eko-religiozita

strom štědrý, nepřátelský, moudrý a posvátný

22. července 2009 v 22:16 | lenicka
Revue Souvislosti č. 04/2005 se systematicky věnuje tématu strom. Čím je pro lidi strom, jaký má strom symbolický význam v kultuře a náboženství? Na tyto a další otázky se pokouší odpovídat různí autoři v sedmi článcích.

Gary Snyder devětasedmdesátiletý

8. května 2009 v 23:58 | lenicka

Sympatický Gary Snyder slaví dneska, 8. května, 79. narozeniny.
Snyder se narodil v San Francisku, ale vyrostl v lesích ve státě Washington. Vystudoval antropologii a mytologii. Pracoval jako plavčík, lesní dělník nebo strážce požárů. Začátek 50. let strávil v San Francisku společně s dalšími beatníky. Tato doba je zachycená v Kerouacově knížce Dharmoví tuláci. V roce 1956 odjel do Japonska studovat japonštinu a zen. Zen zůstal součástí jeho filosofie i po návratu do USA, kdy se stal guruem mladé generace. Z pobytu na jednom japonském ostrově v 70. letech si zase přivezl vizi soběstačné, na centrální vládě nezávislé komunity. Napsal mnoho esejů a básní. Za sbírku Želví ostrov obdržel v roce 1974 Pulitzerovu cenu.

tajemný les a vědecká klišé

3. května 2009 v 15:53 | lenicka

Našla jsem zajímavou úvahu na téma posvátný les. Doufám, že oponent mé práce ten článek nečetl. Asi jsem taky upadla do klišé. I když - možná do něho upadl i autor článku. Jenom se to klišé změnilo - z "temný a strašný les" na "za pohanů bylo líp". :))) Tedy k článku.

V dnešní době si představujeme středověký les jako neprostupný prales, a myslíme si, že pro tehdejšího člověka představoval nepřátelský prostor, tmu a strach. Že z pohledu středověkého a raně novověkého člověka byl les zabydlen nadpřirozenými bytostmi (hejkalové, bludičky, skřeti, hladoví vlci a čarodějnice) a vyděděnci lidské společnosti (loupežníci, ukoptění havíři). Tento výkladový princip je chybný a zavádějící. Autor tedy nabízí několik jiných přístupů.

ekologická čítanka

29. dubna 2009 v 23:19 | lenicka

Tato knížka je antologií různých textů, které hovoří o přírodě a vztahu lidstva k ní. Zajímavé podle mého názoru je, že mezi texty najdeme klasiky ekologického myšlení (Snyder, Jeffers, Lorenz, Seton, Norberg-Hodge, Thoreau, Sheldrake, Al Gore, Keller, Pecina, Kohák), ale i české klasiky, kteří s ekologií většinou spojováni nejsou (Erben, Čech, Mrštíkové, Holeček, Čapek, Páral, Orten, Seifert, Mácha, Deml, Halas, Hrubín, Žáček, Holan, Skácel - většinu jde o popis přírody, návrat k tradicím a o úctu k domovské krajině), a také několik historických zajímavostí (Hymnus na Atona, Poselství náčelníka Seattla, Maiestas Carolina).

skřítci a víly

25. března 2009 v 12:20 | lenicka

Někdy před rokem nebo dvěma jsem udělala trochu pozdvižení, když jsem prohlásila, že chci psát diplomku o skřítkách a vílách, ale dneska o nich skutečně píšu. Někteří lidé prostě věří v přírodní duchy, podobně jako jiní věří v Boha. Není to jenom výmysl, v jejich životě to nějakým způsobem funguje, jsou s nimi v určité interakci, žijí tím, a zpětně je tato víra ovlivňuje. Tak proč to nezkoumat vědecky, stejně jako víru v Boha, Kršnu, nebo v reinkarnaci? Nebo spíš víru v anděly, démony a ďábly...
 
 

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.