moje studium

témata SZZk: religionistická teorie a metodologie

3. ledna 2010 v 15:24 | lenicka
Druhá polovina témat na státní závěrečnou zkoušku. Teorii v oblibě moc nemám, ale je to povinný základ pro všechny, kdo to s religionistikou myslí vážně. Opět si to rozdělím na několik okruhů a vy se můžete těšit, že sem o některých něco napíšu.

témata SZZk: archaická náboženství

16. října 2009 v 16:07 | lenicka
Tento článek bude sloužit jako rozcestník k jednotlivým tématům Státní závěrečné zkoušky. Jestli se vám zdá, že je jich moc, tak vás můžu uklidnit: tohle je jenom polovina. Je to specializace "archaická náboženství", ale je tam i něco z judaismu a křesťanství. Jde spíše o náboženství Evropy a Blízkého Východu do konce starověku + archaická etnická náboženství celého světa a náboženství civilizací Střední Ameriky.

první den zbytku mého života

1. června 2009 v 13:57 | lenicka
Ve středu 27. května jsem se snažila udělat státnice, ale neudělala. Musím říct, že když mi v sobotu došel posudek na magisterskou práci, která je podle pana oponenta zcela nevyhovující, s nulovým vědeckým přínosem a spoustou chybných formulací, tak jsem už skoro přestala doufat, že bych tu zkoušku mohla aspoň nějak složit. Věděla jsem totiž, že o některých otázkách (hlavně co se týká teorie a metodologie) ví každý brněnský bakalář víc, než já dva dny před magisterskou státnicí. Že to celou dobu jen těžko doháním, a do toho se snažím dozvídat a učit nové věci. Že budu mít zase tu pitomou trému a nevzpomenu si ani na to málo, co vím. Že o některých otázkách nevím vůbec nic, a u některých zase nevím, co vlastně z toho, co vím, bych měla říkat. Že zkouška začne čtením onoho posudku a mou zoufalou snahou tu ne úplně podařenou práci obhájit. Že jsem sice měla docela dost času, ale nedokázala jsem ho efektivně využít, takže jsem si ani nějak systematicky nerozepsala, co ke které otázce vím, nebo kde mám co napsané.

už jsem zase v tom...

5. října 2008 v 22:21 | lenicka

V čem? No přece ve škole! Nový podzimní semestr začal 22. září. Tento semestr už přetahuju standardní 2 roky studia a snažím se pouze doplnit to, co jsem zatím nestihla. Navíc jsem si dala pouze ruštinu pro začátečníky, protože se mi další světový jazyk bude hodit, i když se stihnu naučit jenom základy.

konec dalšího semestru

14. července 2008 v 21:39 | lenicka
Tak už mám všechno zelené a začaly mi prázdniny, konečně! Tento semestr jsem překonala sama sebe, i když na poslení chvilku a někdy i s odřenýma ušima. Makala jsem už od začátku, někdy jsem toho měla plné zuby, ale celkově mě to dokonce bavilo. A hodně jsem toho pochytila, hlavně věci k přemýšlení a něco i k mé diplomové práci.

znovu ve škole

21. února 2008 v 22:07 | lenicka
18. února mi začal nový semestr. Dokončila jsem registraci předmětů, a sama se divím, na co všechno jsem si tentokrát troufla. Začínám hned v pondělí v 10:00, ve středu končím až v 19:30 a potom mě čeká ještě jedna přednáška ve čtvrtek brzo ráno. Tady jsou všechny moje předměty:

konec podzimního semestru

11. února 2008 v 22:51 | lenicka
Za pár dní končí zkouškové období podzimního semestru a začnou jarní přednášky. Opět zakončuju všechno na poslední chvilku, a to mimo jiné i pro to, že jsem byla 2x nemocná. Angličtinu pro akademické účely jsem ukončila ústní prezentací už v listopadu, a hned potom jsem se vrhla na další předměty. O evolucionismu jsem začala psát včas, takže jsem to teď jenom dokončila a odeslala. Práce byla přijatá, podařilo se mi vyjádřit vlastní postoj, což byla podmínka. Další byla práce na předmět Etruskové; popsala jsem jejich náboženství, a zrovna jsem si tak připravila podklady, až se budu učit na magisterskou zkoušku (tedy, jestli si skutečně vyberu specializaci na starověká náboženství).

the succesfull presentation

8. prosince 2007 v 17:49 | lenicka
Před dvěma týdny jsem na hodině Angličtiny pro akademické účely přednesla prezentaci na téma novopohanství. Připravovala jsem se přepečlivě, jelikož jsem si vůbec nevěřila. Zaprvé jsem měla mluvit anglicky, zadruhé jsem ještě nikdy nedělala s ImageImpressem nebo PowerPointem. Protože jsem nechtěla vypadat nepřipraveně, dala jsem si s tím hodně práce.

semestr v plném proudu

24. října 2007 v 17:25 | lenicka
Tak se konečně rozběhla i ta poslední přednáška (zrovna na jedné sedím). A už tu jsou i průběžné a semestrální úkoly. Průběžně se musím připravovat na angličtinu, sanskrt a antickou filosofii, a sbírat bodíky v AJ online - dneska už mám prvních 100 z 1000.

Semestrální práce:
1) náboženství a evoluce - písemná práce od úvahy po komix
2) angličtina - presentation
(budu mluvit o novopohanství, a zkouším tuto prezentaci vytvořit v OpenOffice Impress)
3) Eliade - komentář k několika knihám
4) Etruskové - referát (samozřejmě o etruském náboženství)

...takže mám co dělat!

... co to je?

27. září 2007 v 12:49 | lenicka
Nejsem sama, kdo se setkává se stále stejnými otázkami a musí pořád dokola odpovídat. Nejčastěji to probíhá takto:
"Co studuješ?"
"Religionistiku."
"... a co to jako je?"
 
 

Reklama

Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.