Listopad 2009

Mezopotámie: panteon bohů

24. listopadu 2009 v 23:01 | lenicka |  Přední Východ
Otázka č. B 40

Jak už jsme si řekli, Mezopotámie nebyla etnicky jednotná. Bohové Sumerů, Babyloňanů, Kassitů nebo Churritů nebyli úplně stejní, ale přesto u nich najdeme podobné rysy: jsou antropomorfní, mocní, nesmrtelní, vládnou jako králové, všemocní (dandannu), velcí (rabú), svrchovaní, vznešení, dokonalí (gitmálu), moudří, nevyzpytatelní ... Odznakem božské moci je melammu - úžasný, oslňující jas, světelný oděv. U Sumerů bylo důležité zemědělství a tedy i "chtoničtí" bohové. Naproti tomu Semité (Asyřané) byli nomádi a v jejich panteonu jsou důležitá astrální božstva. Všechny panteony jsou samozřejmě polyteistické a propojené s politickou situací: ústřední místo v nich má bůh městského státu nebo hlavního města státu.návod na avatary

24. listopadu 2009 v 10:47 | lenicka |  okolo plotu
Určitě jste si všimli jedné změny na blog.cz - u komentářů se zobrazují vaše avatary. Mě se to docela líbí, je to taková ověřovací značka, že jsem komentář psala opravdu já, protože se před tím musíte přihlásit na svůj blog. Vím, že si s tím někteří třeba neví rady, a proto jsem sepsala pár krátkých návodů.

Mezopotámie: periodizace a literatura

23. listopadu 2009 v 22:49 | lenicka |  Přední Východ
Úvodní poznámky k otázkám B 40-45

Historie Mezopotámie je poměrně složitá záležitost. Za prvé proto, že chybí spolehlivé historické záznamy, za druhé proto, že se zde střídaly různé státy a národy, takže třeba na severu území byla jedna říše a na jihu už vznikala druhá. Přesto se mi z různých pramenů podařilo sestavit tento přehled. Pokud máte nějakou jinou verzi, dejte mi prosím vědět.


paleolitické náboženství

18. listopadu 2009 v 12:45 | lenicka |  pravěk
otázka č. B 1

V tomto článku stručně popisuju náboženství středního, mladšího a pozdního paleolitu, připojuju poznámky Mircei Eliada a vypisuju základní literaturu k tématu.


masožravý křeček

12. listopadu 2009 v 19:45 | lenicka |  deníček
Asi na mě dolehl podzim nebo co, ale nějak nemám sílu a mám pořád hlad a cítím se unavená. Chtěla jsem dělat "něco pořádnýho", ale nějak mi to nejde. Pořád chodím do DDM do chovatelského a počítačového kroužku, což mi spolkne 2 odpoledne každý týden, ale peněz mám za to tak málo, jako bych pracovala jenom 3 nebo 4 dny za celý měsíc. Ale nechci si stěžovat, protože ten chovatelský kroužek mě vážně moc baví. Na každou hodinu si připravím povídání o jednom zvířátku - třeba o hroznýšovi, morčeti, králíkovi, křečkovi, koni nebo osmákovi; a kolegyně si připraví nějakou výtvarnou činnost - pro ty menší omalovánky, pro větší třeba vyrábění přáníček. Na oddělení přírodovědy všechno funguje a je tam skvělá atmosféra. Trochu horší (jako pro mě) je to na počítačích, musím se na to víc připravovat a hodiny se spíš podobají krocení dravé zvěře, takže někdy toho ani moc neprobereme. Minule už jsem nebyla daleko od toho, abych Honzíčka fakt vyliskala. Ale pořád se ještě ovládám :)

podzimní kešky a procházka k památníku Lipovec

8. listopadu 2009 v 23:41 | lenicka |  geocaching
#65 Vinice/ vineyard
#66 Pardubice - město sportu č. 6
#67 Kostel sv. Vavřince
#68 Rozhledna No. 8/ The Lookout Tower No. 8 - Na Kopečku
#69 památník Lipovec

tak už mi vytáhli stehy...

2. listopadu 2009 v 21:52 | lenicka |  deníček
Minulé dva týdny nestály skoro za nic. Minulý pátek jsem byla na takové malé operaci na chirurgii, nebylo to vůbec nic vážného, jenom mi vydělávali nějaká znamínka, ale já jsem hrozný strašpytel. Přišla jsem tam, napůl jsem se svlíkla a lehla jsem si na stůl. Pak jsem zavřela oči, cítila jsem jenom jehličku s lokální anestezií, pak se mě doktor pořád na něco ptal, protože jsem měla zavřené oči, abych to neviděla, a on chtěl vědět, jestli ještě žiju. Snažil se být vtipný, abych se tak nebála, a hrozně rychlý. Fik fik a bylo to. Hned potom jsem si šla domů lehnout.V sobotu mi začalo být špatně, jako bych měla nějakou chřipku. Celý víkend jsem měla 38°C a všechno mě bolelo.
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.