Duben 2010

nekanonická evangelia

29. dubna 2010 v 10:10 | lenicka |  knihovnička náboženství
neznámá evangelia

Tato kniha vznikla v Centru biblických studií AV ČR a UK. Už jenom podle toho může čtenář doufat, že jde o objektivní a informačně přínosnou knihu - a podle mého názoru to tak skutečně je. Máme tu knihu, která bez emocí pojednává o tématu, kolem kterého se často emoce točí (protože jde o texty, které katolická církev neuznala za kanonické). A to je velké plus.

knížka o sociologii náboženství

27. dubna 2010 v 22:16 | lenicka |  knihovnička náboženství
sociologie nabozenstvi
Kniha Sociologie náboženství od Mgr. Zdeňka Nešpora, Ph.D., a docenta PhDr. Dušana Lužného, Dr., která vyšla před třemi roky v nakladatelství Portál, mě nadchla. Je totiž psaná opravdu srozumitelně, takže by jí měl porozumět i student-začátečník nebo úplný laik. Na začátku pěkně představuje obor studia, a to nejen nějak teoreticky, ale i v praktické rovině (poukazuje na stoupající vliv náboženství ve společnosti nebo na to, že i když se EU přímo nehlásí ke křesťanství, jsou její hranice vymezené hranicemi křesťanské civilizace). Po úvodu, který využijí spíš noví zájemci o studium, představuje v dalších částech jednotlivé teorie a definice náboženství u různých sociologů, což je látka, kterou využije každý student i hlubší zájemce. Přitom zůstává stále přehledná a srozumitelná.

pohled plaché laně

26. dubna 2010 v 13:33 | lenicka |  moje tvorba
Mám chuť něco pěkného nakreslit, mám chuť do života, jenom zase nestíhám, myju tady v baráku chodby a chystám se do práce, takže posílám zase jeden starý obrázek a pádím

osmáčci, želváčci a chilli con carne

22. dubna 2010 v 22:55 | lenicka |  deníček
Ahoj všichni! Od doby, kdy jsem se vrátila z Moravy, se mi do ničeho nechce. A i když něco dělám, trochu se nudím. Prostě by to chtělo nějaké vzrůšo. Nemyslím tím adrenalin, spíš něco... nějakou změnu, něco trochu jiného, než dělám pořád. Tak jsem si aspoň našla na MySpace podle doporučení pro mě úplně nové zpěváky a skupiny, které teď poslouchám: Bassekou Kouyate, Tinariwen, Kottarashky... Je to docela vzpruha, pustit si k učení takovou energickou hudbu. Hned mám lepší náladu!

jak kolem mě prošla historie

17. dubna 2010 v 23:23 | lenicka |  okolo plotu
Člověk si jen tak žije svůj život a najednou slyší, že se kousek od nás stala národní tragédie. Nemusím o tom nic psát, všichni víte, že mám na mysli 96 příslušníků elity polského národa, kteří zahynuli, když se letěli poklonit obětem jiné tragédii, té v Katyňském lese. Nemohla jsem věřit svým uším, když jsem to zaslechla. Ani teď to pořádně nechápu. A je mi z toho smutno. Proč se někdy historie nedotýká mého života veseleji?

základní religionistická literatura

16. dubna 2010 v 22:12 | lenicka |  knihovnička náboženství
Přišel mi e-mailem dotaz: Ahoj, chtěla bych příští rok zkusit přijímačky na indologii a religionistiku... vzhledem k tomu, že religionistiku studuješ, mám na tebe takový dotaz a sice... co za četbu bys mi doporučila? Momentálně končím uměleckou školu a nevím kde začít... děkuju + zajímavé stránky! Hana

povelikonoční

12. dubna 2010 v 11:41 | lenicka |  deníček
Naposledy jsem psala ještě v postní době, na Velký Pátek. Od té doby jsem toho hodně prožila, tak to zkusím nějak zestručnit.

mám naseto

8. dubna 2010 v 19:59 | lenicka |  zahrádka
Letos začalo jaro brzy a ani já nejsem pozadu, spíš naopak (dneska mi to řekli sousedé, kteří mě obvykle spíš kritizují, že zase nemám vypleto) - alespoň teda co se týká setí. Venku mám snad všechno, co má touto dobou být, a doma asi 20 rajčat a bazalku. Musím se úplně držet, abych hned nevysela všechny rostlinky, protože asi ještě přijdou mrazíky.

velikonoční slepička

7. dubna 2010 v 22:20 | lenicka |  moje tvorba
Z tvořivých akcí v DDM si odnáším nejenom inspiraci, ale někdy taky různé výtvory (nebo infantilní blbůstky?). Tohle je dvoj-slepička vytvořená z papírového plata od vajíček a barevného papíru. Výroba mi trvala skoro hodinu - to děti jsou šikovnější, ty to měly většinou rychleji... Ještě jsem si přinesla ježka pečeného z mazancového těsta, ale toho jsem hned večer snědla (a stejně to nebyl můj výtvor, dala mi ho moje hodná šéfová).

A. Comte: tři stádia vývoje společnosti

6. dubna 2010 v 20:30 | lenicka |  teorie
otázka č. A 28 (2. část)

Auguste Comte věřil, že vývoj společnosti je trvalým vzestupem k nejvyššímu stavu lidského ducha. Všimnul si, že žije v přelomové době, kdy se feudální společnost proměňuje ve společnost průmyslovou. To je doprovázené krizí a chaosem. Zatímco osvícenci vítali pokrok i za cenu rozkladu společnosti, konzervativci žádali návrat ke starým hodnotám a uspořádání společnosti. Podle Comta se společnost nemá vracet k feudalismu, ale pomocí vědy mají lidé vybudovat nový, funkční ekvivalent starých struktur. Znalost společnosti (neboli sociologie, věda o společnosti) má napomoci v době krize, aby lidé snadněji přešli k budoucímu, dokonalejšímu uspořádání.
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.