moderní architektura v Pardubicích

9. dubna 2009 v 15:18 | leni |  na cestách

#27 TKB Pardubice
#29 Moderni architektura v Pardubicich


Jak už jsem napsala dřív, během zimy jsem při různých cestách po Pardubicích zkoumala a počítala indicie na několik multi-kešek. Jednou z nich je právě Moderní architektura. Ale ještě než začnu psát o této své prozatím nejlepší městské multi, musím napsat něco o jedné nenápadné mystery jménem TKB Pardubice.
Pardubice jsou mezi kačery proslulé tím, že je tu spousta mysterek. Některé se počítají v terénu, některé pomocí logiky, některé se hledají pomocí internetu. Tahle byla jedna z těch, po kterých se pátrá na internetu, popřípadě ve Zlatých stránkách. Byla totiž o uzlových telefonních obvodech a jejich předčíslích. Čísla jsem našla v zimě, ale pro kešku jsem vyrazila až nedávno, když jsem tím směrem měla cestu. Ono je to uprostřed města, ale prostě nebyla motivace. Až jednoho dne (28. března) jsem se podívala a viděla jsem, že je v kešce TB. Takže na lov!
Zaměřila jsem ji podle mapy.cz, tentokrát úplně přesně. Šlo jenom o to, aby kolem nikdo nebyl, podívat se, kde by mohla být, a šup pro ni. Měla jsem z ní radost, protože je to docela velká krabka a to se uprostřed všech těch mini-krabiček cení. Vytáhla jsem z ní TB, byl to kovový potápěč (Hardhat Diver), který prý chce cestovat po keškách blízko vody. Tahle sice úplně vodní nebyla, ale byla kousek od Labe. Ale víc už neprozradím, snad jenom to, že od ní byla vidět věž "Telekomu", které se celá keška týkala.

A teď už ke slíbené moderní architektuře. Na stage 1 jsem se zatím nedostala. Nebylo to totiž potřeba pro výpočet. Snad se tam někdy podívám. Stage 1 je kamenná vila postavená ve slohu pozdní historismus v letech 1913-1923, architektem je Boža Dvořák.
Stage 2 se věnuje secesi, konkrétně dvěma domům na třídě Míru, a to domu U Merkura (dům Josefa France) a domu U Lva od architekta Jaroslava Kohoutka. Chodím tudy skoro každý den, kdy jdu do města, ale těch domů jsem si nikdy nevšimla. Je totiž potřeba zastavit se a zvednout hlavu. Tentokrát jsem to udělala a jsem za to moc ráda. Domy jsou krásné, s krásnými ozdobami na fasádě. Prostě secese.
Stage 3 už je moderna. Žádné ornamenty, ale zato hodně světla a důmyslné prostorové řešení. Výtvarným prvkem je samotné zdivo. Zástupcem jsem Gočárovy Automatické mlýny (už jsem tu o nich někdy psala).
Jedna z nejhezčích, ale i nejtěžších byla stage 4, věnovaná kubismu. Kubistické domy na břehu Chrudimky se Oldřichu Liškovi moc povedly. Některé z nich mají ve štítu ornament, a některé z těch ornamentů znázorňují pardubického polo-koně. Těch právě se týkala indicie. Ještě že mám foťák se zoomem, jinak bych tam vejrala ještě dneska. Jo, už jsem to myslím říkala několikrát: potřebuju nový brýle...

Tak a dál. Stage 5 se věnovala art decu a podobným malebným slohům. Moc toho v Pardubicích nemáme, ale to co máme, zná celá republika. Ano, naše pohádkové krematorium si vysloužilo samostatnou bonusovou cache.
Další sloh vůbec malebný není, spíš šedivý. Ve stylu moderního klasicismsmu (stage 6) je postavená např. budova potravinářské průmyslovky. Původně to bylo průmyslové muzeum a architektem byl Karel Řepa.
K funcionalismu se počítal slavný hotel Grand, dneska nákupní centrum s připláclým komplexem multikina. Z dřívější nádhery zbylo snad jenom to mramorové schodiště a prosklená střecha. No nic. Podobně "nadšená" jsem byla z poválečné architektury. Naštěstí jsem nemusela obdivovat paneláky, pouze budovu Tesca z první pol. 70. let. Stylu se prý říká brutalismus a architektkou byla Růžena Žertová.
Spočítáno a jde se na finále. Poslední březnový den se v krabičce objevil TB Železníkův duch, který pobíhá po Pardubicích a je důležitý pro odlov cache Dostihnete ho. Tak jsem tam hned druhý den vyrazila. Vzala jsem s sebou i Luboše a udělala jsem dobře. Finálka je sice poblíž jednoho pěkného hotelu a taky poblíž čerstvě opravené funkcionalistické vily (od V. L. Hořenovského), ale jinak to tam připomíná pelech bezdomovců. V tu chvíli tam ale naštěstí nebyli ani bezdomovci ani mudlové, krabičku jsem uviděla na první pohled, vytáhla jsem ji z mokrého pytlu (fuj) a toužebně jsem vyhlížela Železníka. A on tam skutečně byl! Jinak jsem nic nevyměňovala, rychle jsem se zalogovala a pádili jsme domů, protože už byl čas na večeři.
Až doma při logování na geocaching.com jsem si znovu přečetla nádherný listing a za všechno jsem autorům poděkovala. Za chvíli budu znát Pardubice jako své boty. Jedno dobrodružství zkončilo, ale několik dalších pokračuje.
 


Komentáře

1 Vzorové domy Vzorové domy | Web | 27. května 2014 v 14:34 | Reagovat

Jak už jsem napsala dřív, během zimy jsem při různých cestách po Pardubicích zkoumala a počítala indicie na několik multi-kešek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.