Srpen 2010

spi měkce...

30. srpna 2010 v 7:39 | lenicka |  deníček
Můj človíčku chlupatej, já věděla, že tu nebudeš věčně, i tak jsi tu byla mnohem dýl, než je zvykem... Narodila ses, když jsem šla do první třídy, to už je neuvěřitelných 22 let. Bylas se mnou, když jsem potřebovala mít někoho ráda, spala jsi se mnou ve stanu na dolním okraji naší velké zahrady, když jsem se tam bála spát sama, chodila jsi se mnou na moje toulky lesem a já se pokaždý bála, že nás potká hajnej a odstřelí tě jako škodnou; nosila jsi mi hrdě ukázat svoje úlovky, skákala jsi kvůli mě po střechách, abys mohla být potají v noci se mnou... Nevadilo mi, že se kvůli tobě  občas nevyspím, protože ses mi stulila někam za ucho nebo pod peřinu a vrněla, jak nejhlasitěji to šlo, nebo protože jsi s hlasitým mňoukáním bloudila po domě. Byla jsem u toho, když jsi přišla na svět, bděla jsem s tebou, když jsi byla nemocná i když jsi rodila. Naučila jsi mě, že když mám někoho ráda, musím mu dát tolik volnosti, kolik sám potřebuje... Ochočila sis mě i celou naši rodinu, zabrala sis nejlepší místo na gauči a taky jedno z nejlepších míst v mým srdci...

(Tohle jsem napsala včera, poté, co mi sestra volala, že umíráš. To jsem si ještě myslela, že se s tebou stihnu dneska rozloučit... Nepočkala jsi...)

Spi měkce...


femme fatale

23. srpna 2010 v 21:01 | lenicka |  moje tvorba
kresba tužkou
velikost: přibližně A5
doba: asi půl hodiny i s konverzí do počítače a malou úpravou ve PhotoFiltru
datum: pátek 20. srpna 2010
podle předlohy, i když se jí opět moc nepodobá
radost: veliká - skoro po deseti letech mám zase pocit, že se mi něco podařilo nakreslit
(já vím, že bych měla raději dělat něco pořádnýho, ale... trvalo to jenom chvilku a... snad to stálo za to :)

femme fatale

Jungovy archetypy

23. srpna 2010 v 20:39 | lenicka |  teorie
Nauka o archetypech tvoří jádro Jungovy analytické psychologie. Pojem převzal Jung z Corpus Hermeticum a od Dionýsa Areopagity. Lze je popsat i slovy biologické vědy jako geneticky zakotvené, evolučně získané univerzální systémy; dispozice a potenciály prožívání a chování, formy představ. Jsou to kolektivní dějinné zkušenosti lidstva; obrazy určitých tendencí a sil přítomných v nás, vnitřních instinktivních struktur, které jsou nám vrozené, ale nejsou vědomé. Objevují se v mýtech, náboženských představách, umění, fantazii, snech a vizích. Motivují jednotlivce i společnost, protože mají vysoký emoční náboj. Když se člověk vzdálí od svých archetypových kořenů, může u něho nastat duševní porucha. Archetypy staví utrpení a rozvoj lidského jedince do širších souvislostí a působí autoregulačně. Náboženství pomáhá člověku, aby se s realitou archetypů sžil a vyrovnal.


Freud a jeho psychoanalýza

23. srpna 2010 v 18:27 | lenicka |  teorie
poznámky k otázce č. A 30 (1. část)

Sigmund Freud (1856-1939)


láska není láskou, když při objetí necítíme, že skrze toho druhého držíme v náručí celý svět

22. srpna 2010 v 0:16 | lenicka |  deníček
Asi čtu špatný příběhy, dívám se na špatný filmy, poslouchám špatný písničky a hlavně si nechávám zdát špatný sny. Včera jsem vypila asi půl litru znojemského Irsai Olivera a pak jsem měla co dělat, abych se v pořádku dopravila do postele. Bylo mi blbě. Ani ne fyzicky, spíš psychicky. Jenom jsem zamhouřila oči... nebo jsem ani neusnula?

try to draw a woman

19. srpna 2010 v 16:44 | lenicka |  moje tvorba
Už mám zase záchvaty... Čím míň mám času a prostoru, tím víc mě ovládají divné chutě. Na čokoládu, na cigaretu, na povalování se v telčském podloubí, na ... Rozjíždím to na kole a rozkresluju po papírech, pokaždý jenom chvilečku, aspoň trošičku.

Jako loď, která cítí vítr v plachtách, ale prozatím kotví na místě.


psychologie náboženství podle Říčana

16. srpna 2010 v 22:29 | lenicka |  knihovnička náboženství
psychologie náb


Kniha Psychologie náboženství od Pavla Říčana je rozdělená na 5 velkých částí. První část se jmenuje Psychologie náboženství a její kontexty. Začíná obecnou úvahou o náboženství a víře v životě člověka, vytyčením předmětu a metody této vědy, dále tu najdeme definici náboženství a interdisciplinární přesahy.


mladík ze sixtinské kaple

14. srpna 2010 v 23:52 | lenicka |  moje tvorba
Chtěla jsem se podělit o nějakou další čmáranici, tak to dělám. Válí se mi tu jeden obrázek, který jsem nakreslila už před spoustou roků. Ani nevím, kde se tu vzal, proč není uklizený... Je na něm vykulený kluk. Jestli se ptáte, proč je tak vykulený, tak asi proto, že ho někdo přistihl neoblečeného a on se teď rychle snaží na sebe hodit nějaký plášť nebo co...


podvečer u Chrudimky

14. srpna 2010 v 1:37 | lenicka |  deníček
Dneska jsem odnesla druhou várku věcí, které Český červený kříž odveze někam do Děčína. Je to asi jediná organizace, která tady u nás dělá sbírku pro lidi, které zasáhla povodeň. Zatím vybírali jenom čisticí prostředky, tak jsem probrala skříně a sklepy, a byla jsem až překvapená, kolik pro mě už nepotřebných věcí jsem tam našla. Savo, jakési čističe na látkové potahy, smeták, rejžák, několik párů pracovních rukavic a další. Protože jsem už přešla na ekologické prostředky a smeták mám taky už nový (a krásný, s dřevěnou hůlkou, heč), tak jsem vlastně i ráda, že jsem se toho mohla zbavit. A ještě mám i dobrý pocit, že jsem udělala, co jsem mohla. No není to skvělý?


protržené hráze

10. srpna 2010 v 16:03 | lenicka |  deníček
Sakra, sakra, sakra! Člověk si žije svůj klidný život, zatímco jinde bojují o střechu nad hlavou!

Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.