na soutoku Labe a Chrudimky

26. listopadu 2008 v 13:47 | leni |  na cestách

# 11: Soutok Labe-Chrudimka

V pondělí 17. listopadu byl svátek, a tak jsme zůstali doma v Pardubicích. Manžel se už těšil, až si vyjdeme na procházku spojenou s "lovem na krabičky" a já jsem měla už dlouho nalezenou polohu jedné nedaleko našeho domu. Měly v ní být dokonce nějaké travel bugy a další zajímavé věci.

Takže v pondělí před polednem jsme se vydali k Automatickým mlýnům a odtud jsme chtěli projít k soutoku. Ale cesta je momentálně zablokovaná stavebními pracemi. Naštěstí se tam zrovna dalo projít, tak jsme prošli. Kešku jsem našla na první pohled. A asi jsem nebyla první, kdo ji našel i bez GPS. Byla v ní prosba, aby ji už potřetí nekradli. Mudlové!
Zapsala jsem se a vzala jsem si malou minci (snad chorvatský desetník) a taky dřevěnou geocoin. Myslela jsem si, že je to travel-bug, ale doma jsem o ní zjistila, že je to sběratelský předmět, kterých už putuje po Čechách spousta v asi pěti stech různých podobách. Vytvářejí si je jednotliví kečeři. Tuto CWG (czech wood geocoin) vytvořil a dal do oběhu nějaký kluk z Prahy. Teď přemýšlím, jestli si založím sbírku, nebo jestli CWG pošlu dál do oběhu.
Protože už jsme to nechtěli podruhé zkoušet projít přes staveniště, zašli jsme kousek nazpátek. Mysleli jsme, že projdeme další ulicí, která vede kolem pekárny Odkolek, ale ouha - tam se taky opravuje! Tak jsme se museli vrátit po cestě kolem chovných rybníků, až skoro k zastávce Na Haldě a pak se vracet oklikou do města. I tak to byla ale pěkná procházka, na které jsem poznala další krásné pardubické zákoutí.

Poblíž soutoku Labe a Chrudimky nedaleko historického centra Pardubic na místě, kde stál mlýn už hodně dávno (nejstarší doložený je z roku 1586), stojí "Automatické mlýny". Budovy mlýnů byly postavené v letech 1909-1910 podle návrhu architekta Josefa Gočára. Víc než mlýn připomínají hrad - třeba tím, že na horním okraji budov je cimbuří s tzv. vlaštovčími ocásky. Budovy patří v českých zemích mezi 10 největších a jsou zapsané jako národní kulturní památka.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.