knihovnička náboženství

psychologie náboženství podle Říčana

16. srpna 2010 v 22:29 | lenicka
psychologie náb


Kniha Psychologie náboženství od Pavla Říčana je rozdělená na 5 velkých částí. První část se jmenuje Psychologie náboženství a její kontexty. Začíná obecnou úvahou o náboženství a víře v životě člověka, vytyčením předmětu a metody této vědy, dále tu najdeme definici náboženství a interdisciplinární přesahy.

nekanonická evangelia

29. dubna 2010 v 10:10 | lenicka
neznámá evangelia

Tato kniha vznikla v Centru biblických studií AV ČR a UK. Už jenom podle toho může čtenář doufat, že jde o objektivní a informačně přínosnou knihu - a podle mého názoru to tak skutečně je. Máme tu knihu, která bez emocí pojednává o tématu, kolem kterého se často emoce točí (protože jde o texty, které katolická církev neuznala za kanonické). A to je velké plus.

knížka o sociologii náboženství

27. dubna 2010 v 22:16 | lenicka
sociologie nabozenstvi
Kniha Sociologie náboženství od Mgr. Zdeňka Nešpora, Ph.D., a docenta PhDr. Dušana Lužného, Dr., která vyšla před třemi roky v nakladatelství Portál, mě nadchla. Je totiž psaná opravdu srozumitelně, takže by jí měl porozumět i student-začátečník nebo úplný laik. Na začátku pěkně představuje obor studia, a to nejen nějak teoreticky, ale i v praktické rovině (poukazuje na stoupající vliv náboženství ve společnosti nebo na to, že i když se EU přímo nehlásí ke křesťanství, jsou její hranice vymezené hranicemi křesťanské civilizace). Po úvodu, který využijí spíš noví zájemci o studium, představuje v dalších částech jednotlivé teorie a definice náboženství u různých sociologů, což je látka, kterou využije každý student i hlubší zájemce. Přitom zůstává stále přehledná a srozumitelná.

základní religionistická literatura

16. dubna 2010 v 22:12 | lenicka
Přišel mi e-mailem dotaz: Ahoj, chtěla bych příští rok zkusit přijímačky na indologii a religionistiku... vzhledem k tomu, že religionistiku studuješ, mám na tebe takový dotaz a sice... co za četbu bys mi doporučila? Momentálně končím uměleckou školu a nevím kde začít... děkuju + zajímavé stránky! Hana

o náboženství Mezoameriky

1. dubna 2010 v 23:08 | lenicka
náboženství Mezoameriky

Knížka Náboženství Mezoameriky z edice Náboženské tradice světa patří do populárně-naučné literatury, o čemž svědčí už slova na tiráži. V úvodu se sice dočteme, že Davíd Carrasco je profesor religionistiky a autor monografie o Quetzalcoatlovi, ovšem zároveň se zde přiznává "eliadovskou inspiraci". Pokud se tím myslí, že si autor plete primární a sekundární prameny, odkazy uvádí pouze když má náladu a občas se pokusí o poněkud zvláštní srovnání s podobnými prvky v jiných náboženstvích (např. na s. 95), tak bych souhlasila. Ne, ta knížka vůbec není špatná, ale je nutné k ní přistupovat obezřetně.

důkladný popis náboženství pravěkých Evropanů

9. března 2010 v 18:16 | lenicka


Knížka profesora Podborského Náboženství pravěkých Evropanů je jedna z mála, která vůbec neptřebuje recenzi. Díky systematičnosti pana profesora úplně stačí, když si přečtete jeho vlastní předmluvu. Jediné, co tam nenapsal, je: ta knížka je úžasná, přehledná, jedinečná, opravdu rozsáhlá, a pro zájemce o toto téma naprosto nepostradatelná. Lepší než skripta (kdyby ovšem nějaká existovala).

o historii a současnosti křesťanské liturgie

13. února 2010 v 13:04 | lenicka

Adolf Adam je německý teolog, odborník na liturgii, pastorální teologii a homiletiku. Nejedná se tedy o religionistickou literaturu. Přesto nám tato přehledná knížka může pomoci zorientovat se v křesťanském církevním roce. Podle toho, o jakých svátcích se zde píše, usuzuji, že jde o katolický církevní rok, což by možná neuškodilo někde v úvodu uvést...

o rabínské literatuře

5. února 2010 v 17:33 | lenicka

Kniha německého autora Güntera Stembergera Talmud a Midraš je přehledný úvod do židovské rabínské literatury. Celá kniha je rozdělená do tří velkých částí a osmi kapitol. Na začátku každé kapitoly je přehled literatury k jednotlivým tématům, na konci knihy nechybí rejstřík.

mithraismus podle R. Turcana

9. května 2009 v 16:33 | lenicka
Protože se snažím naučit něco ke státnicím, čtu si knihu Mithra a mithraismus od Roberta Turcana. V první kapitole se probírá Mithra ve védách a Avestě, ve druhé Mithra v říši Achaimenovců (neboli znovu v Avestě), v helenizované Malé Asii, u kilikijských pirátů a u jakýchsi mágů (o kterých se dozvídám, že nepocházeli z Babylónu, ale nic víc). Třetí kapitola se snaží popsat šíření mithraismu v římském světě, kde je Mithra viděn jako bůh obětující býka. Tam se ujal hlavně ve vojenském prostředí, u obchodníků, ale rozšířil se i do vládnoucích kruhů. Asi nejpřínosnější je kapitola o mithraické ikonografii. Nejdůležitější je ztvárnění Mithry, jak obětuje býka, jak se rodí ze skály, v podobě slunce nebo se lví hlavou. Některá ikonografie (hostiny, procesí, zasvěcování) znázorňuje liturgii.

mnich bojovník

13. prosince 2008 v 1:47 | lenicka

Knížka Mnich bojovník není vědecká knížka, ale vlastní životopis buddhistického mistra Alaina Krystaszeka, navíc psaný napínavě a plný dobrodružství a jeho vlastních úvah.
 
 

Reklama

Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.