okolo plotu

básnické figury II

19. ledna 2011 v 17:10 | lenny
Posílám druhou polovinu článku o básnických figurách. Pokud se ptáte, co mě to napadlo, tak vám prozradím, že za to může Klub snílků, kde spolupracuju na rubrice Principia a kecám do všeho ostatního. Může taky za to, že sním, bloguju s novou chutí, píšu a tvořím. Za to že si mám s kým virtuálně povídat, a hlavně za to, že jsem mezi svýma, a že se vzájemně podporujeme k lepším povídkám, článkům, obrázkům, grafice... a k lepšímu klubu autorských blogů. No, možná ne lepšímu, ale určitě ke klubu s lepší atmosférou :)

básnické figury I

16. ledna 2011 v 13:38 | lenny
Lenny se dala na poezii. Skládám si básně v próze, čmárám je do hlíny a pouštím po větru, sním... Zatím mi odnikud neodpověděli, ale jednou se to zlomí. Napíšu román a vydám sbírku, protože mě v tom podporuje mamka a Lenka. Protože chci...
Poezie, to nejsou jenom rýmy. Je to hra se zvuky, slovy a významy slov. Některé jevy a způsoby, jak dodat poezii originalitu, atmosféru a malebnost, jsou známé jako FIGURY. Jde o zvláštní spojení hlásek a slov nebo o změnu stylistiky a cílem je dosažení co největšího estetického účinku jazyka. Představím tu několik základních a přiložím ukázky.

MR v triatlonu 2010

8. září 2010 v 16:05 | leni
Jen tak čistě náhodou jsem se připletla k závodu seriálu mistrovství republiky v triatlonu, který se konal v neděli na brněnské přehradě. Odstartovali dřív, než jsme se tam dostali, takže když jsem došla k vodě, plavali v ní poslední 3 borci; při delším držení foťáku se mi ruce klepaly zimou; a taky jsem se nikam nemohla dostat, protože všude byly spousty lidí... Ale pár foteček přece jenom mám:

o smrti a umírání

20. června 2010 v 17:58 | lenicka
Kapitolka o smrti v Knize o náboženstvích začíná slovy: člověk ví, že musí zemřít. Ano, člověk je asi jediným tvorem, který je schopný uvědomovat si vlastní smrtelnost a přemýšlet o tom, co smrt znamená. Pro nihilisty je smrt biologický proces, všechno končí rozkladem těla - prach jsi a v prach se obrátíš. Ale pro křesťany, buddhisty, šamany a jakékoliv jiné lidi - příslušníky různých náboženství - nepředstavuje smrt nic definitivního. Je to jenom přechod k jinému stavu existence, proto také rituály spojené se smrtí spadají do kategorie přechodových rituálů. Tělo se sice rozpadne na prach, ale něco nesmrtelného v nás se vydá na další cestu.

jak kolem mě prošla historie

17. dubna 2010 v 23:23 | lenicka
Člověk si jen tak žije svůj život a najednou slyší, že se kousek od nás stala národní tragédie. Nemusím o tom nic psát, všichni víte, že mám na mysli 96 příslušníků elity polského národa, kteří zahynuli, když se letěli poklonit obětem jiné tragédii, té v Katyňském lese. Nemohla jsem věřit svým uším, když jsem to zaslechla. Ani teď to pořádně nechápu. A je mi z toho smutno. Proč se někdy historie nedotýká mého života veseleji?

vánoční přání

24. prosince 2009 v 8:29 | lenicka

návod na avatary

24. listopadu 2009 v 10:47 | lenicka
Určitě jste si všimli jedné změny na blog.cz - u komentářů se zobrazují vaše avatary. Mě se to docela líbí, je to taková ověřovací značka, že jsem komentář psala opravdu já, protože se před tím musíte přihlásit na svůj blog. Vím, že si s tím někteří třeba neví rady, a proto jsem sepsala pár krátkých návodů.

pět věcí, které chci zlepšit

12. srpna 2009 v 17:16 | lenicka
Blog.cz vyhlásil soutěž pro svoje blogery. Úkolem je napsat pět věcí, kteréch bych chtěla na svém blogu zlepšit do konce roku. Nejdřív jsem si říkala, že nic sepisovat nebudu. Pak jsem si řekla, že by nebylo špatné něco zlepšit, ale co? Teď, když mám na blog víc času, se snažím věci zlepšovat průběžně. Třeba design, přehlednost, víc obrázků a zajímavých článků. Ale stejně většinou napíšu jenom o tom, co právě dělám nebo kde jsem byla, abych na to nezapomněla, a další věci sem pořád nemůžu dostat. Takže co bych chtěla zlepšit na svém blogu?

Barma, Čína, Kuba, Severní Korea a ...

18. června 2009 v 18:02 | lenicka
Zítra oslaví Aun Schan Su Ťij, laureátka Nobelovy ceny míru (1991), 64. narozeniny. V domácím vězení... České neziskové organizace se u této příležitosti opět snaží zviditelnit problém lidských práv v Barmě (neboli Myanmaru), kde od roku 1962 vládne vojenská diktatura. Země má problémy s dodržováním lidských práv, zejm. práv dětí (dětští vojáci, dětská práce), náboženské svobody, ochranou etnických menšin a demokratických svobod (svobodné volby, svoboda projevu). Vůle většiny lidí, vyjádřená např. při velkých demonstracích v září 2007, které byly podle hlavních aktérů - buddhistických mnichů - nazvané "šafránová revoluce", byla tvrdě potlačená. V současnosti je vězněno více než 2100 oponentů vojenské diktatury.

máte rádi zvířata?

16. května 2009 v 19:45 | lenicka
raději ta živá, nebo ta na talíři?
 
 

Reklama

Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.