o rabínské literatuře

5. února 2010 v 17:33 | lenicka |  knihovnička náboženství

Kniha německého autora Güntera Stembergera Talmud a Midraš je přehledný úvod do židovské rabínské literatury. Celá kniha je rozdělená do tří velkých částí a osmi kapitol. Na začátku každé kapitoly je přehled literatury k jednotlivým tématům, na konci knihy nechybí rejstřík.

První část je všeobecným úvodem, popisuje dějinný rámec vzniku rabínské literatury, systém rabínského školství, rabínskou hermeneutiku, definuje a představuje ústní Tóru. Dále tu najdeme literární teorii - metodiku, jak zacházet s rabínskou literaturou, seznamy rabínů rozdělené podle období vzniku Talmudu a seznam jazyků, kterými byla tato literatura psaná.
Druhá část už se zabývá talmudickou literaturou, tedy Mišnou, Toseftou, Jeruzalémským a Babylónským talmudem. Na konci jsou ještě informace o mimo-kanonických traktátech.
V třetí části najdeme informace o midraších. V úvodu je vysvětleno, jak vznikala midrašická exegeze Bible a jak vypadá synagogální "kázání". Dále si můžeme přečíst o jednotlivých halachických, exegetických a homiletických midraších, midraších k Pěti svátečním svitkům a ke knihám Jonáš, Žalmy, Přísloví a Jób. V závěru jsou už stručněji uvedené etické a ezoterní midraše a další sbírky a komentáře - jalkuty a midraše z pozdější než rabínské doby.

Tuto knihu doporučuju všem, koho zajímá rabínský judaismus a židovská literatura z prvního tisíciletí našeho letopočtu.


Stemberger, Günter. 1999. Talmud a Midraš. Úvod do rabínské literatury. Praha: Vyšehrad
 


Komentáře

1 pavel pavel | Web | 5. února 2010 v 22:57 | Reagovat

teprve jsem pořád u Mischny, čtu to v  němčině... je to sice zajímavé, ale musím se do toho dost nutit, abych to dočetl do konce... nezlob se :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.