mám naseto

8. dubna 2010 v 19:59 | lenicka |  zahrádka
Letos začalo jaro brzy a ani já nejsem pozadu, spíš naopak (dneska mi to řekli sousedé, kteří mě obvykle spíš kritizují, že zase nemám vypleto) - alespoň teda co se týká setí. Venku mám snad všechno, co má touto dobou být, a doma asi 20 rajčat a bazalku. Musím se úplně držet, abych hned nevysela všechny rostlinky, protože asi ještě přijdou mrazíky.

Začalo to před dvěma týdny... Ve středu jsem přesadila keřík josty na vhodnější místo, protože se rozrostl tak, že se špatně procházelo kolem plotu. Snažila jsem se ho vyrýt i s kořínky, ale moc dobře se mi to nepodařilo. Jámu jsem udělala opravdu velkou, dala jsem ten oškubaný keřík dovnitř, přihodila jsem mu tam trochu kompostu, a pak jsem to pěkně udupala a zalila. Bála jsem se, jestli to přežije, ale dneska už to vypadá, že je v pořádku a vesele si raší. Mám radost! Potom jsem ještě naštípala klacky ze skáceného černého bezu a ty rovné jsem složila na otýpku.
Ve čtvrtek před dvěma týdny jsem vzala rýč a kopáč a zkypřila a odplevelila jsem půlku prvního záhonu, na které až do té doby byly staré jahodníky. Byly už hodně staré, takže po zimě se zazelenaly jenom 3 mladší odnože a ty jsem vyrýpla a přesadila vedle. Na druhé půlce je od listopadu česnek, který už teď vylezl ze země a všichni mi ho závidí :) Na zkypřenou půlku jsem zasela dřeňový hrách Gloriosa, řádek naťové petržele Marunka, řádek rokety a červené jarní cibule Karmen a 2 řádky karotky Rondo. A ještě na jednom místě roste pažitka. Takže první záhonek je hotový.
O Velikonocích jsem se snažila vykopat velký plevel jako jsou pampelišky a drny trávy, které jsou tak různě po zahrádce. Něco jsem udělala, ale ještě tam hodně zbylo. Taky jsem postupně ostříhala a ořezala jablůňku, která opět hrozně zvlčila. A příští rok zvlčí znovu, protože jsem ji opět musela vzít několik větších větví. Minulý majitel ji nechal tak zhoustnout, že se jí větvičky vzájemně proplétají a kříží. Ale už se to zlepšuje, teda pokud přežije můj letošní zásah. Je už totiž hodně stará.
Včera jsem rycí a odplevelující proces zopakovala na druhém záhonku, kde vloni nebylo skoro nic, jenom na kraji je vytrvalá naťová cibule a na druhém konci od podzimu několik úplně nových jahod, které jsem (poprvé v životě) kupovala v obchodě. Včera jsem tam zasela řádek ředkviček Kvarta (bio-osivo) a 2 řádky černého kořene Libochovický. Ještě mi zbylo místo na salát a něco dalšího. Taky jsem odnesla do kontejneru nachystanou otýpku větví z bezu a nastříhala další, takže jsem mohla vyčistit celý trávník. Už bylo na čase, tráva je tak velká, že budu muset vytáhnout sekačku (sekačku v dubnu???).
A protože jsem popředu, tak si teď dám oddech. A potom vypleju zbytek pampelišek (ne, mě pampelišky nevadí, ale sousedům ano), posbírám ořezané větvičky, uklidím zbytek bezových větví, poperu se s kompostem, zaseju salát a posekám a obnovím trávník. A potom začnu se setím dalších rostlinek. Já už se těšíííím!

 


Komentáře

1 vik vik | Web | 8. dubna 2010 v 20:07 | Reagovat

Já dnes taky plel. Vypichoval jsem z trávníku pampelišky a jiné podobné plevele. Bylo hezky slunečno, tak jsem to bral jako relaxaci :-)

2 myšmamá myšmamá | E-mail | Web | 8. dubna 2010 v 20:13 | Reagovat

...pampelišky jsou krásný...a je z nich fantastickej med ..ňam...:-))

3 Lucka Lucka | Web | 9. dubna 2010 v 22:49 | Reagovat

Teda ty se máš! Já mám zatím v zemi jen hrášek, cibulku a nějaké bylinky. Teď vidím, že jsem teda pěkně ve skluzu! Ale zase mám zvládnuté jiné věci - třeba včelky už mám v cajku. Však já to s těmi semínky taky ještě doženu! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.