psychologie náboženství podle Říčana

16. srpna 2010 v 22:29 | lenicka |  knihovnička náboženství
psychologie náb


Kniha Psychologie náboženství od Pavla Říčana je rozdělená na 5 velkých částí. První část se jmenuje Psychologie náboženství a její kontexty. Začíná obecnou úvahou o náboženství a víře v životě člověka, vytyčením předmětu a metody této vědy, dále tu najdeme definici náboženství a interdisciplinární přesahy.


Druhá kapitola podrobně popisuje základní pojmy, se kterými psychologie náboženství pracuje: vnímání, představivost, myšlení, paměť, cítění, vůle, pozornost a "jáství". Už z toho můžeme pozorovat určité ovlivnění Jungovým učením, což se potvrdí ve čtvrté kapitole s názvem Vybrané směry psychologického myšlení. Vybrané jsou totiž pouze dva: Freudova psychoanalýza a hlavně Jungova analytická psychologie.
Ale ještě se musím vrátit k obsáhlé třetí kapitole, ve které autor představuje celé spektrum různých přístupů a směrů - biologický, teorii učení, teorii motivace (např. hierarchie motivů podle Maslowa), kognitivní teorii, sociálně-psychický přístup, teorii dimenzí osobnosti a vývojový přístup.
Asi nejzajímavější je poslední kapitola s názvem Speciální témata psychologie náboženství. Obsahuje totiž rozbor konkrétních problémů - různých forem náboženského prožívání (zjevení, posedlost, glosolalie, meditace), fenoménů náboženské morálky (dobro, zlo, svědomí, hřích, vina, odpuštění, sexualita), Eriksonovu teorii osmi stádií a psychopatologické jevů (a vizi náboženství jako psychoterapie, opět inspirované Jungem).

Tato kniha je zvláštní tím, že autor nezůstává nestranný, ale komentuje a hodnotí různé přístupy. Z jeho narážek můžeme zjistit, že sympatizuje s křesťanstvím, ale zároveň ho kritizuje pro příliš formální přístup. Stejně jako Eliade, Jung nebo Neubauer požaduje reformu současného příliš racionalistického, ale i dogmatického přístupu ve prospěch návratu k bezprostřední spirituální zkušenosti, ponoření se do světa nevědomí a síly prastarých symbolů. Což není špatné, pouze to trochu znehodnocuje objektivitu této zajímavé knihy.

Říčan, Pavel. 2002. Psychologie náboženství. Praha: Portál
 


Komentáře

1 MMichlik MMichlik | Web | 16. srpna 2010 v 22:37 | Reagovat

Knížky tohoto zaměření mě zajimají. Díky za zajimavý typ.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.