začátek a konec (Okraj) Zeměplochy

4. října 2008 v 22:44 | lenicka |  knihovnička

Poslední den strávený v práci jsem si přečetla vůbec první knížku z cyklu Zeměplocha Terryho Pratchetta Barva kouzel. Protože tato knížka seznamuje čtenáře s podobou Zeměplochy a s tím, jak to na ní valstně chodí, zkusím o tom napsat i já.
Zeměplocha odpovídá představám o Zemi z mýtů a legend. Je plochá, stojí na hřbetech čtyř slonů a ti zase na zádech želvy, Velké A'Tuin, jejíž oči mají velikost moří. Vědci a dobrodruzi království Krull se jednou spustili přes Okraj a želvu viděli. Jedinou záhadou tak zůstává, jakého pohlaví želva je. Okraje Zeměplochy tvoří oceán, který přepadává přes okraje volně do vesmíru. Nad ním se klene duha Okrajka. Na Zeměploše neexistuje sever a jih, ale střed, okraj, posměr a protisměr (vzhledem k rotaci Plochy). Slunce je malé a obíhá Plochu. Uprostřed je pilíř, který podpírá nebeské sídlo zeměplošských bohů - Slepého Ia, Krokodýlího boha Offlera, boha vánků Zefíra, Osudu a Dámy. Ti se spolu vsázejí a hrají o osud obyvatel Zeměplochy. Rok má 8 ročních období, týden 8 dnů a barevné spektrum 8 barev. Tou osmou barvou je oktarína, barva kouzel, fantazie a imaginace.


Děj není příliš složitý. Vše začíná v hořícím Ankh-Morporku. Vlastně vše začíná tím, že obyvatel Vyvažovacího světadílu (něco jako bájné Eldorádo) Dvoukvítek se vydal poznat svět a začal právě v Ankh-Morporku. Protože nechápal, že jediná jeho mince má větší cenu než hospoda, ve které si mincí platí věčeři, začali se o něho všichni zajímat. Seznámil se s ním i nedostudovaný mág Mrakoplaš, kterému Patricij nařídil se postarat o Dvoukvítkovu bezpečnost. Poté, co Dvoukvítek pojistil hospodu na závratnou sumu, ji hostinský sám podpálil a s ní celý Morpork. Mrakoplaš a Dvoukvítek z něho utekli vstříc dalším dobrodružstvím, v patách s truhlou z myslícího hruškovníku.
Druhá část se jmenuje Vyslání osmi. Příběh ovlivňují bohové Slepý Io a Dáma, kteří spolu hrají hru o osud Mrakoplaše a Dvoukvítka. Mrakoplaš shodou náhod vpadl do říše stromových dryád, které ho za to, že poranil strom, odsoudily k smrti. Ocitl se tak v chrámu boha - Odesílatele lidí. Toho ale zlikvidoval výbojem světla. Mrakoplaš tak znovu unikl Osudu i Smrťovi.
Další příběh Vábení Wyrmu zpracovává mýty o existenci draků. Zde jsou draci zhmotněním myšlenek, což ale funguje pouze ve Wyrmu, světu na vrcholu stolové hory. Mrakoplaš a Dvoukvítek se na tuto horu dostali a zapletli se tam do souboje královských nástupců. Mrakoplaš naštěstí vlastní mluvící meč Kring. Když ho drží, stává se z něho šikovný bojovník.
Mrakoplaš a jeho přátelé překonali i toto dobrodružství a dostali se k poslednímu a nejdůležitějšímu, totiž na Okraj. Když se plavili po Oceánu, přepadli je piráti a vysadili v malé loďce poblíž Okraje. Na samotném Okraji je zachytila soustava lan, kterou hlídal mořský trol Tethis. Ten se sem dostal z jiné planety, z jejíhož Okraje kdysi vypadl. Mohli tak pozorovat duhu Okrajku, která má 8 barev:
"To byla Královská barva a všechny nižší barvy jsou nejenom její součástí, ale také jen silně vybledlým odrazem. Byla to oktarína, magická barva - barva kouzel. Živoucí, zářivá, jemně vibrující a její základ tvořil pigment představivosti. Kdekoliv se objevila, dokazovala, že obyčejná hmota je jen služebnicí sil ovládaných kouzelnou myslí. Oktarína - to bylo kouzlení samo. Mrakoplaš si však vždycky říkal, že jemu připadá taková obyčejně zeleno-purpurová." (s. 176)
Z Okraje byli dopraveni do království Krull, kde se právě vše připravovalo na vyslání astronautů do míst pod ocasem Velké A'Tuin, aby rozluštili poslední záhadu vesmíru. Mrakoplaše a Dvoukvítka chtěli obětovat bohům za zdar tohoto podniku. Naštěstí jim pomohla Dáma. Utekli a přestrojili se za astronauty. Byli však odhaleni. Na chodící Zavazadlo místní mágové vyslali spoustu zaklínadel, ale pouze se jim podařilo rozpoutat bouři zdivočelé magie. Mrakoplaš vlezl do lodě a v ní přepadl přes Okraj. Na chvíli se zachytil na stromě. Místo Smrtě ale pro něho přišla Krtice, a protože Mrakoplaš byl mág a Smrtě si zasloužil, rozhodl se neumřít. Pustil se a padal volně do vesmíru...

Pratchett, Terry: Barva kouzel.Praha: Talpress 1993

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.