velryba si plave, kam chce

25. února 2011 v 14:26 | lenny |  psaní
Přemýšleli jste někdy o tom, co nás jako čtenáře tolik fascinuje zrovna na tomto příběhu? Proč jsme uchvácení osudem zrovna této postavy, se kterou prožíváme její radost, strach, a třeba i smrt? Čím se liší knihy, které si podmaní čtenáře dalších a dalších generací, od těch, které si přečtete jenom z nudy a brzy na ně zase zapomenete?
...

Dobrý příběh by měl oslovit různé čtenáře. Měl by být takový, aby si do něho každý mohl svobodně vložit svoje představy. Měl by být otevřený různým interpretacím...
Některé literární postavy se stěhují. Jsou nově uchopovány, dostávají nové osudy. Odysseus, Artuš, Alenka, Červená Karkulka, Faust... Ohlas různých vrstev a podob najdeme u Holdstocka - jeho vědci jsou schopní identifikovat, ve které době si lidé vyprávěli právě o tomto Hoodovi, tomto Daurogovi (entovi), tomto rytíři... Podle Eca se tyto postavy staly kolektivními představami, protože do nich společnost v průběhu staletí investovala své vášně, jednotlivci je volili za své životní vzory, jejich jména se stala synonymy pro jejich vlastnosti (othello, harpagon, donkichot, donchuan, oidipovský komplex...).
Přesto, některé kontury postav a příběhů jsou pevné. Nelze je svobodně měnit, ani když o postavě napíšeme nový příběh. Hamlet se neožení s Ofélií. Napoleon nevyhraje bitvu u Waterloo.
"Číst povídku také znamená být uchvácen napětím, octnout se v křeči. Konečné zjištění, zda puška vystřelila či nevystřelila, nenabývá pouze hodnoty oznámení. Je to odhalení, že věci se seběhly, a to jednou provždy, jistým způsobem, bez ohledu na tužby čtenáře. Čtenář musí tuto frustraci přijmout a skrze ni zakusit záchvěv osudu... Pravým ponaučením z Moby Dicka je, že velryba si plave kam chce."
...
Velké příběhy nám ukazují neúprosnost osudu a smrti.
.
.
.
Eco, Umberto. 2004. O literatuře. Praha, Argo
kapitola 1. - O některých funkcích literatury
(citace je ze strany 18)
 


Komentáře

1 Jedna Snívajúca Jedna Snívajúca | Web | 25. února 2011 v 15:32 | Reagovat

Pravda. Súhlasím. Existujú príbehy ktoré si každý rozpráva už po stáročia a modernizuje sa. Iný je zase pútaví vo svojom "starom plášti" a tie daľšie si nikto nevšimol...zatiaľ nie.

2 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 26. února 2011 v 11:24 | Reagovat

jestli je ta kniha takhle dobrá celá, tak si jí taky seženu =)

3 lenny lenny | Web | 26. února 2011 v 13:01 | Reagovat

[2]: sežeň, já jsem ráda že ji mám (půjčenou z naší krajské knihovny). Celá je inspirativní a na konci se Eco svěřuje s tím, jak píše on! Už se těším, až se tam prokoušu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.