brněnské poklady

3. března 2009 v 18:07 | leni |  na cestách

#20: denis
#21: Lužánecký pavilon
#22: Tramvajová štola (BP #3)


Druhá moje brněnská keška se nachází v Denisových sadech poblíž katedrály sv. Petra a Pavla. Chodila jsem kolem ní už dřív, ale v hlubokém sněhu nebyla vidět. Až konečně v pátek 27. února, cestou z přednášky prof. Podborského na vlakové nádraží jsem ji odhalila. Celkově to byla už moje dvacátá krabka. Nic moc v ní ale nebylo, takže no trade.
Třetí jsem našla dnes (3. března) v Lužáneckém parku. Taky tam jsem musela jít dvakrát, protože napoprvé jsem ji neviděla, tentokrát proto, že se už stmívalo. Tentokrát jsem tam šla dopoledne, takže jsem ji viděla krásně. Navíc jsem v ní našla travel bug "Nations of the World - Spain", který vypadal jako miniaturní španělská vlajka.

A zatím poslední schovka je na ulici.... Ale to nemůžu prozradit, protože se jedná o mystery cache, jejíž souřadnice jsou nějakým způsobem tajné a musí se vyluštit. Tato keška pojednávala o započaté, ale nedokončené podzemní tramvajové lince, která měla vést pod Špilberkem. Protože jsem musela zjistit pár údajů, dozvěděla jsem se touto cestou i něco nového z brněnské historie a o brněnském podzemí. Samotná schovka byla šikovně udělaná, takže jsem neměla problémy při jejím vyzvedávání - tedy až na to, že se najednou kolem vyrojila spousta lidí a já jsem musela hrát nenápadnou, dokud se zase neztratili. V této krabce jsem našla krásnou GC minci ze série Tracking European Wildlife. Na jedné straně jsou barevné hory a na druhé zlatý reliéf jelena lesního (Red Deer), no prostě konečně mám zlatý poklad (i když ho budu muset poslat zase dál).A ještě něco pro zajímavost:

1) Denisovy sady: ve 14. st. Puhlík, v 17. st. Kalvárie, v 19. st. Františkov a od roku 1919 na památku Ernesta Denise (1849-1921), francouzského historika a bohemisty, který podporoval vznik samostatného Československa, konečně Denisovy sady. Uprostřed je obelisk na památku ukončení Napoleonských válek a po stranách dvě vyhlídky na Brno.

2) Lužánky byly původně "lužná louka" s hospodářskou usedlostí. Od 16. st. patřila jezuitům, kteří zde v 18. st. vybudovali park pro rozjímání a odpočinek. Když byl jezuitský klášter zrušený císařem Josefem II., byl přebudovaný na první veřejný park ve střední Evropě. Pavilon byl postaven v letech 1853-1855 podle architekta Ludwiga Foerstra v novorenesančním stylu. Od roku 1950 v něm sídlí Centrum volného času Lužánky.

3) Brněnské podzemí: tunel, kterým by tramvaje mohly podjet masiv Špilberku z Pekařské ulice směrem k hlavnímu nádraží, začal být projektován v 70. letech 20. st. V roce 1978 byla dokonce ražena průzkumná štola. Trasa měla vést v blízkosti hradní studny na Špilberku. Pokud chcete vědět víc, přečtěte si třeba tento článek o tramvajové štole.

"My First and Milestone Caches"

First Cache: Srnčí studánka (30.9.2008)
First Multi Cache: Babická schovka (11.11.2008)
10th Cache: Babická schovka
First Mystery Cache: Babický most (1.1.2009)
20th Cache: denis (27.2.2009)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.