legenda o mečích, barvách a lásce

4. října 2009 v 10:50 | lenicka |  filmotéka

Hrdina (Yīng Xióng), režie Yimou Zhang, 2002.

Mám ráda poetické, lyrické filmy. Filmy, ve kterých hraje velkou roli choreografie scén, kde je více tiché než hlasité hudby a ve kterých zadumaní hrdinové studují kaligrafii a vyjadřují se téměř beze slov. Film Hrdina je přesně taková nádherná podívaná, napoprvé i napodruhé i napodesáté, i když i napodruhé jsem měla problém určit kdo je kdo a o co vlastně jde. Děj se totiž několikrát vrací k předchozímu ději a jen pomalu se vyjasňuje, co a proč se tehdy stalo. Kostru celého filmu tvoří audience u vládce říše Čchin před 2000 lety. Vypadá to, že bezejmenný bojovník mu přináší trofeje ze zabitých nepřátel. Že zabil Nebeského a ostatní pouze proto, aby se dostal blíž ke králi. Nebo se Nebeský nechal schválně zabít, aby mu k tomu pomohl?

Stejně divák vnímá hlavně střídání barev a nádherné scény... V té počáteční přijíždí Bezejmenný (Jet Li) do královského paláce. Přináší meče tří assassinů, kteří usilovali o králův život a které přemohl. Šedivé postavy ho za to oslavují. Po důkladné prohlídce se může posadit 100 kroků od krále. Za zabitého Nebeského (Donnie Yen) se může přiblížit na 20 kroků. Potom vypráví králi (Chen Daoming), jak Nebeského zabil. Nebeský zrovna hrál weiqi (go) a poslouchal hudbu. V této deštivé scéně Nebeský lehce porazil 7 králových bojovníků. Potom přichází Bezejmenný. Za doprovodu slepého hudebníka spolu bojují ve své mysli, a nakonec Bezejmenný Nebeského zabíjí. Za zabití Zlomeného meče (Tony Leung) a Sněhové vločky (Maggie Cheung) se může posunout na 10 kroků od krále. A opět musí vyprávět, jak je porazil.
Následují červené scény z kaligrafické školy. Královská vojska zasahují budovy školy mraky šípů, ale mistr je povzbuzuje, aby dál nerušeně pracovali. Bezejmenný se Sněhovou vločkou odehnali vojska a Zlomený meč zatím nakreslil kaligrafii meče. Bezejmenný přináší zlomené kopí Nebeského a svědčí o jeho lásce ke Sněhové vločce. Zlomený meč se ze žárlivosti pomiloval se svou žákyní Měsícem a Sněhová vločka, která to viděla, ho ze žárlivosti zabila. Ve scéně s podzimně žlutým listím se červeně oděná Měsíc snaží pomstít svého mistra, ovšem moc se jí to nedaří. Meč Sněhové vločky zvedá vítr a listí víří okolo, když zabíjí Měsíc.
V modré scéně Bezejmenný dokazuje, co všechno dokáže udělat během deseti kroků, které ho budou dělit od krále. V šedivé scéně umírá světle modře oděná Sněhová vločka rukou Bezejmenného a za skandování nastoupených vojsk. V další scéně bojují Bezejmenný a Zlomený meč na hladině jezera (souboj se odehrává jen v jejich myslích na uctění památky Sněhové vločky). Bezejmenný potom dostává meč Zlomeného meče, aby splnil své poslání.
I přes oběti Nebeského, Sněhové vločky a Zlomeného meče je Bezejmenný králem odhalen. Přiznává, že není jeho poddaným, protože poddaný by svého krále nikdy nezabil. Je ze sousední říše Čao a královi vojáci mu kdysi zabili rodinu. Vracíme se opět do minulosti, když se teprve domluvalo, kdo krále zabije. Ve scéně se dřevem v pozadí a bílých róbách zraňuje Sněhová vločka Zlomený meč, protože on by nedovolil krále zabít. Jeho učednice Měsíc se ho snaží pomstít, ale nemá šanci.
Potom se ale dozvíme, že také Zlomený meč a Sněhová vločka jsou z říše Čao. Aby se zdokonalili v umění meče, cvičili se v umění kaligrafie. Sněhová vločka slíbila kdysi Zlomenému meči, že až zabijí krále Čchin, bude s ním žít jako jeho žena. Vpadli proto do paláce, probili se všemi vojáky a v brčálově zelené scéně se dostali až ke králi. Zlomený meč krále poranil, ale pak si uvědomil, že ho nesmí zabít. Poté, co tohle vypráví Bezejmennému, napíše mu v poušti kaligrafické znaky "pod širým nebem" a odjede.
Bezejmenný tohle všechno vypráví králi. Vypráví, že Zlomený meč mluvil o tom, že jeho nenávist a bolest nesmí být důležitější než dobro lidu. A dobrem pro lid je sjednocená země a ukončení válek mezi říšemi. Tedy živý král Čchin. Když král zjistí, že jeho snažení bylo pochopeno, je smířený se svou smrtí a dá Bezejmennému svůj meč, aby ho mohl zabít.
Následuje ale scéna, kdy král mluví o svém pochopení umění kaligrafie, zatímco jeho vojáci míří na Bezejmenného. Bojovník má být tak dobrý, že mu jako meč poslouží i stéblo trávy a má mít meč ve svém srdci, takže dokáže zabít nepřítele na 100 kroků i bez meče. Ale největším ideálem je podle krále nezabíjení (nepřítomnost meče v rukách i v srdci). Nato se Bezejmenný přenese oněch 10 kroků, ale pouze krále udeří obrácenou stranou a řekne mu, že se má řídit tím, co právě řekl.
Sněhová vločka se hněvá na Zlomený meč, že zviklal Bezejmenného od jeho záměru. V pouštní scéně spolu bojují. Zlomený meč náhle odhazuje meč a nechává se zabít. Všichni odhodili svou nenávist a pochopili, co je pro zemi dobré, jen Sněhová vločka kvůli tomu zabila člověka, kterého milovala. Hned toho ale lituje a umírá s ním.
V následující scéně dav šedých lidí skanduje "popravit, popravit" (co mi to jen připomíná? že by "ukřižuj ukřižuj"?), král vydává pokyn a obrovský mrak šípů letí na Bezejmenného. V poslední scéně so dozvídáme, že král založil dynastii Čchin, sjednotil Čínu a postavil Velkou čínskou zeď. Podle kritiků filmu tak scénáristi nechávají zvítězit "obecné dobro" a "jistoty" nad individuálním lidským osudem.

Ve filmu se objevují nádherné tématické nebo barevně laděné bojové i klidné scény i dojemné drobnosti, jako kapka vody, která při souboji na jezeře spadne na tvář mrtvé Sněhové vločky. Děj je nesnadno pochopitelný a zajímavě upředený, herci jsou dokonalí v tom, jak vyjádřit všechny pocity jedním pohledem. A celý film je doprovázený jemnou náladovou hudbou, kterou složil současný skladatel klasické čínské hudby Tan Dun.
I když je to celé o válce a boji, tak v celém filmu uvidíme jen pár kapek krve a boj je tu pojatý jako krásné a moudré umění. Bojovníci při něm lítají a vznášejí se, jako by pro ně neplatily fyzikální zákony. Zapomeňte proto na realitu a nechte se unášet tímto nevšedním dílem. Vychutnejte si tento dokonalý filmový skvost nejlépe v originálním znění (k vidění na youtube - 1. část zde). Nechte se jím pohltit, obdivujte barvy, poslouchejte hudbu, přemýšlejte o lásce a dobru, inspirujte se...


Další screenshoty z filmu:


 


Komentáře

1 pavel pavel | Web | 4. října 2009 v 11:53 | Reagovat

film sice neznám, ale taky se rád dívám na ty ze starých dob, hlavně japonské, jinak dávám přednost hlavně dokumentům, tady je program ARTE a tam hlavně přepínám...
nejíš taky maso jako já, že je to pro tebe horor?  

2 Eva* Eva* | Web | 4. října 2009 v 15:07 | Reagovat

To muže být dobrý film, dávám sice přednost spíš psychologickým filmům o životě v dnešní době, ale změna je život.

3 Evka Evka | 4. října 2009 v 15:37 | Reagovat

Leni, omlouvám se za změnu tématu, poradila Eva, že se mám na tebe obrátit a že poradíš. Potřebuji na balkon kytičku, která se bude plazit, růst rychle, vypadat hezky a aby přezimovala na tom balkoně. Prý jsi expert na kytičky, tak mně , prosím, porad...♥

4 leni leni | 4. října 2009 v 16:14 | Reagovat

Evka: moc mě těší, že mě někdo považuje za experta, ale v tomto případě tě asi zklamu. V balkónových kytkách se moc nevyznám, sama doma nic nepěstuju a na zahrádce mám jenom tulipány a česneky. No ale pár typů bych měla: pokud chceš nízkou, půdopokryvnou trvalku s pěknými květy, doporučuju phloxy, kamejku nebo tařičku.

5 Evka Evka | 4. října 2009 v 18:50 | Reagovat

Hezký večer. No Eva tě určitě za experta má a já se ještě zeptám, možná hloupě - to co jsi vyjmenovala se neplazí po zdi? Já bych právě chtěla zakrýt zeď - promiň...☺

6 AjA AjA | Web | 5. října 2009 v 0:50 | Reagovat

koukam, ze ten film uhranul vice lidi, dneska mi o tom zrovinka velmi nadsene vypravela kamaradka :) ale mam takovy dojem, ze uz jsem kousek z nej videla, a nevim, jak je mozne, ze si nepamatuju kdy! :-O musim se halt na to kouknout jeste jednou :))

7 Vallie Vallie | Web | 6. října 2009 v 14:16 | Reagovat

Film jsem chtěla zkouknout, ale bohužel jsem zaspala, takže ti jenom zdělím, že už mám u mě zhodnocený blog;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.