o historii a současnosti křesťanské liturgie

13. února 2010 v 13:04 | lenicka |  knihovnička náboženství

Adolf Adam je německý teolog, odborník na liturgii, pastorální teologii a homiletiku. Nejedná se tedy o religionistickou literaturu. Přesto nám tato přehledná knížka může pomoci zorientovat se v křesťanském církevním roce. Podle toho, o jakých svátcích se zde píše, usuzuji, že jde o katolický církevní rok, což by možná neuškodilo někde v úvodu uvést...

V první kapitole se Adam zabývá "posvátným časem", což si sice religionista může podrobněji nastudovat u jiných autorů, ale je to velmi dobrý začátek. Ve druhé kapitole představuje židovské svátky, protože křesťanské svátky na ně často navazují. Třetí kapitola pojednává o ústředním bodě křesťanské liturgie - totiž o "velikonočním tajemství" (smrt a zmrtvýchvstání Ježíše Krista), a také o struktuře liturgického roku.
Ve čtvrté a páté kapitole Adam podrobně rozebírá velikonoční tajemství, které je slavené každou neděli a jednou za rok samozřejmě o Velikonocích. Stejně jako v dalších kapitolách se zabývá nejdřív původem a historickým vývojem svátku, poté jeho smyslem a nakonec podobou svátku v dnešní době. V této kapitole jsou podrobně popsané dny Velikonočního tridua (Zelený čtvrtek, Velký pátek a vigílie Velikonoční neděle), 50denní velikonoční doby a také postní doby (Popeleční středa, Květná neděle).
Šestá kapitola se věnuje Vánočním svátkům, adventu, Vánočnímu oktávu, slavnosti Zjevení Páně, svátku Křtu Páně, Uvedení Páně do Chrámu (Hromnice) a Zvěstování Páně, které na Vánoční svátky navazují.
V sedmé kapitole se dozvíme o svátcích v liturgickém mezidobí, o jeho členění a o čtení ze Starého i Nového zákona, které patří k jednotlivým nedělím. Velkým tématem mezidobí jsou christologické a dogmatické svátky, jako slavnost Nejsvětější Trojice, Těla a krve Páně (Boží tělo), Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, Ježíše Krista Krále, Proměnění Páně a Povýšení sv. Kříže. Dozvíme se zde i o kvantembrových dnech, což jsou staré svátky s prosbou a poděkováním za sklizeň, slavené na začátku jednotlivých ročních období. Zatímco v české církvi jsou neznámé, v Německu zdá se určitý význam mají.
Osmá kapitola představuje historii a význam slavení svátků svatých, především Panny Marie, sv. Josefa, Jana Křtitele, Petra a Pavla a dalších apoštolů a evangelistů. Je zde i celoroční kalendář s nejvýznamnějšími svátky a zmínka o regionálních, diecézních a jmenných kalendářích.
V deváté kapitole si můžeme přečíst o denní modlitbě církve, tzv. breviáři, a v desáté kapitole se můžeme zamyslet nad praktičností používaných kalendářů, případně nad jejich reformami.
Pokud se tedy chcete dozvědět o historii a významu křesťanských svátků, je tato přehledná a srozumitelně psaná knížka určena právě vám.


Adam, Adolf. 1998. Liturgický rok. Historický vývoj a současná praxe. Praha: Vyšehrad
 


Komentáře

1 pavel pavel | Web | 20. února 2010 v 20:32 | Reagovat

teologických knížek, hlavně katolických máme plný byt... i když jen v němčině... v češtině mám já jen bibli... v Praze mám dokonce jedno hodně staré vydání... už jsem ti napsal, že syn studuje poslední  semestr teologii?

2 leni leni | Web | 20. února 2010 v 20:36 | Reagovat

[1]: Tak to tam třeba máte i tuto knížku v originále (Adam je Němec). Ne, tohle jsi mi ještě nenapsal...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.