formování arabského etnika a první kmenové říše

18. března 2011 v 20:06 | lenny |  Přední Východ

Po delší přestávce se vracím k religionistickým tématům. Nachystala jsem sérii článků o předislámské Arábii. V tomto prvním článku se zaměřím na první neolitické kultury Arabského poloostrova, formování arabského etnika, proto-arabské kultury a první arabské říše Thamud a Ād.
kapitola I: formování arabského etnika a první kmenové říše

Arabové patří k semitským etnikům, stejně jako staří Aramejci, Akkaďané nebo Kanaánci. Za jejich pravlast je pokládaná oblast mezi Mezopotámií a Súdánem, tedy hlavně Arabský poloostrov, který se člení na několik geografických celků: jižní úrodné oblasti (dnešní Jemen), východní (dnešní Omán) a západní pobřeží a vnitřní pouště.
Východ Arábie byl ve starověku méně suchý než je dnes. Od 7. do 4. tis. př.l. se tam rozvíjela ubajdská neolitická kultura. Šlo o kulturu příbuznou Mezopotamské civilizaci, znali zemědělství, zavlažování, kolo, keramiku. Od 4. tis. př.l. byla nahrazena chalkolitickou dilmunskou kulturou, která sídlila v dnešním Bahrajnu. Měď z dilmunských nalezišť putovala přes Mezopotámii až do Indie. Dilmun je také důležitý pro sumerskou mytologii jako domov bohyně Ninlil a místo věčného života, kam hrdiny převážel Uttanapišti.
Na východním pobřeží, v severním Ománu, v polovině 3. tis. př.l. vznikla kultura Umm an-Nar, pro kterou byly chrakteristické kruhové hroby ohraničené valem z pečlivě opracovaných kamenů. Od konce 3. tis. ji nahradila kultura Wadi Suq. Obě kultury už patří k proto-arabským.
Jižně od těchto kultur ve stejné době existoval region, ze kterého proudila drahocená měď a kámen diorit do celého tehdy známého světa (Mezopotámie, Egypt, Indie). Tento region se označoval jako Magan, Makkan, Manu - podle toho, v jaké zemi se o něm psalo.
Z úrodné jižní Arábie se ve 3. tis. př.l. vyváželo koření (skořice) a vonné pryskyřice (kadidlo a myrha), které se používaly při náboženských obřadech, při výrobě parfémů, sladkostí a ve farmacii. Oblast se tak stala cílem tažení Egypťanů i mezopotámských států. Výpravy Egypta do Jemenu za účelem získání skořice a myrhy popisuje Hérodotos.
Mezi 13. a 9. st. př.l. proběhla důležitá domestikace velbloudů. Od té doby mohli lidé začít osídlovat vnitřní pouště a polopouště. V této době se v asyrských textech poprvé objevuje označení "Arab", které označuje typický životní styl beduínů - jezdců na velbloudech.
Na počátku 2. tis. př.l. ovládl jižní a střední a severozápadní Arábii kmenový svaz Thamud. Zde poprvé můžeme mluvit o arabském etniku a arabské říši. Vytvořili i nejstarší arabské písmo (petroglyfy). Známé jsou jejich skalní chrámy a obydlí v pohoří Athlab poblíž Meda'in Saleh.

Thamudi

Další kmen, který vytvořil říši, je Ād. Říše se rozkládala blízko pohoří Dhofar, na okraji pouště Rub al-Chálí. Tudy probíhaly obchodní cesty a zde proběhla domestikace velbloudů. Jejich hlavním městem byl Ubar, město tisíce pilířů. Prvním legendárním vládcem byl Ad ibn Kin´ad, další legendy zmiňují Šaddada, vládce města tísíce pilířů, který se objevuje např. v pohádkách tisíce a jedné noci. Podle Koránu uctívali v Uberu kamenné idoly. Město bylo pravděpodobně zničeno přírodní katastrofou.


Literatura

Bouček, Jaroslav. 2005. Saúdská Arábie. Stručná historie států. Praha: Libri

zdroj obrázku: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Thamudi.jpg

 


Komentáře

1 Nikolas Nikolas | E-mail | Web | 18. března 2011 v 20:15 | Reagovat

Zajímavé. Já bych sice potřebovala, abys psala takové články o Indonésii a okolí (připravuju se na přijímačky), ale i tohle je poučné a už vím, odkud čerpat :)

2 lenny lenny | Web | 18. března 2011 v 20:33 | Reagovat

[1]: jé, máš říct... o Indonésii tu taky něco mám, kdysi jsem absolvovala semestr Antropologie Indonésie, ale moje seminárka je jenom o hudbě (o zpěvačce Anggun a gamelanových orchestrech) a o jídle

Jinak doporučuju taktéž wikipedii a knížku Dějiny Indonésie z řady Dějiny států, nakladatelství Lidové noviny

3 Nikolas Nikolas | E-mail | Web | 18. března 2011 v 21:21 | Reagovat

[2]: Dějiny Indonésie mám právě rozečtené :) Ale to mi vůbec nejde, špatně se mi to čte.
Tak to sem taky někdy přihoď :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.