Červenec 2009

autorská práva

31. července 2009 v 11:02 | lenicka |  rozcestníky
Víte, jak je to s autorskými právy? Obvykle každý chápe, že k písničce nebo k filmu existují autorská práva, která zakazují, aby si to člověk nelegálně stahoval, popřípadě dál šířil. Tahle práva jsou hodně hlídaná, protože jejich porušením může vzniknout škoda přesahující hranici trestného činu. Ale už málo lidí ví a chápe, že existují autorská práva ke všem autorským dílům, tedy i ke článkům, obrázkům a fotkám, které se nacházejí na internetu.
Každý autor má právo určit, jak s jeho dílem bude nakládáno. Může třeba povolit, aby si kdokoliv jeho obrázky a články stáhnul, ale pokud by je chtěl vystavit, musí přidat odkaz, nebo může dát jakékoliv jiné podmínky (klidně může určit, aby odkaz nikdo dávat nemusel). Neurčí-li autor jinak, nesmíte obrázky nebo články zkopírovat a pak vystavit na internetu (tedy třeba na svém blogu). Nesmíte je ani nijak upravovat. Kopírování se zdrojem sice také není zcela správné, ale je považováno za morálně přípustné.
Nejlepší způsob, jak na blogu vystavit obrázky, které najdete na internetu a chcete prostě lidem ukázat, že se vám líbí, je, že vyrobíte zmenšeniny (to platí třeba pro obrázky z DeviantArtu, kde lze zmenšeniny přímo stáhnout) a tyto pak odkážete na původní zdroj. Ten, kdo chce obrázek vidět v celé své kráse, pak musí navštívit přímo autora. Za tohle vás nikdo nebude nenávidět, ale naopak vám velmi poděkuje.
Pokud tedy máte na svých stránkách obrázky a fotky, které jejich autor přímo neurčil pro volné použití, nebo nesplňujete jeho podmínky pro jejich použití, vystavujete se blokaci svých stránek nebo třeba i žalobě od autora, pokud by mu tím vznikla větší škoda.

Protože jsem autor všech článků na tomto blogu a taky všech fotek, uveřejněných u článků a v galeriích (mimo několika obrázků - např. oficiálních plakátků k filmům, u kterých uvádím zdroj), prohlašuji toto:

Neposkytuji obecný souhlas ke kopírování článků a mnou vytvořených fotografií a obrázků. Kdo bude chtít můj článek, nebo jeho podstatnou část, nebo moji fotografii či obrázek někde zveřejnit, ať mě kontaktuje nejlépe přímo pod tento článek.


Chci předem vědět, na jaké stránce a v jakém kontextu budou moje články a fotografie zveřejněné. Pokud nebude porušovat zákony nebo pravidla slušného jednání, můj souhlas pravděpodobně obdržíte. Vždy ale budu trvat na tom, abyste uváděli mě/tento blog jako zdroj!

Připojuji několik odkazů k této problematice (z některých jsem čerpala při tvorbě tohoto článku):křížem krážem Chrudimí aneb jak napršelo, uschlo, napršelo, napršelo, uschlo, napršelo, uschlo, a pak přišel yetti (a pak napršelo a uschlo)

29. července 2009 v 18:13 | leni |  na cestách
#46: Divadlo - no.1 - Chrudim

V sobotu ráno jsme měli vyrazit do Chrudimi, kde se konal cyklomaraton Rubena Manitou Železné hory. Luboš se rozhodl, že pojede do Chrudimi rovnou na kole, a já že pojedu za ním vlakem, přivezu mu v baťůžku jeho svačinky, a převezmu od něho věci, které dostane při registraci. Jak to tak ale bývá, když to člověk nejmíň ze všeho potřebuje, vlak mi ujel před nosem (a to měly všechny ostatní vlaky min. 10 minut zpoždění - jenom tento jel přesně).
Co dělat? Jako jediné řešení mě napadlo stopnout nějaké auto na výpadovce. OK, na výpadovku jsem došla a zvedla palec... Ale jak už to bývá na výpadovkách, auta fičela okolo a nezastavovalo žádné.

jak jsem sbírala jablíčka, chodila po Vinici a trochu se styděla

28. července 2009 v 10:32 | lenicka |  deníček
V poslední době jsem jak leklá ryba, do ničeho se mi nechce, všechno mi jde nějak pomalu... Možná to bude tím počasím (nebo těma zedníkama a pak tím turnajem), možná potřebuju vždycky pár dní trochu odpočívat, abych se zase na dalších pár dní mohla na něco vrhnout...

strom štědrý, nepřátelský, moudrý a posvátný

22. července 2009 v 22:16 | lenicka |  eko-religiozita
Revue Souvislosti č. 04/2005 se systematicky věnuje tématu strom. Čím je pro lidi strom, jaký má strom symbolický význam v kultuře a náboženství? Na tyto a další otázky se pokouší odpovídat různí autoři v sedmi článcích.

Moyo Open 2009 – komunitní Pardubice

20. července 2009 v 20:48 | lenicka |  go
Letošní go turnaj v Pardubicích začínal páteční registrací. Pro mě teda začínal už ráno, když jsem začala zmateně pobíhat po bytě a uklízet nepořádek, ale to by nemuselo být, kdyby tam ten pořádek byl permanentně - což není. A protože jsme očekávali spřátelené goisty z Jeseníka a z Hradce, potřebovala jsem to všechno dát do pucu, abych se nemusela stydět (i tak mi ještě dost k dokonalosti chybělo). Takže vyluxovat, uklidit... a jít se zaregistrovat.
Asi za hodinu (někdy po sedmé hodině) začalo první kolo. Nastupovala jsem jako 17k a můj první soupeř měl být 16k jménem Andrij Pylypchuk. Docela mě překvapilo, když jsem na druhé straně gobanu uviděla maličkého kluka (podle Mikyho vypadal jak holčička - ale to promluvil ten pravý, že...).

nové objevy a report o záchodu

17. července 2009 v 12:38 | lenicka |  deníček
V posledních dnech jsem objevila spoustu nových věcí. Teda ony ty věci už asi objevili jiní přede mnou, ale já jsem je objevila pro sebe.
Za prvé je to vynález, který dokáže zlepšit chuť starých brambor. Když přidáte do vody k bramborám semínka fenyklu, jsou brambory moc dobré a takové pevné. Na tento svůj objev jsem docela pyšná a jsem ráda, že se o to můžu s vámi podělit. No ale teď už se stejně prodávají čerstvé rané brambory, takže to až do konce zimy ani nebude potřeba.

jeskyně v Josefovském údolí

14. července 2009 v 8:55 | leni |  na cestách
#44 Kostelik
#45 Jeskyne Jachymka

rozcestník

13. července 2009 v 13:10 | lenicka |  rozcestník
(stará verze rozcestníku... novou doplním co nejdřív)


Zdravím všechny, kdo si našli čas na tento blog. Chtěla bych tu poděkovat všem, kdo sem chodí, čtou a nechávají komentáře.

Vzkazy, dotazy a všeobecné komentáře pište pod tento článek. Díky.

Všechny články a fotografie, které jsou na tomto blogu, podléhají autorským právům. Nekopírujte je!!! Pokud chcete kopírovat, přečtěte si tento článek, kde mě můžete kontaktovat, a dohodneme se na podmínkách.

Protože články přibývají, chtěla bych to tu trochu zpřehlednit. Tento článek má sloužit jako rozcestník ke všem ostatním článkům a jako úvodník ke všem rubrikám. Takže - co najdete na tomto blogu?


Rubriky
  • deníček: nesouvislé kapitolky z mého života
  • religionistika (rozcestník): studium náboženství v mnoha podobách

  • foto-úlovky: kytky, bylinky, zvířátka, které jsem potkala v přírodě a podařilo se mi je vyfotit

  • zahrádka: práce na zahrádce, výpěstky, rady
- seznam knížek (obsahuje seznam beletrie, odborné literatury a taky filmů)

  • jídelna: co jsem měla dnes dobrého - pochoutky ze zeleniny a ovoce
  • go: nejstarší desková hra na světě go/weiqi/baduk, turnaje a další věci kolem
  • kreativní: moje výtvarné snažení (obrázky, kresby)
  • můj svět: svět mých myšlenek, které se nevešly jinam, jaká jsem a co se mi líbí
  • okolo plotu: to, co prochází okolo mě, co jsem zachytila, přečetla, viděla... Zajímavosti z časopisů, televize, hudby, lidská práva atd.Taky bych vám všem chtěla říct, že se snažím tento blog stále vylepšovat a psát tak, aby to bavilo nejen mě, ale taky vás. Proto prosím, abyste mi napsali, co bych měla vylepšit, nebo o čem byste si rádi přečetli - hlavně z mého oboru, což je religionistika (věda o náboženstvích); taky se zajímám o ekologii, zahradničení, literaturu a spustu dalších věcí. Pod tímto článkem prosím pište obecné věci k blogu a návrhy na zlepšení nebo na témata, o kterých byste si rádi přečetli.

Ještě jednou děkuji za vaši přízeň!


rozcestník pro knihovničku

13. července 2009 v 12:20 | lenicka |  rozcestníky

Seznam přečtené beletrie podle autorarozcestník pro rubriku "na cestách"

12. července 2009 v 16:55 | lenicka |  rozcestníky

Reportáže z cest a výletů


Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.