jak zorganizovat vlastní kurzy?

20. června 2012 v 22:07 | lenny |  deníček
Ještě před rokem jsem nevěděla, kde zakotvím a co od života chtít. Teď je ze mně "samostatně výdělečně činná osoba", která si krůček po krůčku buduje svoji kariéru a vlastní život. Každý den nabírám pracovní zkušenosti, vzdělávám se a vylepšuju to, co nabízím svým klientům. Každý den pracuju sama na sobě, abych - jak by řekla koučka mého osobního rozvoje, paní Marie - abych se stala nejlepší možnou verzí sebe sama. Nejen že (úspěšně) radím lidem aby byli zdravější a cítili se ve svém těle líp. Teď budu vést vlastní kurzy zdravé výživy...

.
.

Od dětství jsem chtěla učit. V tom dětství jsem myslela, že budu paní učitelka ve škole. Nic jinýho jsem neznala. Když mi bylo 15, dostala jsem se do party lidí, která dělala tábory a další akce pro děti, a ze mě byl rádce, tedy něco jako pomocný vedoucí. Pomáhali jsme vymýšlet a organizovat aktivity, soutěže i různé poznávací hry. Já byla expert přes stromy, bylinky, stopy zvířat a morseovku, a taky přes fyzicky náročné rozcvičky. Když mi bylo 18, spadla na mě starost o zdraví celé téhle padesátičlenné party. Jako zdravotník jsem pokračovala i na dalších táborech, tentokrát menších a ne už tak zálesáckých, spíš rodinných. Pak se ale hodně změnilo. Asi jsem si potřebovala uspořádat myšlenky, když jsem se rozhodla studovat religionistiku a filosofii. No uspořádala jsem si je tak, že jsem na konci svých studií opět začala učit, tentokrát v Domě dětí a mládeže a při doučování, a nakonec jsem zakotvila jako poradce pro výživu se specializací na výživu dětí. Překvapilo to někoho? A teď jsem se dopracovala i k tomu, že budu o zdravé výživě učit na kurzech, které jsem si celé vymyslela a zorganizovala. No a protože se ráda dělím o svoje znalosti, tak zveřejňuji návod. Tak tedy - jak zorganizovat vlastní kurzy?

1) promyslet si, co jsem schopná učit další lidi. Máte nadprůměrné znalosti v nějakém oboru? Umíte něco zajímavého vyrábět? Hrajete na hudební nástroj? Dokážete poradit v oblasti rozvoje osobnosti?

2) alespoň předběžně sestavit přehled toho, o čem budu učit a napsat si to na papír. Gratuluji, máte v ruce produkt, který budete nabízet!

3) promyslet si, jak by měl kurz vypadat po praktické stránce. Jaké prostory a co všechno dalšího k tomu potřebujete?

4) promyslet si finanční stránku kurzu. Předběžně spočítat náklady a rozhodnout se, jaký z toho chci mít minimální zisk (nebo jiné výhody, třeba stačí i praxe, získání nových zkušeností a známých atd.). Jaký minimální počet účastníků kurzu mi zajistí, abych nebyla ve ztrátě? Kolik musí každý z nich zaplatit? Kolik můžu zaplatit za případný pronájem prostor a další výdaje? Můžu si dovolit dávat slevy (permanentky apod.)? Kolik můžu investovat do reklamy? Pokud na mém kurzu budou pomáhat i další lidi (asistenti, jiní lektoři), kdo to bude a kolik jim zaplatím?

5) zajistit si prostory, ve kterých se kurz bude konat. Můžete to dělat třeba u vás doma, nebo někde na louce. Já jsem potřebovala místo v centru města, kde jsou stoly a židle a kam se vejde 5-12 lidí. Psala jsem na několik míst, ale ozvali se mi jen z jednoho. Nakonec jsem ráda, protože mi nabídli fantastické podmínky (vlastně mi nabídli přesně to, s čím jsem počítala v rozpočtu jako s nejlepší možnou variantou) a navíc budu mít možnost přes jejich organizaci dělat reklamu na svoje další služby (tedy budu mít možnost udělat zadarmo přednášku pro jejich členy, aby bylo jasno). Asi nikoho nepřekvapí, když řeknu, že je to opět organizace která se věnuje práci s dětmi a mládeží. Nakonec opět přepočítat cenu a přesně si stanovit, kolik lidí minimálně musíme mít na kurzu, abysme dosáhli určitého zisku nebo aspoň pokryli náklady. V rozpočtu nezapomeňte na peníze za reklamu.

6) když už známe místo, čas i cenu, začneme s nabízením kurzu zájemcům (pokud jsme to tedy nezačali dělat už dřív, jako já). To je asi největší práce, pokud si to budeme dělat sami. Jakou formou chceme kurz nabízet a komu? První jsou vždycky přátelé, známí, kolegové a sociální sítě, popř. lidi se kterými už pracujete jinak (klienti). Pokud máte blog nebo web, tak je taky zapojte. Důležité je vymyslet slogan a postavit nabídku tak, aby zaujala a přesvědčila. Potom můžete začít investovat do letáčků, které dáte na vhodná místa (pro mě to byly prodejny zdravé výživy, čajovny a supermarkety). Zkusila jsem i reklamu na FB, ale to není ani levné, ani (pokud do toho nemůžete nalít hodně peněz) příliš efektivní. Také je skvělé, když se vám podaří dostat reklamu na stránky, které se tou činností nějak zabývají, a kam chodí lidi, které by to mohlo zajímat - já jsem si zadala kurz na web Výživoví poradci.cz. Ale asi nejlepší, nejefektivnější a nejméně namáhavé je dát svůj kurz na servery, které se přímo nabízením kurzů za určitou provizi specializují. Dohodněte si podmínky, přihlaste se, vyplňte profil a kurz a čekejte...

7) připravit si do posledních podrobností, co na kurzu budete říkat nebo učit. Připravit si materiály, které dáte účastníkům (návody, probíraná témata, výstupy, tabulky). Myslete na to, že potřebujete, aby se váš kurz jako celek účastníkům líbil natolik, že přijdou i na další. Připravte si tedy i promo na svoje další kurzy a aktivity.

8) přijít ve stanovený den a hodinu na stanovené místo a kurz uskutečnit, nejlíp jak to dokážete. Dát do toho všechno a pak si užít všeho, co jsme od toho očekávali :)

Já začínám v pondělí 25. června v 17 hodin v Infocentru YMCA v brněnské Vaňkovce. Moje první přednáška se bude jmenovat Prevence proti zdravotním problémům spojeným se stářím aneb Jak nestárnout. Ještě pořád máme volná místa :) Brňáci, přijďte, každého svého čtenáře a blogového známého ráda uvidím. Každý kdo mi pošeptá heslo "zahrádka", bude mít na každou lekci 20 % slevu ...
 


Komentáře

2 Říjnová Říjnová | Web | 22. června 2012 v 15:22 | Reagovat

Dlouho jsem tu nebyla, jak koukám, o moc jsem nepřišla. Facebook jsem zrušila a tak už nemám vůbec přehled, ale jsem ráda, že jsi spokojená a šťastná a máš se dobře. Četla jsem tvůj hromadný email před nějakým časem, asi ani nemáš čas :)
Já se asi vracím na blog, zas trochu terapie :D

3 lenny lenny | Web | 23. června 2012 v 1:02 | Reagovat

[2]: Ale jo, přišla, ale už to nezveřejňuju, rozepsat se můžu jen o pracovních záležitostech. Věci mají spád a sny se postupně plní. Jsem moc ráda že ses ozvala :)

4 Říjnová Říjnová | Web | 23. června 2012 v 15:05 | Reagovat

[3]: Tak já se pak ozvu třeba mailem, příští týden mám poslední zkoušku, tak když mě nevyhodí ze školy, budu snad komunikovat :)

5 lenny lenny | Web | 23. června 2012 v 19:22 | Reagovat

[4]: budu se těšit :)

6 Katka Katka | E-mail | Web | 14. září 2016 v 13:19 | Reagovat

Hezky napsáno, zrovna uvažuji, že bych se také pustila do realizace vlastních kurzů a tohle je fajn článek, kterým jsem si pěkně utřídila myšlenky :-)

7 ByronErabs ByronErabs | E-mail | 9. června 2017 v 1:08 | Reagovat

ampulla of duodenum fossa navicularis auris condylar fossa caustic alkali Harrington-Flocks test Embden-Meyerhof pathway acrylate bronchospirometry infant mortality rate generalized epilepsy  <a href=http://buypaxilonline.com>buy paxil</a>  hemoglobin A1c groove for tibialis posterior tendon avoidance-avoidance conflict glutamoyl armored heart arch of azygos vein Eumycetozoea cardioneurosis Ig Eustachio

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.