základní kniha o programování

4. března 2009 v 9:00 | lenicka |  knihovnička
Není to zrovna beletrie, přesto se kniha Algoritmy a štruktúry údajov ocitla v této rubrice. Nejsem žádný technik ani matematik, tak jsem si ji jenom prohlídla, abych přišla na to, o čem vlastně to programování je. Místy jsem tomu rozuměla, místy skoro vůbec, ale pomohla mi, abych si dokázala představit, co všechno programátoři řeší.

Protože jde o jednu z prvních knih o programování, pokouší se hned na úvod přesvědčit, že programování má být vědecká disciplína a ne jenom nějaké náhodné a nesystematické kreativní tvoření programů. Každá vědecká disciplína musí mít svou teorii, metodologii a ustálené pojmosloví. První kapitola, která se jmenuje Základní struktury údajů, tedy pojednává o tom, jaké typy údajů existují (pole, záznam, množina a soubor neboli posloupnost) a jakou mají strukturu. Mluví se tam i o základních operátorech, přiřazování atd. Kapitola je čistě teoretická a moc mi toho neřekla.
Ve druhé kapitole se autor zabývá různými způsoby třídění polí (přímým vkládáním, přímým výběrem, přímou výměnou, Shellovým tříděním, stromovým tříděním, tříděním rozdělováním...). Důležité přitom je vždy analyzovat, které třídění je v dané situaci nejefektivnější.
Třetí kapitola se zabývá rekurzivními algoritmy, což jsou procesy, kdy se určitá procedura opakuje, dokud nedojdeme k výsledku. Zajímavé příklady rekurzivních programů jsou grafické programy, které tak mohou vytvořit např. Hilbertovy nebo Sierpinskeho křivky n-tého řádu. Dále se používají v prohledávání databází, při vyhledání nejlepšího tahu šachovou figurkou (problém optimálního výběru) nebo, a to mě zaujalo asi nejvíc, na vyřešení úlohy zvané Hanojské věže.
Ve čtvrté kapitole se mluví o dynamických informačních strukturách, jako jsou např. směrníky, stromové struktury, vyhledávání, transformační funkce... V této kapitole už jsem se moc neorientovala.
Pátá kapitola pojednává o jazykových strukturách a kompilátorech. Tohle si už zase dokážu aspoň trochu představit, třeba strukturu jazyka. Na konci kapitoly je program - syntaktický analyzátor jazyka. Zapomněla jsem napsat, že takové ukázky programů jsou v každé kapitole a požívaný programovací jazyk je Pascal. O tomto jazyku se v této kapitole taky mluví. A na konci najdeme syntaktické diagramy tohoto jazyka.
No, moc jsem toho nepochopila, přece jen je to hodně teoretické a pořád se tam mluví o nějakých algoritmech a to zavání matematikou :-))) Ale pochopila jsem (aspoň trochu), jak pracuje programátor. Nejen, že musí napsat funkční program, ale musí přitom analyzovat, jaká procedura pro ten určitý problém bude nevhodnější, třeba proto, že potřebné procesy zaberou nejmenší prostor na disku nebo proto, že při ní použije menší počet kroků než při jiné. Potom musí taky opravovat možné chyby a kolize. Navíc jsem se naučila trošku číst zápisy programů v Pascalu a zjistila jsem něco o obrazcích vytvořených superpozicí křivek prvního řádu a jejich opakovaných vykreslováním neboli fraktálech (viz výše). Takže úplně nadarmo to nebylo.

Wirth, Niklaus: Algoritmy a štruktúry údajov. Bratislava: Alfa, vydavateľstvo technickej a ekonomickej literatúry 1988 (Algorithms + Data Structures = Programs, New Jersey 1975)


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.