lov na poklady

10. října 2008 v 21:33 | leni |  můj svět

Znáte geocaching? Jde o nový druh zábavy, který spojuje poznávání krajiny (městské i přírodní), vzrušení z lovu a využívání moderní techniky. Někdy se k tomu může přidat ještě šifrování.
A jak to vypadá v reálu? Nejdřív se každý musí zaregistrovat na stránkách geocaching.com. Tyto webové stránky propojují zájemce na celém světě. Na těchto stránkách si po registraci vyhledáme polohu ukryté schránky - cache (česky keška) v našem okolí. Poloha je udaná jako souřadnice GPS. Zároveň je také znázorněná na mapě, i když jen přibližně. Pokud jde o tradiční kešku (zelená ikona), vidíme přímo souřadnice kešky. Někdy jsou souřadnice zašifrované (ikona otazníku) a někdy jde o souřadnice, na kterých teprve najdeme další souřadnice a další, až dojdeme k finální kešce (multikeš - žlutá ikona znázorňující tři kešky).
Pokud máme přístroj GPS, můžeme se podle přibližné mapy vydat do terénu a na místě kešku dohledat podle přístroje. Pokud GPSku nemáme, musíme si polohu ověřit na přesnější mapě (třeba na mapy.cz), vyluštit zašifrovanou nápovědu nebo pozorně přečíst návod na stránce, všechno si zaznamenat a teprve potom se můžeme vydat na lov.
Pokud vás překvapuje, že mluvím o lovu, když jde jenom o hledání krabiček, musím vám povědět něco o mudlech. To jsou pro hledače kešek všichni ostatní lidi, tedy nezasvěcení (výraz je převzatý z knih o Harry Potterovi). Ti nás při vyzvedávání kešky nesmí vidět. Musíme se tedy pohybovat opatrně a skrývat se, jako na lovu. A je tu ještě jedna podobnost: stopujeme kešku jako zvíře. No, možná je to podobnější hledání pokladů podle starých map, přesto si myslím, že jde o nový, trochu ritualizovaný druh lovu. Podobně jako bývá fotografování nazývané lovem beze zbraně, stejně i geocaching. Pokud lovec není dost dobrý stopař, keška mu může (alespoň pro tento den) uniknout.
Když už kešku máme v ruce, měli bychom se podle pravidel hry zapsat do sešitku, který v každé kešce je. Zapisujeme se přezdívkou, jakou jsme si zvolili při registraci na webové stránky. Pokud si chceme něco z pokladu vzít, musíme to nahradit něčím, co má minimálně stejnou hodnotu, aby další lovec nenašel jen prázdnou krabičku. Snad jedinu výjimkou jsou speciální cestující předměty (travel bug), které mají za cíl putovat. Ty můžeme vzít a pak je co nejdřív předat do další kešky. Nakonec krabičku opět ukryjeme, a to vždy na stejné místo, kde jsme ji našli. A doma se ještě znovu zapíšeme, tentokrát na webové stránky.
Já jsem se o geocaching začala zajímat proto, že ráda chodím po krajině a ještě raději, když mám nějaký cíl. Kešky bývají často na místě, které je pro krajinu nějak významné (kopec, rozcestí, soutok apod.), podobně jako městské kešky často upozorňují na památky. Je to tedy důvod navíc pro to, vypravit se na takové místo a něco zajímavého vidět a zažít. A skvělé je, že současně se o geocashing začala zajímat i moje sestra. Takže teď chodíme na lov společně.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.