonce víc, než potřebujeme.
 10. patizon: letos se mi s tykvemi vůbec nedaří. Patizon mi hned po vzejití ožrali slimáci a tak se na záhonku krčí jenom pahýlek s jedním listem. Škoda, tykve mám ráda. Příští rok musím něco vymyslet a zkusit to znovu.
 11. červená řepa: loni jsem měla celý řádek, letos jenom jedinou rostlinku.
 12. černá ředkev: překvapilo mě, jak rychle vyrostla a zmohutněla.
 13. kopr: kopr potřebuje stále vlhko, proto jsem ho zasela mezi rostliny s velkými listy. Nevyrostlo ho moc, ale snad to bude stačit. Mimo listů sklízím i semena, která jsou také aromatická.
 14. čínské zelí: ne, není to pekingské, ale čínské zelí, odrůda Pak Choy Green. Chtěla jsem to zkusit a zkusila, zatím úspěšně.
 15. fenykl: aromatický fenykl se seje až v červenci nebo v srpnu. Rostlinek vyrostlo dost, tak se těším na první úrodu.
 16. josta: loni na podzim jsem zasadila proutek, a už je to pěkná rostlinka. Plody zatím nebyly, snad příští rok.
 17. chřest: chřest jsem zasela myslím v roce 2005. Letos poprvé měl něco jako pazochy, ale dost tenké. Měla bych ho přihnojit, příští rok by už měl být akorát.
 18. špenát novozélendský (čtyřboč): už jsem to s ním zkoušela i loni, ale špatně a dlouho klíčí. Letos mi vyrostla jedna rostlinka, ale zůstala mrňavá. Doufala jsem, že mi nahradí přes léto špenát, protože na rozdíl od špenátu nejde do květu, ale myslím, že si vystačím se starým dobrým brutnákem.
 19. meduňka, estragon, dobromysl, měsíček, brutnák, pažitka, divizna a cibule sečka: vytrvalé nebo samovýsevné rostliny, které se o sebe starají samy. První 4 semínka brutnáku jsem si dovezla z ekofarmy PermaLot. Nádherně modře kvete, je nenáročný, léčivý, má chlupaté listy, takže je dobré je před požitím spařit a upravit třeba jako špenát. Estragon roste třetí rok a už mě přerostl přes hlavu :-)))

Letos jsem pokračovala s experimentováním a úplně poprvé jsem vyzkoušela hned několik rostlin: fenykl, endivii, mangold, čínské zelí, pórek a patizon. U některých zkouším nové odrůdy. Zkoumám, čemu se u mě daří, nebo co mi nejvíc chutná. Zatím největším letošním objevem je mangold, který jsem nikdy předtím ani nejedla. Teď jsem mangold zkusila gratinovat s praženými ovesnými vločkami, nivou a smetanou a bylo to nad očekávání dobré.
Co bych chtěla ještě zkusit pěstovat? Z toho, co jsem už někdy zkoušela, to je petržel kadeřavá, pastinák, tuřín, yzop, měsíční jahody, salát dubáček, máta a cuketa. Z toho, co jsem ještě nikdy na zahrádce neměla, to je třapatka (echinacea), čekanka (pro zimní puky), žlutomasá velká dýně, kostival, no a nějaké další salátové rostliny nebo bylinky, podle toho, na co zajímavého narazím v obchodě. Možná vyzkouším popínavé mini-kivi nebo artyčoky. Uvidím.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.