Lebor Gabála Érenn

14. května 2010 v 20:16 | lenicka |  evropské pohanství
otázka č. B 84 (mytologie Keltů - 1. část)


mytologický cyklus Lebor Gabála Érenn - Kniha o dobývání/podmanění Irska
- vysvětlení přítomnosti Keltů v Irsku, popisuje 6 vln invazí do Irska a války s původními obyvateli:
a) Cessair, žena s 50 dívkami a třemi muži
b) Partholón: připlul z Řecka, duch plodnosti, zavedl chov dobytka
c) Nemed z Řecka
d) Fir Bolgové, otroci z Řecka, zúrodnili půdu
e) Tuatha Dé Danannové (lid bohyně Danu): vlastnili Lia Fál (kámen osudu, určí právoplatného krále), Lugovo kopí, Núadův meč a Dagdův kotel hojnosti (všechny nasytí). Znali kouzla a druidismus. Ogma byl válečník, Lug řemeslník, Goibniu kovář, Luchta tesař, Creidne zlatotepec a Dían Cécht lékař a kovář. Tuatha Dé byli dobří válečníci a řemeslníci, ale zemědělství je naučil až Bres, do té doby byli závislí na Fomořanech (závislost dobra a zla). Po porážce od Keltů odešli do podsvětní říše, do sídhů.
f) Milesiané (potomci krále Míla) (Gaelové): Mílův děd Ith byl při své invazi do Irska zabit třemi králi Tuatha Dé Danannů (Mac Gréine, Mac Cuill, Mac Cecht), Milesiané ho pomstili, i když se Danannové bránili kouzly.


Mýty o bitvách Tuatha Dé Danannů:
a) bitva u Mag Tuired proti Fir Bolgům - král Nuada přišel o ruku, musel být nahrazen krutým Bresem, lékař Dian Cécht vyrobil Nuadovi novou ruku ze stříbra. Dían Cécht také oživoval mrtvé bojovníky v kouzelné studni.
b) Dagda šel na výzvědy k Fomořanům, musel sníst kotel plný kaše
c) zlý obr Balor ukradl krávu kováře Goibniu, která krmila celé Irsko mlékem. Cian, vnuk Dagdy, pro ni musel jít do podsvětí. Na cestě mu pomohl převozník Manannán. Cian se v podsvětí spojil s Balorovou dcerou Ethlinn, narodil se jim syn Lugh. Cian odvedl krávu z podsvětí, Lugha vychoval Manannán.
d) král Fomořanů Balor Birugderg (uhrančivé oko) zabíjel pohledem. Zabil ho jeho vnuk Lugh (podle věštby). Fomořané jsou chtoničtí bohové (podsvětí, plodnost, úroda), kteří jsou poraženi silami světla (Lugh).

Prameny:
Greenová, Miranda Jane. 1998. Keltské mýty. Praha: Nakladatelství Lidové noviny
Clarusová, Ingeborg. 2001. Keltské mýty. Praha: Vyšehrad (Clarusová je docentka na Ústavu C. G. Junga)
 


Komentáře

1 Eleanor Eleanor | E-mail | Web | 18. listopadu 2015 v 8:03 | Reagovat

Na tvou stránku jsem narazila náhodou a přiznávám, že mě zaujala. Na toto téma jsem psala bakalářku a nyní i diplomku. Málokde se však v Čechách setkávám s tím, že by si dal někdo s ostrovními Kelty (a religionistikou vůbec) takovou práci. Moc pěkné! Určitě se ještě ráda vrátím!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.