básnické figury II

19. ledna 2011 v 17:10 | lenny |  okolo plotu
Posílám druhou polovinu článku o básnických figurách. Pokud se ptáte, co mě to napadlo, tak vám prozradím, že za to může Klub snílků, kde spolupracuju na rubrice Principia a kecám do všeho ostatního. Může taky za to, že sním, bloguju s novou chutí, píšu a tvořím. Za to že si mám s kým virtuálně povídat, a hlavně za to, že jsem mezi svýma, a že se vzájemně podporujeme k lepším povídkám, článkům, obrázkům, grafice... a k lepšímu klubu autorských blogů. No, možná ne lepšímu, ale určitě ke klubu s lepší atmosférou :)Asyndeton je název pro hromadění veršů bez spojek. Cílem figury je těsnější spojení prvků básně, zrychlení děje a zvýšení naléhavosti sdělení. Vyvolání představ, které se hrnou jedna za druhou... Tentokrát použiju příklad z prózy, kde tato figura obzvlášť vyniká:

"Namydlená, celá ležím v pěně, mydlím se a ani o tom nevím, myslím a vzpomínám na obrazy ležící v hlubině času, obrazy stále se vracející, zjasňující se, doplňující se, jsem šestiletou dívenkou s rozpuštěnými vlasy, na temeni hlavy ty vlasy jen zachycené modrými mašličkami... je nedělní poledne a procházím se náměstíčkem, otevřenými okny vlají záclony, ozývá se cinkot příborů a talířů, průvan táhne vůni jídel, včera mi tatínek koupil námořnické šaty a deštník, stojím před kašnou..." (Bohumil Hrabal)

Polysyndeton je opak asyndetonu. V této figuře jde o nadměrné používání spojek, nejčastěji A nebo TAK:

Vy byste pořád seděla
a nevydala hlásku
a to se přece nedělá
a já vás varuju

Tak abyste to věděla
tak já vám vyznám lásku
tak abyste to věděla
tak já vás miluju

(Jiří Suchý)

Elipsa patří mezi slovosledné figury, stejně jako zeugma, anakolut, inverze a anastrofa. Všechny jsou založené na změně slovosledu. Slouží k tomu, aby báseň byla rytmičtější a vyjádření překvapivější a neotřelé. Elipsa znamená vypuštění těch částí věty, které jsou nadbytečné. Často se používá i v běžné řeči - třeba když se zeptáme "kolik je?" nebo řekneme "měj se".

Tělo jeho - skála na skále ležící
(K. J. Erben)

Apostrofa zase patří do řečnických figur. Asi znáte řečnickou otázku, neukončenou odpověď, expresivní zvolání a další, běžné figury. V apostrofě se básník náhle obrací k jinému adresátovi. Ptá se hvězd nebo svůj žal vylíčí stromům v lese... Stejně jako ostatní řečnické figury slouží apostrofa k aktualizaci a zvýšení přesvědčivosti toho, co říká.

Jen se točte, koně dřevění,
pěkně dokolečka točte se!
(Paul Verlaine)

Enumerace je nahromadění slov pouhým výčtem, bez spojek. Je to podobná figura jako asyndeton, ale zde se opravdu hromadí jednotlivá slova, kdežto v asyndetonu celé krátké věty a představy:

I tys poznal žalost smutek stesk a lásku
(Vítězslav Nezval)

A poslední figury jsou ty, které hromadí významy. Pleonasmus - to jsou slova se skoro stejným významem, která napíšeme hned za sebou, jedno z nich většinou jako přívlastek: modrý blankyt, magické kouzlo (pozor, pokud použijete pleonasmus jinde než v uměleckém textu, budete možná vypadat hloupě). Tautologie rozvádí jednu věc dvěma synonymy: položivot a polosmrt, navždy a navěky. Amplifikace opakuje jednu věc z několika hledisek. A gradace spojuje slova podobného významu od nejslabšího k nejsilnějšímu vyjádření.

Tys vrchol blaha, štěstí, plesu, slávy (Vrchlický) - gradace
Po modrém blankytu bělavé páry hynou (K. H. Mácha) - pleonasmus


Tak, to je k básnickým figurám všechno.
Sepsáno podle mých zápisků z hodin literatury a s pomocí Wikipedie.

A na závěr opět jedna písnička, tentokrát zhudebněná báseň Jana Skácela. Nevím proč, ale v posledních dnech si ji pořád musím zpívat, dokonce se mi podle ní zdají sny... (asi jsem fakt Snílek).

 


Komentáře

1 dorian-gray dorian-gray | Web | 19. ledna 2011 v 18:10 | Reagovat

Dobrý poučný text, já mám rád například enumeraci a hodně jsem to používal - tedy aniž bych o tom věděl. Váš popis pleonasmu je jako vytržený ze středoškolské osnovy literatury, přesně na tom příkladu s modrým blankytem jsme se to před lety učili. Odtud se mi také vynořuje myšlenka na "oxymóron" což je opak pleonasmu, totiž spojení protikladů, např. mrtvé milenky cit (také Mácha, také Máj).

A s tou láskou to máte také tak? Je to dobré pokud nás to povznáší a ne drtí!

2 Vendy Vendy | Web | 29. ledna 2011 v 20:03 | Reagovat

Fantastické. Básnické formy už mi dávno nic neříkají, ani leckdy báseň nepochopím, jen vím, že se mi líbí nebo nelíbí nebo je mi lhostejná. A dokonce ani nevím proč, asi mi některá slova lahodí, jiná ne.
Skácelovy zhudebněné verše taky miluju, loni jsem dělala video pro skladbu Vteřina v lednu (nevím proč, jsem si dlouho myslela, že se jedná o název Vteřina v ledu. Kupodivu, Vteřina v ledu mi připadá zajímavější...)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.