o náboženství Mezoameriky

1. dubna 2010 v 23:08 | lenicka |  knihovnička náboženství
náboženství Mezoameriky

Knížka Náboženství Mezoameriky z edice Náboženské tradice světa patří do populárně-naučné literatury, o čemž svědčí už slova na tiráži. V úvodu se sice dočteme, že Davíd Carrasco je profesor religionistiky a autor monografie o Quetzalcoatlovi, ovšem zároveň se zde přiznává "eliadovskou inspiraci". Pokud se tím myslí, že si autor plete primární a sekundární prameny, odkazy uvádí pouze když má náladu a občas se pokusí o poněkud zvláštní srovnání s podobnými prvky v jiných náboženstvích (např. na s. 95), tak bych souhlasila. Ne, ta knížka vůbec není špatná, ale je nutné k ní přistupovat obezřetně.


Celkově je knížka rozdělená na 6 kapitol. První úvodní kapitola pěkně popisuje pohled na Ameriku v době jejího objevování, prameny a rukopisy, a potom představuje svou koncepci mezoamerického náboženství jako "utváření světa, hledání jeho středu a obnovy světa". Tuto koncepci se v dalších částech neustále snaží potvrdit (což samo o sobě není úplně správný způsob vědecké práce).
Druhá kapitola je velmi přínosná - probírá se v ní historie Mezoameriky. Přečteme si zde o kultuře Olméků, Mayů, Teotihuacánu, Tollánu a Aztéků. Když jsem si informace doplnila pomocí Wikipedie (hlavně kvůli obrázkům a mapám), tak jsem si myslím udělala docela dobrou představu o vývoji mezoamerických náboženství. V závěru kapitoly se ještě dočteme o obecné mezoamerické představě o vesmíru, času a lidském těle.
Ve třetí kapitole se píše o náboženství Aztéků, což mi vzhledem k časovému vývoji nepřijde úplně logické (kultura Aztéků byla až poslední). Podrobně se zde rozebírá Topiltzin Quecalcoatl a znovu se opakuje pojetí vesmíru a lidského těla. Úplně nelogicky sem autor vložil obecné postřehy o posvátných předmětech, lidech a úřadech v dějinách různých náboženství, takže mu na aztécký vesmír zbylo sotva pár řádků :( Dále píše o hlavním aztéckém chrámu a o básnickém umění, které staví do opozice k hlavnímu proudu aztéckého náboženství, plnému krve.
Čtvrtá kapitola pojednává o náboženství Mayů. Vyzdvihuje hlavně symboliku kosmického stromu, který spojuje podvětí, zemi a nebeský svět. Autor také probírá historii objevování mayské civilizace a evropského pohledu na tajemné Maye. Také se zabývá posvátností mayských vládců a mýtem o tom, jak božská dvojčata přemohla vládce Xibalby (podsvětí).
Poslední pátá kapitola je o vlivu evropské civilizace na Mezoameriku a také o propojení mezoamerické a křesťanské religiozity, třeba v pojetí Panny Marie Guadalupské, v peyotlovém náboženství, při svátku Día de los Muertos (památka zesnulých) atd.

V této knize se odborné informace střídají s citacemi a příběhy přejatými z dobové literatury. Autor se snaží přiblížit atmosféru rituálů, vylíčit podobu pyramid a chrámů a popsat dobrodružství při odkrývání mezoamerických památek - bohužel někdy na úkor přehlednosti, logického členění a "vědečtějšího" popisu smyslu a vývoje rituálů, podoby božstev, kněžské hierarchie atd. Např. v kapitole o mayském náboženství jsem se trochu ztrácela, když v podkapitole "Posvátný majestát vladařů" najednou autor začal popisovat princip krvavých obětí (až po několika stránkách jsem pochopila, že se jen snaží dojít k tomu, že panovníci rituálně prolévali krev z penisu - asi se obával, že by to bez toho úvodu působilo divně).

Přesto není marné tuto knížku přečíst, zvlášť pokud vám nejde o nějaké složité a hluboké vědecké úvahy, ale pouze chcete poznat náboženství starých mezoamerických kultur. Je to totiž nejdostupnější literatura na toto téma - nejen, že knížku najdete v každé větší knihovně, ale můžete si ji za poměrně levný peníz koupit (což se o těch dokonalejších říct nedá).


Carrasco, Davíd. 1998. Náboženství Mezoameriky. Kosmovize a obřadní centra. Praha: Prostor (Religions of Mesoamerica. Cosmovisions and Ceremonial Centers.Harper San Francisco 1993)

 


Komentáře

1 JaňuLa JaňuLa | Web | 2. dubna 2010 v 13:23 | Reagovat

Pěkný blog.... ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.