tajemný les a vědecká klišé

3. května 2009 v 15:53 | lenicka |  eko-religiozita

Našla jsem zajímavou úvahu na téma posvátný les. Doufám, že oponent mé práce ten článek nečetl. Asi jsem taky upadla do klišé. I když - možná do něho upadl i autor článku. Jenom se to klišé změnilo - z "temný a strašný les" na "za pohanů bylo líp". :))) Tedy k článku.

V dnešní době si představujeme středověký les jako neprostupný prales, a myslíme si, že pro tehdejšího člověka představoval nepřátelský prostor, tmu a strach. Že z pohledu středověkého a raně novověkého člověka byl les zabydlen nadpřirozenými bytostmi (hejkalové, bludičky, skřeti, hladoví vlci a čarodějnice) a vyděděnci lidské společnosti (loupežníci, ukoptění havíři). Tento výkladový princip je chybný a zavádějící. Autor tedy nabízí několik jiných přístupů.

Les jako živitel: lesy byly chápané jako divočejší forma polí. Středověkému člověku poskytovaly plody, zvěř, dřevo a další materiál. Člověk využíval a kultivoval lesy už od neolitu. Ve středověku byly nedotčené pralesy jen na horách, podobně jako dnes. A i v těchto pralesech lidé lovili, sbírali med a plody. V přístupnějších polohách se přímo v lese vykonávala řemesla jako uhlířství, dehtářství, kolomaznictví ad., a také zemědělská činnost jako pasení prasat, lesní senoseče, sbírání listí a jehličí na podestýlku apod. Letnění (osekávání větví) a kácení mělo za následek prosvětlení lesů a změnu jejich přirozené skladby. Kvůli získávání dřeva se pěstovaly "výmladkové lesy", které rychle dorůstaly. Lesy byly čištěny i kvůli chovu a lovu zvěře.
Lze tedy říct, že dichotomie mezi osvojeným a neosvojeným prostorem (divočinou) neprobíhala mezi poli a lesy, protože i lesy byly součástí hospodářských ploch. V živitelském lese dočasně žilo nebo se pohybovalo velké množství lidí, a ti se zde pravděpodobně cítili "jako doma".
Les jako útočiště: ve středověku začínala kolonizace periferních oblastí, které většinou pokrývaly lesy. Tato kolonizace měla podobu přeměny hraničních hvozdů v kultivovanou krajinu. Tyto hvozdy mohly být chápané jako útočiště před běsněním středověkých a novověkých válek. Lidé se uchylovali pod ochranu lesa, mimo dosah mocenského aparátu.
Vědec jako strašpytel: proč se o existenci strachu z lesa píše v odborné literatuře? Tento koncept je produktem školy Annales, ale vyskytoval se i jinde. Klíčová je teze o hierarchii žitého prostředí, která vidí les jako nejvzdálenější, tedy nejvíc nepřátelské prostředí. Další důležitá, ale mylná domněnka je, že pralesy ve středověku pokrývaly většinu území Evropy. Např. Aron Gurevič vylíčil středověký les jako odpudivý prostor plný nástrah. Vycházel přitom z obrazu Skandinávie, kde toto možná platilo, ale převedl to na celou Evropu.
S pojetím lesa jako nebezpečného a temného prostoru se setkáváme ve většině historických prací. Jako doklad slouží církevní a folklórní prameny, které líčí hrozivé lesní bytosti. Les v podání dnešních vědců odpovídá spíš dnešní podobě vylidněného, než středověkého zabydleného lesa. Je tedy možné, že dnešní vědci, kteří les v životě neviděli, vycházejí ze spisů středověkých vědců, kteří les také neznali (a jako doma se cítili ve městě nebo v klášterní cele). O tom, že les byl strašidelný pro lidi, kteří v něm hledali denně obživu, lze pochybovat.
Další zajímavý pohled přidává Roland Bechmann. Podle něho sehrával les v pohanských kulturách pozitivní roli, ale křesťanství ho lstivě vylíčilo jako děsuplný, aby tak odradilo lidi od pohanských kultů konaných právě v lesích. Křesťanství prý také podporovalo kácení lesa a snažilo se nahradit lesní bůžky "lesními světci" (sv. Martin, sv. Hubert, sv. Gorgon) a posvátné stromy kříži a poustevnami. Ambivalentně nebo dobrotivě chápané lesní bytosti ztotožnilo s pekelnými mocnostmi. Nepříznivé posouzení lesa je tedy dílem vzdělané elity.


Woitsch, Jiří. 2006. "Les živitel - člověk strašpytel. Strach z lesa ve středověku a raném novověku." Dějiny a současnost 11/2006, 30-33
 


Komentáře

1 הלט הלט | Web | 15. července 2009 v 2:09 | Reagovat

Pěkně prosím, který "církevní pramen" popisuje "hrozivé lesní bytosti"? :-)))))

הלט

2 lenicka lenicka | 15. července 2009 v 15:53 | Reagovat

to se budeš muset zeptat autora článku J. Woitsche :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.