Září 2009

pangasius na zelenině

27. září 2009 v 14:26 | lenicka |  jídelna
Zdravý, lehký a chutný podzimní oběd...

V pátek jsme byli s Lubošem oba doma, tak jsem musela přemýšlet, co uvařit. Protože ryba je tradiční páteční jídlo a v ledničce jsem objevila spoustu zeleniny, vymyslela jsem si následující recept.

rozlítaný týden

26. září 2009 v 19:31 | lenicka |  deníček
Varování: v tomto článku je stručný (= nudný) popis mé (převážně pracovní) činnosti za poslední týden a taky fotka slepice. Duševnímu zdraví nebezpečno!

čarodějky zasahují

24. září 2009 v 11:46 | lenicka |  knihovnička
některé čarodějky se scházejí na sabatech...
jiné se mezi tím ještě pletou do chodu království...

Šestá kniha z řady Úžasná Zeměplocha a zároveň první, ve které se jako hlavní postavy objevily tři čarodějky z hor Beranní hlavy - Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová a Magráta Česneková (tedy pokud nepočítáme úlohu Bábi Zlopočasné v Čaroprávnosti). Čarodějky se pravidelně schází u bludného menhiru na vřesovišti na hranici tří vesnic, ve kterých působí. Magráta k tomu nosí domácí buchty a čaj a stařenka kapku něčeho ostřejšího...
Když vévoda Felmet zabil Verence, krále Lancre, nebylo to nic zvláštního. Tak to u králů chodí. Ale nový král nemá svoje království rád. A království nemá rádo nového krále. A vévoda také není jako nový král šťastný. Neustále si připomíná Verencovu krev na svých rukách a jako blázen se ji snaží zbavit. Znovu a znovu a drsněji. Tohle nebyla legrace, spíš psycho. Občas úplně nechutné psycho. Ale zpátky k čarodějkám.

kešování v okolí Brna

21. září 2009 v 10:56 | lenicka |  geocaching
#59 Cihadlo (multi)
#60 TOP 10 POI Brno
#61 Vodníkova plyšová cache
#62 Pomnik J. Wiehla
#63 Pomnik R. Hasi
#64 Klostermanova studanka (traditional #50)


o Gilgamešovi a historicitě mýtických postav

18. září 2009 v 14:48 | lenicka |  Přední Východ
V nejstarších dobách neexistovala moderní objektivní historiografie (a je otázkou, jestli ten náš popis dějin je objektivní...). Všechny záznamy měly určitý náboženský podtext. Často se zde setkáváme s představou, že první lidé žili mnohem déle, než dnes. V tom se odráží "mýtus zlatého věku"... ale o tom zase někdy jindy.

Nejstarší zmínku o Gilgamešovi najdeme v mýtickém Seznamu sumerských králů, podle kterého sestoupilo království z nebe v dávných dobách, nejdřív do Eridu, potom do Bad-tibiry, Laraku, Sipparu a Šuruppaku. V těchto městech vládlo celkem 8 králů 241 200 let. Poslední z nich přežil potopu světa. Po potopě sestoupilo království nějdřív do Kiše, kde panoval i mýtický Etana, který létal na orlovi a hledal rostlinu zrození. Po 24 510 letech v době panování Akky/Aggy byl Kiš dobyt a království přeneseno do Uruku. První král Meskiaggašer byl syn boha slunce Utua. Jeho vnuk Lugalbanda panoval 1200 let. Gilgameš je pokládán za Lugalbandova syna nebo vnuka.

na návštěvě na Moravě

15. září 2009 v 22:19 | lenicka |  deníček
Na Moravu jsem odjela v pátek 4. září kvůli go-turnaji u brněnské přehrady. Luboš se potom vrátil domů a já jsem zůstala u rodičů s tím, že vyřídím něco v Brně a potom budu pomáhat rodičům, abych si zasloužila dárky v podobě zavařených okurků, meruňkové marmelády a mražených rajčat.
Když mě Luboš vysadil v neděli navečer na brněnském nádraží, zkrátila jsem si dobu čekání na vlak prohlížením výstavy Bernarda Lagneaua Lieux mecanises neboli Pohyblivé kartonové světy. Výstava v té době ještě nebyla úplně celá nainstalovaná, ale i tak jsem z toho byla nadšená. Najvíc se mi líbily repliky různých obydlí, od prostého stanu po antický chrám, ale ještě lepší byly ty fantastické. Fotky z výstavy můžete vidět v tomto článku.

plamen svíčky

11. září 2009 v 11:01 | lenicka |  moje tvorba
Vybrala jsem jeden z mých starších obrázků, aby nová rubrika nebyla tak prázdná.

Plamen svíčky
Malováno temperkama (podle vybledlé fotky)
Doba: asi 2 dny; někdy ve 3. ročníku SŠ, tedy asi před deseti lety
Původní velikost: A6

Buddha z Mathury

9. září 2009 v 19:51 | lenicka |  moje tvorba
Po hodně dlouhé době jsem měla nutkání něco nakreslit, tak jsem vzala tužku a podle obrázku v knížce, ze které jsem se zrovna včera večer snažila učit, jsem si začala čmárat. Překvapilo mě, že i když jsem už několik let nemalovala, tak to pořád mám v ruce (tedy to, co jsem uměla nebo neuměla už dřív), že jsem nic nezapomněla. A když jsem se na obrázek koukala ráno, vzpomněla jsem si, že se nápadně podobá tomu, který jsem malovala jako skoro poslední v době, kdy jsem na to měla čas a kdy mě to moc bavilo. Takže jsem začala tam, kde jsem před lety skončila, a hodlám v tom aspoň čas od času pokračovat.

go turnaj u brněnské přehrady

7. září 2009 v 21:56 | lenicka |  go
V poslední době se hraní go moc nevěnuju. Na turnaj jsem se těšila proto, že je v pěkném prostředí v hotelu Santon hned vedle přístaviště na brněnské přehradě, a taky a hlavně proto, že jsem se zase mohla setkat se spoustou kamarádů a známých. Herně jsem nečekala nějaký výborný výsledek, což se mi potvrdilo.

morčátka, koťátka a Silver A

3. září 2009 v 12:13 | lenicka |  geocaching
#54 Morcatka
#57 Kostelik v Rozhovicich
#58 Silver A (multi #3)

Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.