foto-úlovky

něco jedinečného

7. února 2011 v 17:23 | lenny
klub snílků


Několik dní jsem marně přemýšlela, na které fotce jsem zachytila "něco jedinečného", jak znělo zadání snílkovského duelu. Protože - co je jedinečné? Jak to vypadá? A jde to vůbec vyfotit?

čarodějčiny kočky

25. října 2010 v 20:26 | lenny
Před chvílí jsem dorazila z prodlouženého a nádhernými zážitky nabitého víkendu v Brně. Podrobnosti budou zítra, dneska tu dám jenom krátkou foto-reportáž z páteční cesty, během které jsem se stavila u Čarodějky. Bylo nádherné počasí, na modré obloze svítily zlatožluté koruny buků a kolem nás běhaly dvě roztomilé kočky - jedna černá s bílým bříškem a druhá bílá s mourovatýma a zrzavýma flíčkama. Neodolala jsem a vytáhla foťák... takže, tady je máte.

ještěrka

11. července 2010 v 0:08 | lenicka
Tuhle ještěrku živorodou (Lacerta vivipara) jsme potkali před třemi lety na beskydských Pustevnách. Nedávno jsem prohlížela fotky a tak mi padla do oka, protože je to jedno z mála zvířátek, který se mi podařilo vyfotit.
Z chytrých zdrojů jsem se dozvěděla, že tahle ještěrka je rozšířená skoro po celé Evropě a Asii, vyskytuje se i v extrémních podmínkách jako třeba ve velkých nadmořských výškách a chladných oblastech. Proto taky rodí mláďata rovnou živá a nepáře se se snášením vajíček jako jiní plazi. A rodí právě v červenci, takže je (aspoň teoreticky) možné na ty čerstvě narozené ještěřičky při toulkách přírodou právě v této době narazit.

ve vřesu

21. června 2010 v 21:40 | lenicka
Vřes obecný (Calluna vulgaris) roste hlavně na podhorských a horských vřesovištích, ale najdeme ho i na takových místech jako v okolí znojemských vinic nebo kousek od Hradce Králové. Vždycky roste na kyselých a suchých půdách, nejraději na stráních obrácených ke slunci. V této době ještě nekvete, jeho drobné kvítky ozdobí tiché lesní samoty v srpnu a v září.

rdesno hadí kořen

7. června 2010 v 15:14 | lenicka

Rdesno hadí kořen (Bistorta major) je vytrvalá, asi metr vysoká rostlina. Roste na horských a podhorských nivách i v nížině, a má ráda podmáčený terén. Můžeme ji tak najít na břehu potoků a řek a všude tam, kde neproběhla meliorizace. Kvete světle růžovým klasem od května do srpna. Prý má hadovitě stočený kořen - to ale nemůžu potvrdit, protože jsem ho nikdy nevykopávala.
Je to léčivá rostlina. Odvar z oddenku má svíravé a protizánětlivé účinky, užívá se např. proti průjmům, na žaludeční vředy, na hnisající rány nebo jako kloktadlo při onemocnění ústní dutiny a zubů. 

koniklece

3. května 2010 v 20:24 | lenicka
Když jsem byla asi před měsícem na Moravě, zrovna kvetly koniklece. Měla jsem takovou radost, že jsem je zastihla v květu! Na celém paloučku byly jenom dvě, ale i tak... Hned jsem si k nim klekla, chvíli jsem se kochala a pak jsem se je pokusila vyfotit. Tady jsou:

šumavské mechy, houby a lišejníky

14. srpna 2009 v 17:57 | lenicka

Když jsme chodili po Šumavě, tak jsme taky koukali po přírodě. Teda nejenom koukali, ale snažili jsme se znát a chápat.
 
 

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.