Únor 2010

canelloni plněné špenátem

27. února 2010 v 14:21 | lenicka |  jídelna
Tak jsem opět nedodržela svůj slib, že brzy napíšu, ale mám dobré zprávy - sníh už skoro slezl a dneska jsem se byla podívat na zahrádku. Nadloubala jsem si trochu hlíny, abych mohla zasít rajčata, a zase jsem šla domů, i když bych nejraději odhrnula poslední hromádky sněhu a začala se setím ... A recenze na religionistické knížky už mám taky skoro napsané!

Dneska napíšu recept na canelloni plněné špenátovou směsí. Znáte canelloni? Jsou to takové těstovinové trubičky, používají se podobně jako lasagne, jenom se plní dovnitř.


už aby to bílé sviňstvo zmizelo

21. února 2010 v 9:58 | lenicka |  deníček
Pochopila bych, že může někdo jet závod se zlomenými žebry, ale nepochopím, jak může jet s propíchnutou plící. Ještě víc než našim sportovcům fandím poslední 2 dny sluníčku. Chtěla bych, aby už nebyl sníh a začala se zelenat tráva, aby bylo bláto a voněla hlína a mokrá kůra na stromech. Už jsem z té zimy unavená, i zvířata v chovatelském kroužku už cítí jaro a chtějí se prodrat z klecí, nebo se aspoň dostat k někomu, kdo by jim mohl dělat partnera. A mě se vůbec nechce psát a rovnat si myšlenky, takže vám musí stačit tohle moje blekotání.

o historii a současnosti křesťanské liturgie

13. února 2010 v 13:04 | lenicka |  knihovnička náboženství

Adolf Adam je německý teolog, odborník na liturgii, pastorální teologii a homiletiku. Nejedná se tedy o religionistickou literaturu. Přesto nám tato přehledná knížka může pomoci zorientovat se v křesťanském církevním roce. Podle toho, o jakých svátcích se zde píše, usuzuji, že jde o katolický církevní rok, což by možná neuškodilo někde v úvodu uvést...

náboženství Jorubů

7. února 2010 v 9:34 | lenicka |  etnická
Otázka č. B 14 (část)

Dnes bych vám chtěla představit náboženství západo-afrického etnika Jorubů. Spolu s černými otroky se rozšířilo z Afriky do Tichomoří a Ameriky a dalo základ novým náboženstvím, jako je třeba vúdú (neplést s černou magií). Hlavním znakem je víra v nejvyššího boha Oloruna, jehož manifestace zvané "orišové" zodpovídají vždy za jednu část vesmíru nebo kultury.

o rabínské literatuře

5. února 2010 v 17:33 | lenicka |  knihovnička náboženství

Kniha německého autora Güntera Stembergera Talmud a Midraš je přehledný úvod do židovské rabínské literatury. Celá kniha je rozdělená do tří velkých částí a osmi kapitol. Na začátku každé kapitoly je přehled literatury k jednotlivým tématům, na konci knihy nechybí rejstřík.

religionistika - rozcestník

4. února 2010 v 14:00 | lenicka |  religionistika
Na úvod: co je to religionistika
Religionistika je humanitní věda, která zkoumá náboženství v jejich různých podobách. Zkoumá náboženské představy, jevy, proudy, formy, skutečnosti, symboly a celé náboženské systémy a analyzuje historické, kulturní a myšlenkové kontexty, ve kterých náboženství existují.

V této rubrice se tedy můžete dočíst o různých náboženstvích, hlavně o starých (archaických) náboženstvích, jako je náboženství Mezopotámie, Egypta, Řecka, Říma, Keltů, Germánů a Slovanů, a také o teoretických problémech výzkumu náboženství, historii religionistiky, filosofii náboženství, nebo o současné eko-religiozitě. A taky o tom, jak probíhá moje studium.1) Religionistika obecně, religionistická teorie a metodologie


Kontextová religionistika
- sociologie náboženství, antropologický výzkum náboženství atd.

Religionistická teorie a metodologie (rozcestník témat SZZk)2) Speciální religionistika: archaická náboženství


Egyptské náboženství

- náboženství Mezopotámie, Kanaanu a Sýrie
Íránská náboženství

- náboženství Keltů, Germánů a Slovanů


- náboženství Afriky, Austrálie a další etnická náboženství

Archaická náboženství (rozcestník témat SZZk)


- knihy o náboženství a filosofii
- posvátnost přírody, Matka Země, skřítci a víly a všechno okolo


6) Ostatní
- další náboženství a co se nevešlo

takže jo? takže ne!

4. února 2010 v 11:15 | lenicka |  deníček
Po půl roce jsem se už podruhé pokusila složit závěrečnou magisterskou zkoušku... bohužel opět neúspěšně. Já vím, že pořád mám mezery, že jsem trémista (takže jsem schopná na zkoušce poplést i to málo, co vím), a lenoch a hlava děravá...

vznik svátků křesťanských svatých

1. února 2010 v 11:13 | lenicka |  křesťanství
Otázka č. B 96 (4. část)

Další pokračování článků a vývoji křestanské liturgie. Tentokrát je o svátcích křesťanských světců, hlavně sv. Josefa, Jana Křtitele, apoštolů, evangelistů a také archandělů.
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.