zahrádka

mám naseto

8. dubna 2010 v 19:59 | lenicka
Letos začalo jaro brzy a ani já nejsem pozadu, spíš naopak (dneska mi to řekli sousedé, kteří mě obvykle spíš kritizují, že zase nemám vypleto) - alespoň teda co se týká setí. Venku mám snad všechno, co má touto dobou být, a doma asi 20 rajčat a bazalku. Musím se úplně držet, abych hned nevysela všechny rostlinky, protože asi ještě přijdou mrazíky.

letos poprvé na zahrádce

19. března 2010 v 13:37 | lenicka
Konečně jaro! Po zimě se mi zahrádka vůbec nelíbí, jahody mají suché listy, všechno je takové hnědé a polehlé a nic pořádného tam neroste. Ale včera jsem objevila první výhonky česneku, který jsem zasadila na podzim, a taky tulipány vystrkují lístky. Už se nemůžu dočkat, až se všechno zazelená, až se budu hrabat ve voňavé hlíně, až budu sklízet čerstvou zeleninu...

zahrádka ekologicky

4. března 2010 v 21:46 | lenicka
Abych taky přispěla svým článkem k debatě na téma ekologie, rozhodla jsem se napsat něco o tom, jak se můžeme ekologicky chovat na své vlastní zahrádce.

zahrádka na konci semestru

14. května 2009 v 21:01 | lenicka
Chtěla jsem psát o tom, že jsem v úterý udělala poslední zkoušku (ze sanskrtu), že jsem včera vrátila všechny knížky do knihovny, oběhla studijní a sekretářku, a tak jsem splnila všechny požadavky před státnicemi, a že mi k tomu vyhrávala nějaká kapela, protože byl na dvorečku SemestrEnd, můj poslední (teda, pokud se nedostanu na doktorantské studium). No, ale nostalgie už bylo dost a zábavné to taky moc nebylo, až na ten SemestrEnd. Takže raději zase o maminčině zahrádce.

maminky zahrádka

26. dubna 2009 v 22:56 | lenicka
Mamčina zahrada, tedy zahrada mého dětství, je poměrně velká. Bývala poloviční, ale nedávno se zvětšila o plochu, kterou rodiče přikoupili od příbuzných. Tato část je romanticky zpustlá, rostou tam hlavně stromy a taky třeba meduňka, šalvěj nebo rododenron. Když jsem byla na návštěvě, kvetlo tam hodně květin a celé to vypadalo pěkně. Hlavně teda zásluhou rodičů, kteří zahradu pořád zvelebují. Kácí a prostříhávají polosuché a přerostlé stromy a keře, sekají trávu a tak. Nafotila jsem tam ve čtvrtek spoustu květů a rozvíjejících se pupenů a ratolestí. Tady jsou některé z nich:

zahrádka v babím létě

15. září 2008 v 22:33 | lenicka

Jsem moc ráda, že až do víkendu bylo letošní září tak teplé, protože na jaře jsem toho moc vypěstovat nestihla a teď to doháním. Z jarní výsadby se nejlíp daří mangoldu a pórku. Jahody daly docela dobrou úrodu, vytrvalé bylinky vyrostly do krásy. Naopak mrkev, petržel, tuřín, kedlubna, bazalka, brokolice nebo jakýkoliv druh salátu buď vůbec nevzešly, nebo byly hned po vzejití zlikvidovány slimáky. Sežrali dokonce i sazenice řapíkatého celeru. Napoprvé se mi nezadařilo ani s fazolí, ale skusila jsem to podruhé, a už to vyšlo. Když jsem n jaře příliš pozdě vyplela od svlačce česnek, byly rostliny skoro zadušené, některé úplně. Letošní úroda teda za nic nestála (i když: aspoň něco).

pozdní jaro na zahrádce

17. května 2008 v 23:48 | lenicka
Celé jaro jsem víc v Brně nebo jinde než doma, takže mi na zahrádku nezbývá dost času. Ale snažím se, abych udělala aspoň to, co je skutečně potřeba.
K mému potěšení v druhé půlce dubna vykvetly tulipány a byla to paráda. Na začátku května vykvetly taky jahody a jabloň byla květy úplně obalená. Vyrostly mi ředkvičky, špenát a vodnice. Ale mrkev stejně jako loni ne (asi špatně snáší, že ji nikdo nezalívá, když klíčí). Podařilo se mi vyplet záhon starších jahod, ostříhat suché listy a staré výhony a pohnojit je kompostem s přídavkem granulovaného hnoje. Bylinky, které mám na zahrádce druhým rokem (estragon a dobromysl) vyrostly do stejné síly a krásy jako starší meduňka.
Na Beltine jsem vyplela zbytek druhého záhonku a zasela jsem tam tuřín, kedlubnu, fazoli a mangold. Vyrýpala jsem obrovské množství pampelišek a vyryla jsem pár drnů staré trávy. Podsela jsem hrášek, který skoro žádný nevylezl (protože jsem měla už hodně stará semínka) a taky trávník. Pečlivě jsem zalila a zase jsem na delší dobu odjela.
Když jsem se vrátila, byla samozřejmě všude zelená džungle, hlavně protože vyrašil svlačec. Objevila jsem a vyplela mladé rostlinky pórku a petrželky. Vzešel mangold, tuřín i kedlubny, jenom ten hrášek budu muset podsadit ještě jednou (a líp). Začala jsem postupně likvidovat svlačec, a teď mě čeká žnutí trávníku, které už půjde dost ztuha, ale udělat se to musí.

jarní setba

30. března 2008 v 0:07 | lenicka
V sobotu 15. března se konečně udělalo krásně a tak jsem mohla vyrazit na zahrádku. Nejdřív jsem si udělala plány. Potom jsem odklidila po zimě suché zbytky rostlin. Zkypřila jsem pomocí rýče a kopáče půdu, uhrabala jsem ji a začala jsem se setím - kadeřavá petržel, ředkvička (Lidka), špenát (Herkules), karotka (Stupická), vodnice (Albina) a pastinák (Dlouhý bílý) už jsou v zemi. Protože se opět ochladilo, tak tam zatím jenom čekají na sluníčko. Zasela jsem taky levanduli doma na parapetu. Začala jsem s čištěním jahod, hrabáním trávy a řezáním přebytečných větví bezu.
Už jsem začala sklízet pažitku, naťovou cibuli, zelený česnek (vypadá to jako tráva, ale pod zemí to má malý stroužek) a roketu, a ještě pořád sklízím polníček. Už aby bylo tepleji! Nejvíc se těším na tulipány, kterým zatím koukají jenom špičky listů.

rajčata a Emma

2. března 2008 v 21:50 | lenicka
Když jsem byla v Brně, bylo krásné jarní počasí. Mamka už v pondělí zasela mrkev a petržel. Ale když jsem přijela domů do Pardubic, počasí se nějak pokazilo. Nejen, že už nesvítilo sluníčko, ale navíc přišla Emma, všechno lítalo vzduchem a k tomu pršelo nebo aspoň poprchalo. Musím tak počkat další týden, jestli se počasí zlepší, a konečně vyjdu na zahrádku.
Nabrala jsem tedy hlínu a zasela jsem doma rajčata, z půlky červená a z půlky žlutá (hruštičky). Ještě musím sklidit ze záhonku zbytek polníčku, než ho potom zkypřím a zasadím tam sazeničky. Ostříhat jabloň, vyhrabat trávník, očistit jahody, to všechno mě teprve čeká.
Česnek konečně vylezl z hlíny a vystrčil svoje dva první lístky jako zelené prstíky, jako by ukazoval písmeno V - jaro vítězí, jaro voní, jaro vchází na zahrádky, do přírody i do našich myslí...


před zimou

8. listopadu 2007 v 13:41 | lenicka
O víkendu jsem se byla podívat, jak se zahrádka ukládá k zimnímu spánku. Protože jsem konečně koupila šňůru ke staré ruční elektrické sekačce, kterou jsem dostala nedávno, posekala jsem trávník. Nevypadá to s ním moc dobře. Vysela jsem ho minulé jaro, ale potom jsem si neudělala čas a nechala jsem ho zdrnovatět. Ještě minulý rok v něm rostl svlačec, to bylo tento rok už lepší. Drny ale zesílily a navíc do něho začaly zarůstat i drny tuhé ošklivé trávy, která ještě před čtyřmi lety byla na celém pozemku a které se postupně snažím zbavit. Teď už je jenom kolem jabloně, kde se bojím rýt, abych jí nepoškodila kořeny. Tak ještě znovu beru do ruky rýč a tyto obrovské těžké drny jeden po druhém likviduju. Na jaře trávník podsadím, abych vyplnila lysiny, a když se o něho budu pěkně starat, tak snad...
Ne, že bych chtěla mít na zahrádce miniaturní anglický trávník, o to mi nejde. Chtěla bych takový ten venkovský, se sedmikráskama. Ty si zatím pěstuju vedle, a až bude všechno ostatní v pořádku, přesadím je do trávníku. Snad to půjde.
Až teď jsem sklidila červenou řepu a zbytek vodnice a mrkve. Kde je volné místo, tam rozhazuju uzrálý kompost. Dívám se, jak se naťová cibule zatahuje do země, jak se listí jabloně snáší k zemi, vnímám klid, který neruší všechen ten hmyz, který sem létal a lozil v létě. V něděli byl snad jeden z posledních krásných podzimních dnů. V úterý už bylo zataženo a vzduchem poletoval první sníh.
 
 

Reklama

Děkuji za návštěvu mé zahrádky.
Než odejdete, napište prosím názor/komentář/vzkaz.
Mějte se pěkně a někdy zase přijďte.
...
..
.