stará vápenka

5. listopadu 2008 v 14:04 | leni |  na cestách

# 6: Stara hut/Old smelt-house

Keška má sice název "Stará huť", jedná se ale o bývalou pec na výrobu vápna. Stojí při cestě mezi Ronovem a Třemošnicí, takže jsme kolem ní už mnohokrát projeli. Když jsem zjistila, že je u ní keška, tak jsem se tam vypravila.
19. října mě manžel dovezl autem až skoro k vápence. Potom pokračoval přes Třemošnici na hřbitov v Běstvině a já jsem šla hledat kešku. Konečně jsem tak mohla vápenku prozkoumat zblízka. Už se rozpadá a je porostlá rostlinami, ale na pohled je velmi zajímavá. Kešku jsem našla lehce, úkryt se mi zdál dost nápadný. Samotná krabka mi připadala trochu vykradená, obsahovala jenom dvě plastové figurky. A logbook vypadal jako salát. Ještě, že tam nějaký předchozí dobrodinec nechal kus papíru, abych se mohla zapsat.
Po pár minutách jsem neměla co dělat, a tak jsem se vrátila k silnici a čekala, až mě manžel zase vyzvedne. Ještě jsem se tedy kochala pohledem na vápenku v zapadajícím slunci a pak hurá domů.


"Vápenka sloužila ke zpracování suroviny vytěžené v nedalekých Prachovicích, odkud byla na vzdálenost cca 5 km dopravována košovou lanovkou. Kdy přesně byla vápenka postavena není známo, muselo to však být před dokončením lanovky roku 1882. Po druhé světové válce výroba začala stagnovat a roku 1960 byla definitivně zastavena. Od té doby tato technická památka nezadržitelně chátrá."
Citováno z: hrady.cz - vápenka
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.