já a podzim

6. října 2010 v 16:29 | lenny |  můj svět

Miluju podzim a hlavně říjen, protože to vypadá, že všechno končí, že stromy stáhnou mízu do kmenů a kořenů a shodí listí, že ti silnější se přichystají na zimní spánek a ti slabší prostě zemřou, že sklidím poslední zeleninu ze zahrádky a že se naposledy projedu na kole a naposledy zamžourám do ještě teplých slunečních paprsků. A pak že nebude nic, jenom zima a tma...


Ale já miluju podzim, protože cítím naději, že nic nekončí, ale naopak začíná, i když tak nesměle a neviditelně, jako když zasadím do země stroužky česneku a ony za několik měsíců vylezou a vyrostou a vydají úrodu. A jako když se poprvé projdu tím temným, sychravým večerem s někým, do koho se třeba potom na jaře zamiluju...

u Lipovce

Mám ráda podzim, protože mám ráda chladná rána, kdy stříbřitá mlha stoupá nad řekami a nad poli, potom hýřivou nádheru zlatého a červeného listí v posledních paprscích slunce, a potom šero a sychravo, které nás navečer zahání do tepla, domů... Ty dlouhé večery se akorát tak hodí k tomu, aby si člověk udělal pořádek v myšlenkách i ve věcech, aby si zapálil svíčku a meditoval a dělal plány na příští rok a nebo aby si přečetl knížku povídek od Poea nebo veršů od Verlaina.

Mám ráda říjen, protože mám ráda mlhu a jinovatku a studený vítr, ale nesnáším, když mráz štípe do uší a do nosů. V říjnu ještě může být dost teplo na to, aby si člověk vyrazil na vycházku a mohl se i zastavit a na chvilku se posadit a kochat se podzimní přírodou. A mám ráda večerní stmívání a tajemné stíny v mlze, které probouzejí mou fantazii.

Mám ráda podzim, protože mám ráda sklízení a děkování za úrodu, mám ráda čerstvě vylisovaný mošt a trhání šípků na čaj. A taky mám ráda Halloween, všechny ty svíčky a strašidelné historky a obrovské oranžové dýně, ze kterých se dá uvařit spousta výborných jídel. A mám ráda Samhain a jeho poselství - stírání hranice mezi světem živých a mrtvých, vzpomínání na ty, kdo už nejsou mezi námi a toho, čím pro nás byli a co tady po sobě zanechali. Poděkování za to, že jsme mohli být s nimi, než odešli.

u Lipovce

Mám ráda říjen, protože je plný svátků a výročí. Hned prvního má svátek moje křestní patronka, Terezie z Lisieux neboli Malá Terezka. Čtvrtého je svatého Františka z Assissi, který napsal Píseň bratra slunce. Osmnáctého jsme slavili výročí naší svatby. Dneska už jenom nostalgie... A taky nesmím zapomenout na den vzniku Československa a všechny ty slavnostní salvy, přehlídky, proslovy a... hrdost. Aspoň jednou v roce.
V říjnu má narozeniny Anča, veselá goistka z Hradce, a taky Terezka, moje kamarádka z bakalářských studií a obdivuhodná osobnost, a Slečna Říjnová, moje oblíbená (a někdy trochu ztřeštěná) virtuální dutá vrba, a ještě Barča, moje sestřenka. No, nejspíš i další lidi, ale tohle jsou ti, kterým budu přát "všechno nejlepší". A narozeniny mám i já. Letos je strávím v Brně, u svých rodičů a se svou brněnskou kamarádkou, v rytmu orientálních tanců. Trochu změna...

Mám ráda podzim, protože můžu být klidně melancholická, a nikomu to nebude divný. Na podzim jsou tak trochu melancholičtí skoro všichni. Celá příroda. Někdo má deprese a nadává na počasí, na mlhy a čím dál dřívější stmívání. Jenomže já mám podzim vážně ráda. I s tou melancholií a mlhama a uspávajícím šerem.

Vznáším se a vířím ve větru společně s padajícím listím, ztrácím se ve večerních stínech, zapaluju svíčku za to, co odešlo, potichu a nenápadně buduju svůj život... a myslím na jaro.

Miluju podzim, hlavně říjen ...

nad Svitavou
 


Komentáře

1 Lenka Lenka | Web | 6. října 2010 v 20:19 | Reagovat

Krásné barevné fotky, Lenny! Tyhle barvičky, to podzim opravdu nádherně umí! A ty zase umíš krásně hledat jeho krásy... ;) A určitě máš stejně ráda i jaro, léto a zimu, viď? :)
Pro mě osobně je podzim takový rozporuplný, je to boj mezi létem a zimou, kdy chvíli je v přesile jeden a chvíli druhý. A právě kvůli těm světlým dnům, kdy nás překvapí sluníčko a nádherně rozzáří podzimní krajinu, mám podzim ráda já. Pokud se to už brzy nestane a bude ještě chvíli takhle zataženo s mrholením, tak asi přejdu do fáze, kdy si budu jen opakovat: už aby bylo jaro! :)

2 lenny lenny | 8. října 2010 v 18:06 | Reagovat

[1]: Díky... nojo, to víš že jo, mám ráda i jaro a léto, a podobnou ódu klidně napíšu hned za měsíc na listopad :)

3 Trauma Trauma | Web | 7. listopadu 2010 v 2:09 | Reagovat

taky miluju podzim, hezké fotky :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.