Vánoce v Ronově nad Doubravou

2. ledna 2010 v 0:24 | lenicka |  deníček
Letošní Vánoce jsme strávili u tchýně v Ronově nad Doubravou. Jeli jsme tam na Štědrý den dopoledne. Nazdobili jsme stromeček, počkali, až se bude moct rozsvítit (podle nějaké pověry nesmíme rozsvítit jako první dům v ulici), pak jsme zabalili dárky a sedli jsme si k večeři.

Snědli jsme kapříka se salátem, nějaké to cukroví (já jsem letos pekla oříškové "knoflíky" a mrkvánky, ostatní vyráběla tchýně), a až docela pozdě večer jsme konečně rozbalovali dárečky. Já jsem dostala šedo-růžovou mikinu z C&A, červeno-bílou košili z Kenvela, velkou čokoládu, bylinkový sirup a keramický nůž. Manžel dostal bio-granolu (slazené a pražené müsli), oříškovou čokoládu Rapunzel, tričko, jeden huňatý a jeden míň teplý svetr. Ale nejzábavnější dárek dostala pan tchýně - dali jsme jí digitální tlakoměr. Hned jsme se všichni měřili, ale protože jsme před tím pili punčový čaj, měli jsme tlak docela vysoký. Naopak ráno jsme měli zase nízký. Měřili jsme se totiž důkladně ráno i večer :) Mimo toho dostala ještě krém do zimní nepohody a červenou peněženku.
Večer v 10 hodin jsme šli na mši, bylo tam hrozně málo lidí (většina asi šla na odpolední) a starý pan farář byl naštěstí už unavený, tak to ani neprotahoval jako minule. Zazpívali jsme si tam koledy, popřáli si "pokoj" a šli zase domů.

Na první svátek vánoční jsme vstávali pozdě. Po obědě jsme v předtuše dalších vysokokalorických jídel vyrazili na menší procházku do "bažantnice" kolem Doubravy. Zrovna jsem před tím dočetla knížku Les mytág, tak jsem nějak víc vnímala tu atmosféru v lese, kdy vítr ohýbal větve a komíhal stoletými stromy. Abysme si vycházku trochu prodloužili, prošli jsme ještě cestičkou kolem polí jakoby hlouběji do lesa. Našli jsme různé houby, prozkoumávali jsme nádory na kmenech stromů, šťourali jsme do nějaké zvířecí nory... Krása, miluju les.
Další den bylo krásně teploučko, tak jsme se vydali na pořádný výlet spojený s hledáním kešky. Šli jsme opět kolem Doubravy, ale na druhou stranu, kolem kostela sv. Kříže do Mladotic a zase nazpátek. Ještě o tom napíšu víc. V neděli jsme už museli jet domů, ale ještě před tím nám paní tchýně vymyslela další výlet. Zajeli jsme autem do blízké Třemošnice. Z náměstí jsme šli k lesu a nahoru, kousek po naučné stezce, pořád nahoru, ke kapličce sv. Jana, a pak ještě nahoru, kolem hájenky k nějakému statku, kde chovají krávy a koně. Paní tchýně nám celou cestu vyprávěla a ukazovala, jaké to tam bylo dřív. Ani jsem nemohla věřit, že před nějakými 50 lety byla louka s potůčkem a pomněnkama tam, kde je dneska vzrostlý tmavý smrkový les. Tady byla cesta, tady tu hájenku někdo prodal a koupil, tady u kapličky probíhaly poutě na sv. Jana... Byla to poučná procházka.
A večer jsme jeli domů, protože v pondělí už musel manžel do práce, a já jsem musela uklízet celý suterén v našem baráku. V úterý jsem oběhla úřady a doktory a v knihovně jsem si půjčila pokračování Lesa mytág a pak.... Ale o dalších výletech zase až příště.

Sice nejsem fanda bujarého slavení příchodu nového roku, ale vám, svým čtenářům, bych chtěla popřát co nejlepší nový rok 2010, hlavně pevné zdraví, pohodu a splnění vašich přání a předsevzetí.
 


Komentáře

1 Alex Alex | Web | 2. ledna 2010 v 9:07 | Reagovat

Taky přeju krásný nový rok a ať se ti všechno daří! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.