zahrádka ekologicky

4. března 2010 v 21:46 | lenicka |  zahrádka
Abych taky přispěla svým článkem k debatě na téma ekologie, rozhodla jsem se napsat něco o tom, jak se můžeme ekologicky chovat na své vlastní zahrádce.


Nejdřív - proč bychom se vůbec měli snažit dělat něco jinak a tak trochu složitěji? Praktický důvod je, že bio-ovoce a zelenina je chutnější. Je sice pravda, že jednou pohnojené jahody nebo rajčata od těch bio skoro nepoznáte, ale rajče z velkovýroby a rajče z vlastní zahrádky, to je ohromný rozdíl.
Druhý praktický důvod je, že pokud nevyužíváte přirozené způsoby ochrany rostlin a házíte na zahrádku různé pesticidy a umělá hnojiva, tak to potom samozřejmě spapáte. Víte, že na otravu pesticidy se umírá? Jistě, pouze když se vám dostane na kůži hodně velké množství těchto jedů, ale já nechci jedy ani v malém množství.
Třetí důvod je trochu filosofický: protože nejen to, co jsme naseli do hlíny my, ale i to, co v ní roste samo a přirozeně, má nárok na život. Pokud tedy "plevel" nějak příliš neohrožuje moje rostlinky, nechávám ho, kde je. Aspoň můžu vnímat přirozenou krásu (třeba kvítky rozrazilu a sedmikrásek) a přírodní procesy (např. sukcesi).
No a poslední důvod je, že v dnešním světě mizí místo pro přírodu. Všude je beton nebo aspoň anglický trávník, a různí tvorečci marně hledají místečko, kde by se mohli ubytovat. No, a v takové eko-zahrádce místo určitě najdou.
Nevšimli jste si někdy, že v přírodě nic jako "plevel" neexistuje? Že tam rostou jahody, aniž by je někdo hnojil a okopával? Cílem eko-zahradničení není vymýšlet nějaké super moderní novoty, ale pokusit se přizpůsobit zahradu přírodě, namísto snahy přizpůsobit přírodu našim představám :)

A co tedy eko-zahradníci dělají "tak trochu jinak"?
  1. starají se o přirozenou kvalitu půdy. Dobrá půda je základem dobré úrody a zdravé zahrádky. Půdu samozřejmě také vylepšují, hlavně tím, že do ní vracejí část toho, co se na ní urodilo, ve formě vyzrálého kompostu. Teprve když máte vlastní kompost, můžete zahradničit.
    Půdu můžeme trochu vylepšit i různými přírodními hnojivy. Minerály jí dodáváme pomocí kamenných mouček a další živiny třeba pohnojením (jakože hnojem), ale pokud máme dost kvalitního kompostu, tak už to není skoro potřeba. Důležité látky můžeme dodat i tím, že půdu pokropíme výluhem z různých bylinek.
  2. nepoužívají pesticidy a herbicidy, protože nechtějí používat jedy, a protože si nemyslí, že musí vyhubit každý plevel a každého "škodlivého tvora" v dosahu. Raději se zaměřují na prevenci. Třeba prevence před tím, aby rostlinky udusil plevel, je "mulčování" (zastýlání volných míst slámou, kůrou apod.), prevence před mšicemi je péče o berušky, zlatoočka a další predátory, apod.
  3. pokud se stane, že je nutné něco zahubit, tak to opět nědělá umělými jedy, ale buď mechanicky (ručně), nebo si pomůže "přirozenými" prostředky. Tady bych jenom chtěla říct, že asi mají pravdu lidi, kteří říkají, že ty přírodní jedy jsou často větší pohromou než umělé. Třeba jed z kopretiny řimbaby nebo tabák můžou zahubit i užitečný hmyz. Tak je možná lepší v krajním případě použít trochu umělého selektivního insekticidu. Ale i mezi umělými přípravky si můžeme vybrat takový, který má co nejmenší dopad na ekosystém a rychle a beze zbytku se rozkládá.
  4. zajímá se, jaké podmínky potřebují rostliny, a snaží se jim "vyhovět". Některé potřebují kyselejší půdu, některé víc humusu, některé naopak. A některé lépe rostou v sousedství jiných určitých rostlin.
  5. a tak sází mrkev vedle cibule a naopak nesází rajčata vedle brambor. A hlavně - nědělá velké monokulturní plochy. Za prvé proto, že velké plochy víc lákají škůdce, za druhé proto, že některé rostliny se vzájemně podporují, jak už jsem řekla.

Prostě věří, že příroda ví nejlíp, jak zahradničit, a tak se ji snaží napodobovat. Přitom ji pozoruje a obdivuje. Nestává se otrokem své zahrádky, nežene se za dokonalým anglickým trávníkem, ale dokáže žít i s tím, že jeho zahrádka není krásně vypletá a uklizená, ale naopak - chodí se kochat tou rozmanitostí a vitalitou... Žije v kontaktu se svým kousíčkem přírody, namísto toho, aby do ní přidával další a další jedy. A užívá si to.

Pokud vás téma zaujalo, doporučuju stránky Ekozahrady.com, které mě osobě hodně inspirovaly, a kde najdete další povídání, konkrétní postupy a rozsáhlý odkazovník. Z knížek se mi nejvíc líbí Zahrada v souladu s přírodou od Marie-Luise Kreuter, kde je snad všechno, a Rajská zahrada od Alexandra Heila, ve které najdeme zajímavé rostliny (často považované za plevel) dobré k jídlu.

 


Komentáře

1 pavel pavel | Web | 5. března 2010 v 10:04 | Reagovat

musím ti v jednom oponovat... píšeš nechat růst jak je těm rostlinkám libo... taky se mi líbí ta přirozenost... ale kdybys dodržovala tuhle zásadu, jak píšeš, vypadala by tvoje zahrádka jako ta od mého tchána a dívala by ses na ní jen z okna, protože za dva roky bys tam neprošla. a to byla nehnojená :D

2 An(n)dy An(n)dy | Web | 5. března 2010 v 11:12 | Reagovat

vlastní názor? zřejmně, protože žádnej nemám.. Dala sem něco o tom.... Jinak, o tý ekonomii... =D Až teď sem s toho všimla =D Díky =)).. jinak, díky i tak =)

3 HAAS HAAS | Web | 5. března 2010 v 18:30 | Reagovat

Pořád pěkný blog... Nepodíváš se zase na ten můj? Kreslím už taky vlastní obrázky a dokonce i komiksy.

4 leni leni | Web | 6. března 2010 v 15:29 | Reagovat

[1]: Myslím, že jsem nikde nepsala, že se má zahrádka nechat úplně zarůst. Když plevel bují a dusí rostlinky, tak ho samozřejmě vytrhám. To není nic proti ekologii.
V přírodě funguje takový princip, že kde je volná půda, tam nastupují rychle rostoucí "plevely". Eko-zahradník proto předchází bujení plevelů tím, že nenechává půdu volnou - buď sází užitečné rostlinky hustěji, mulčuje, nebo třeba někteří pěstitelé obilí sejí do jetelového podrostu.
Prostě je důležité vědět, že "plevel" je přirozená obrana, aby volná půda nevysychala a neodnášel ji vítr a voda, a pokud možno ji nikde moc nenechávat. A s větším plevelem si poradit ručně.

5 Libor Libor | Web | 6. března 2010 v 16:00 | Reagovat

Moc pěkně napsané, Lenko.

6 Večerda Večerda | Web | 7. března 2010 v 15:03 | Reagovat

Mám takový pocit, že eko-zahradničení nemá daleko do normálního zahradničení... vždyť takhle se normálně pěstují rostliny. Ten třetí bod je taky v pořádku, ale vy asi nemáte invazi slimáků? Znám paní, která za !dopoledne! nasbírala 320 slimáků. Strašná práce.

7 leni leni | Web | 7. března 2010 v 15:19 | Reagovat

[6]: Tak asi ještě jednou: eko-zahradník neničí "plevely" a "škůdce" jenom proto, že je nemá rád, ale pokud mu dusí/ožírají úrodu, tak je mechanicky (tedy ne pomocí jedů, ale přirozeně) zlikviduje. Jako každý jiný zahradník. Slimáky, hlavně ty španělské, likviduju pravidelně.
Ne, normálně se rostliny pěstují takhle: namořím semínka (nějakou chemikálií), zaseju, pohnojím (nějakou chemikálií), postříkám proti plevelu (chemikálií), proti škůdcům (chemikálií), proti plísním (chemikálií)... je mi jedno, kolik chemikálií na zahrádku vyliju, hlavně když moje rajčata budou větší než sousedova... Že takhle zlikviduje půdu a přirozenou rovnováhu? O to se normální zahradník nestará :)

8 leni leni | Web | 7. března 2010 v 15:20 | Reagovat

[6]: Jinak samozřejmě, že eko-zahradničení nemá daleko od normálního. Taky se seje, rýpá v hlíně a nakonec sklízí... Jenom metody a prostředky jsou jiné.

9 Jája Jája | Web | 7. března 2010 v 23:32 | Reagovat

Pavel a Večerda mne pobavili :) To jsou klasické reakce lidí, kteří o tom nevědí zhola nic :))) Mne vždy jen zaskočí nebo překvapí, když k tomuto tématu začnou oponentně diskutovat lidé (nemyslím jen tady u tebe), kteří o tom ani nějak víc vědět nechtějí a ani se třeba na doporučený odkaz nejdou podívat :) Jen v tom psaní pokračuj... vždycky se aspoň někdo chytne  a drápečkem uvízne... nebo o tom aspoň začne přemýšlet jinak :)

10 Monika Monika | 25. ledna 2017 v 12:37 | Reagovat

Pěstujete na své zahradě také okrasné traviny? Více se o nich dozvíte zde:

http://www.bambusy.cz/okrasne-traviny/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.