Apocalypto

13. prosince 2009 v 0:32 | lenicka |  filmotéka
Od tohoto filmu jsem očekávala tupou krvavou podívanou, ale velmi příjemně mě překvapil. Krev v něm sice uvidíme, ale myslím, že není nadbytečná (i když některé záběry rozhodně nejsou pro děti nebo pro slabé povahy). Místo záběrů krvavých ran, ve kterých se vyžíval Gibson v Umučení Krista, je tu spíš zobrazená necitelnost tyranů a strach jejich obětí. A vůle přežít, která je přirozená, a proto musí nad civilizací, která zdegenerovala, nakonec zvítězit.


Děj (spoiler warning!)
Hned na úvod si vychutnáme akci, když sledujeme, jak pralesní Indiáni loví tapíra. Potom si dělí kořist a škádlí se kvůli tomu, že jednomu z nich se nedaří mít děti. Poklidný den vyruší průchod skupiny cizích Indiánů, kteří ze strachu prchají ze svých domovů. Náčelník Pazourkové nebe potom poučuje svého syna Jaguáří tlapu, že se musí zbavit svého strachu, nebo ho ovládne. Následují scény ze spokojeného vesnického života, plného smíchu malých dětí, obyčejných problémů a legrace. Po večerech poslouchají vyprávění starců a tancují.
Jednou po ránu vesnici přepadla přesila mayských bojovníků. Chytali zajatce, zapalovali domy. Jaguáří tlapa spustil svou rodinu do bezpečí hluboké studny, ale pak byl zajat. Mayský bojovník Prostřední oko mu schválně před očima podřízl otce. Pak svázali zajatce a vydali se s nimi na cestu, kde se stalo několik nehod, a také potkali holčičku prorokující konec mayské civilizace. V blízkosti města prošli kolem kamenných dolů, kde žijí lidé jako otroci.
Ve městě pomalovali zajatce modrou barvou na znamení, že jsou určení k oběti. Přichází asi nejdrsnější scéna, kdy jsou na vrcholu pyramidy obětováni první dva zajatci. Kněz ukazuje jejich srdce davu, který jásá. Zajímavé je, že říká, že muž dal svůj život dobrovolně a vůbec se nebál. Podle mýtu totiž jen taková oběť je platná. Lidi zdola nevidí, jak je to ve skutečnosti, nevidí, že zajatci se strachem klepou...
Když má být obětován Jaguáří tlapa, nastane zatmění slunce. To je první ze série neuvěřitelného štěstí, které tento lovec má po celý film. Kněží se dostávají do tranzu. Potom prohlásí, že zatmění znamená, že Kukulkan už pil dost krve a slunce se zase objeví. Lidé se radují, zbytek zajatců může posloužit mayským bojovníkům jako cvičné cíle. Zajatci jsou nahnáni na hřiště, kde jim rozvážou pouta a pak je nechají utéct, ale je to jen hra. Mayové je na útěku loví a vzadu čeká dorážeč s kyjem. Jaguáří tlapa je zasažen do boku, ale díky pomoci polomrtvých druhů se mu podaří utéct do džungle. Mayští bojovníci ho pronásledují (i když slíbili, že pokud uteče do džungle, dostane svobodu). Vyleze na strom a tak unikne pronásledovatelům, ale vleze přímo do doupěte jaguára. Následuje honička, při které jaguár náhodou zabije jednoho z pronásledovatelů. Mayové jaguára ubijí, ale pak někteří z nich dostávají strach ze zlých znamení.
Jaguáří tlapa utíká dnem i nocí, ale Mayové jsou stále za ním. Mezitím sledujeme, jak přežívá jeho žena s dítětem ve studni. Dalšího pronásledovatele zabil had, je to další zlé znamení. Když ho znovu málem doženou, skočí z obrovského vodopádu. Zezdola na Maye křičí, že tohle je jeho prales a že se jmenuje Jaguáří Tlapa. Vůdce Mayů jménem Žádný vlk rozhodl, že také skočí. Jaguáří tlapa zapadl do močálu, ale na poslední chvilku se vytáhl ven. Je černý od bahna, takže skutečně připomíná jaguára. Přestává utíkat, přestává mít strach a začíná bojovat.
Nejdřív hodil na Maye včelí hnízdo, potom si vyrobil otrávené šipky a udělal falešné stopy. V perfektně natočeném souboji konečně zabíjí i svého největšího nepřítele, který se mu celou dobu posmíval, Prostřední oko. Velitel Mayů je usmrcen pastí na tapíry. Žena začíná rodit ve studni, navíc prší a studna se plní vodou. Sledujeme tak ukázkový porod do vody :) Zraněného a vyčerpaného Jaguářího tlapu doběhli poslední dva Mayové na pláži. Jsou to ti, kteří se nejvíc báli zlých znamení. Proto ho nezabíjí, ale společně sledují lodě, které připluly k pobřeží. Jaguáří tlapa raději utíká zachránit ženu se synem a novorozencem. Potom s nimi odchází do džungle, zatímco Mayové se seznamují s Evropany.
(konec spoileru)


Tento film se nesmí brát moc faktograficky. Jsou tu menší věci, jako třeba že přírodní lidé netancují jen tak, tanec chápou jako součást rituálu. Větší chybkou je to, že mayská civilizace skončila v 9. st., tedy 600 let před tím, než tam přijeli Evropani, i když mayské etnikum existuje dodnes. Nechápu, proč film není o Aztécké říši, když právě ta byla dobytá Evropany a právě tam byly také lidské oběti, takže by se nic nemuselo měnit. Ale Mayové jsou dneska asi víc "IN".
Další zajímavostí je, že Gibson vykreslil Maye jako krvežíznivé necitelné nelidské bestie, možná aby tak ospravedlnil křesťanské podmanění jejich kultury. Přesně tento motiv působil už tehdy, když Evropané dobývali svět - snažili se vymýtit "barbarské zvyky" tím, že vymýtili původní náboženství. Dneska můžeme jenom přemýšlet, jestli je lepší v zájmu toho, aby nikde na světě nezabíjeli a nemučili lidi při obětech pohanským bohům, vyhladit říše a kultury, nebo ne. Tehdy o tom rozhodovali ti silnější, a to byli Evropané.
Zajímavostí jsou také určité paralely k Bibli (proroctví ústy dítěte apod.), nebo k jiným filmům (pohled na amazonské Indiány i "tady stojím já, Jaguáří tlapa...." mi silně připomínal film Tanec s vlky; také se tu dají najít společné prvky s jinými filmy Mela Gibsona jako Umučení Krista nebo Statečné srdce). Najdeme tu i mravoučné motivy - civilizace, kde pohrdají lidskou bytostí, a ve jménu svých bohů vraždí nevinné lidi, dojde brzy k záhubě...
Protože natáčení probíhalo přímo na Yucatánu, a protože ve filmu vystupují převážně domorodci (i když někteří jsou Indiáni ze Severní Ameriky), a mluví mayským jazykem, je všechno velmi přirozené a autentické. Až na zvířata, ktará jsou ve chvíli své smrti animovaná - ale zase tak víme, že ve skutečnosti nebylo žádné zvíře zabito. (Ne)herci dokonale vyjadřují pocity (a nemohl to zkazit dabing), děj má spád, příroda je krásná a scénografie velkolepá. I díky tomu je sledování filmu Apocalypto nadstandardní zážitek.

Apocalypto, režie Mel Gibson, 2006


YouTube: 1. část filmu nebo zde (pozor, pokud nemáte účet na YouTube a není vám 18+, nepustí vás to dál)
 


Komentáře

1 Libor Libor | Web | 13. prosince 2009 v 18:30 | Reagovat

Film se mi docela líbil, jen od druhé poloviny snímku jsem měl neodbytný pocit, že sleduji jakousi raně novověkou verzi Ramba :-).
Něco jsem o tom filmu psal zde: http://eluin.blog.cz/0703/apocalypto

2 Janah Janah | Web | 13. prosince 2009 v 23:28 | Reagovat

To asi nebude film, na který bych zrovna před Vánoci šla.:-(

3 Eva* Eva* | Web | 14. prosince 2009 v 16:27 | Reagovat

Ahoj Leni, já jsem na tom teď s nervama tak blbě, že bych se na ten film asi dívat nemohla.

4 pavel pavel | Web | 14. prosince 2009 v 22:09 | Reagovat

viděl jsem a mám ho na DVD... je pravda, že Gibson je silně křesťansky založený a proto si nebere servítky v kritice "bezbožníků" , ale film je zajímavý, přestože mám taky výhrady k tomu jeho akčnímu podání, jak taky píše Libor...

5 Eva* Eva* | Web | 16. prosince 2009 v 11:12 | Reagovat

Leni, děkuju za krásné komentáře, moc mě potěšily a na fotky jmelí se už moc těším.
Přeju krásný den ☼ a omlouvám se, že tentokrát můj komentář nemá souvislost s tvým článkem.

6 Ratuska Ratuska | Web | 20. prosince 2009 v 10:23 | Reagovat

Jejej, Apocalypto je moc povedej filmík. Mně se líbil a objevila jsem ho hlavně díky mámě, která ho musela mít :-).

7 Dragita Dragita | Web | 1. ledna 2011 v 17:14 | Reagovat

Myslím, že jsem dostala chuť se na to podívat.Nejdříve mě odradilo, že je to od Gibsna a bude to jen další krvák(jako umučeníkrista). Ale zřejmě to bude i něco víc. díky;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.