seminář na Smetanově statku

11. března 2011 v 18:00 | lenny |  deníček

Včera ráno jsem jako obvykle dojela autobusem na farmu. Ale tentokrát jsem nešla pracovat, jenom jsem pomohla dochystat balíčky na odpoledne, a v devět jsme vyrazily směr Hradec na Smetanův statek ve Svobodných Dvorech, kde se konal seminář Společnosti mladých agrárníků "Přímý prodej zemědělských produktů". Já navigovala, a kupodivu jsme neskončily v Polsku, jak nám prorokoval Luboš, ale dojely jsme správně a včas.Bylo tam asi 12 dalších lidí, většinou mladí (jako my :), ale byli tam i dva snad osmdesátiletí dědečci (pan Smetana starší a pak ještě jeden, který jel místo syna) a jeden pán v nejlepších letech, který přednášel o legislativě a nadával přitom na byrokracii. Docela mě pobavil.
Mezi mladými byli dva, kteří teprve zakládali vlastní chov krav, druzí chovali včely, další ovce, takže se tam hodně mluvilo o chovu a prodeji masa a mléka. Ostatně, na mléko a mléčné výrobky se specializuje i František Němec, úspěšný farmář z Vysočiny, který mi vizuálně připomínal mýho taťku, a když promluvil, tak bylo vidět, že ví, co říká, a že zná svou cenu.
Na konci nám dával ochutnat svoje neskutečně dobrý jogurty, tvarohy a sýry, a já se vůbec nedivím, že to klidně prodává několikanásobně dráž než to, co se dostane v supermarketu. Taky si připlatím a zajedu pro to třeba až do Brna, protože je to lahoda, jakou jinde nemají.
K obědu jsme dostali kuřecí řízek, brambory přímo ze statku a na ochutnání i dva různé saláty z krouhaného zelí, na které se zase specializují Smetanovi. A úplně na závěr osvědčení o absolvování semináře, takže až se mě budou na pracáku ptát, co dělám, řeknu že se školím. Mám na to přece papír :)
Celkově se mi tam moc líbilo, lidi byli sympatičtí a fajn atmosféra. A i když jsem tam jela hlavně jako doprovod, tak jsem si z toho taky něco odnesla. Třeba to, že když člověk něco produkuje, tak by měl přemýšlet, jak to ještě víc svou prací zhodnotit, a prodávat to za takovou cenu, aby se mu to vyplácelo.
Což většina českých zemědělců prostě nedělá. A je to škoda, protože jsem tam viděla mladé nadšence, kteří by chtěli pokračovat v tradici své rodiny, nebo začít něco úplně nového a tím obnovit to, co tady fungovalo dřív, jenomže i od nás vím, že to člověk musí dělat hodně chytře a musí se hodně ohánět, aby nedělal charitu, ale aby za svou práci dostal odměnu, jakou si zaslouží...

Po včerejšku jsem vůbec nabitá pozitivní energií a čichám čichám jaro...


Společnost mladých agrárníků: www.smacr.cz
Smetanův statek ve Svobodných dvorech: www.smetanuvstatek.cz
Němcova rodinná farma v Netíně: www.farmanemcova.cz
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.