křesťanství

spisy apoštolských otců

20. května 2010 v 16:09 | lenicka
otázka č. B 90 (část)

Spisy apoštolských otců jsou spojovacím článkem mezi kanonickými spisy Nového zákona a spisy církevních otců. Vznikaly od konce 1. do konce 2. st. Objevují se zde žánry jako dopisy/epištoly, pareneze, apokalypsy, martyria; argumentace proti herezím jako u církevních otců nejsou zastoupeny. Ve stejné době vznikaly také novozákonní apokryfy.
Spisy apoštolských otců se vztahují k apoštolské době, jsou připisované apoštolům (v pozdější době, sami autoři se za apoštoly nevydávali), patrně je psali "otcové apoštolské doby", kteří se s apoštoly znali. Autoři byli většinou pohano-křesťané. Tradice obsažená v těchto spisech potvrzuje autenticitu kanonických spisů (velmi často z nich citují).

vznik svátků křesťanských svatých

1. února 2010 v 11:13 | lenicka
Otázka č. B 96 (4. část)

Další pokračování článků a vývoji křestanské liturgie. Tentokrát je o svátcích křesťanských světců, hlavně sv. Josefa, Jana Křtitele, apoštolů, evangelistů a také archandělů.

vývoj liturgie Vánoc

31. ledna 2010 v 12:17 | lenicka
Otázka č. B 96 (3. část)

Když už jsme u té křesťanské liturgie, nesmíme zapomenout na advent, Vánoce a vánoční svátky. Tady můžeme pěkně vidět, jak křesťanství navazuje na tradiční symboliku a termíny svátků: Ježíšovo narození slavíme přibližně o zimním slunovratu, jeho početí o jarní rovnodennosti, narození Jana Křtitele, Ježíšova předchůdce, o letním slunovratu a jeho početí na den podzimní rovnodennosti. Pěkné, ne?

vývoj liturgie Velikonoc

30. ledna 2010 v 21:09 | lenicka
Otázka č. B 96 (2. část)

Tak jak jsem slíbila, je tu druhý článek o vývoji křesťanské liturgie. Tentokrát je o nejdůležitějším křesťanském svátku - Velikonocích, a o navazujících svátcích a obdobích - době postní a době velikonoční.

struktura a formování křesťanského liturgického roku

30. ledna 2010 v 14:04 | lenicka
Otázka č. B 96 (1. část)

Dneska jsem si pro vás připravila článek o historii a vzniku křesťanského liturgického roku. V tomto článku bude úvod a svátky v liturgickém mezidobí (jenom stručně), v dalších článcích budou podrobnosti o historii vánočních a velikonočních svátků a o mariánských svátcích.
 
 

Reklama
Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.